Dom/ogrzewanie/kalkulator

Sprawy dotyczące bezpieczeństwa i przygotowania naszego miejsca zamieszkania
Romeo

wt 29 wrz 2020, 13:35

Polecam ,bezpłatny kalkulator ,który wyliczy nam , jaka moc potrzebna jest do ogrzania naszego domu , i jaki system ogrzewania bedzie najlepszy , podaje ceny i wyliczenia , prądu itp ....
https://cieplowlasciwie.pl/
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 30 wrz 2020, 08:18

Ciekawe, może się przydać. Dzięki.
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pt 10 gru 2021, 04:22

To ja podam trochę suchych danych z racji tego, że ostatnio Chris Foxy zaszczycił mnie odpowiedzią do mojego komentarza pod jego filmem i oczywiście jak zwykle pochwalił się kompletnym brakiem wiedzy. Jestem można by rzec świeżo po zakończonej budowie domu, a i mam brata który budowlankę studiował i kilka podręczników od niego, toteż wypowiem się.

W budynkach z dobrą izolacją termiczną, czyli 10 cm styropianu przy ścianach wielowarstwowych lub ścianach jednowarstwowych - wykonanych z bloczków z gazobetonu odmiany 400 grubości 365 mm, zapotrzebowanie cieplne wyniesie 60 W/mkw. W budynkach z 5 cm izolacją styropianu będzie wymagane już 90 W/mkw. W budynkach ze słabym ociepleniem wyniesie około 120 W/mkw, a bez ocieplania nawet 200 W/mkw. Tak, stare kamienice z okresu powojennego wciąż istnieją. Zakładając zatem, że typowa wysokość kondygnacji to 2,7 m możemy przyjąć, że w dobrze ocieplonym budynku do ogrzania 1 m2 powierzchni potrzebne jest około 80 W przy optymalnych 20 stopniach, dla pomieszczeń z nie więcej niż jednym oknem zewnętrznym lub ścianą zewnętrzną i 100 W/mkw dla pomieszczeń z więcej niż jednym oknem zewnętrznym lub ścianą zewnętrzną. Jeśli pomieszczenie zawiera skosy lub ma niestandardową wysokość, możemy obliczyć moc na podstawie kubatury, gdzie jako standard przyjmuje się 40 W/metr sześcienny w przypadku budynków dobrze ocieplonych i 60 W/metr sześcienny w miejscach ocieplonych słabiej. Warto tutaj także pamiętać, że biorąc pod uwagę te same wymiary inne będzie zapotrzebowanie cieplne kuchni, inne pokoju, salonu, a jeszcze inne łazienki. Rożnica bierze się z umeblowania i wyposażenia.

Oszczędzanie energii jest jednym z ważniejszych wyzwań XXI wieku. Polityka polegająca na stopniowym zaostrzaniu wymagań budowlanych, dotyczących przede wszystkim izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych wpływa głównie na poprawę efektywności energetycznej budynków nowo wznoszonych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nowe budynki, oddawane corocznie do użytkowania, stanowią około 2-4% ogółu budynków użytkowanych w Polsce. Dlatego wspieranie się tylko samymi suchymi danymi jest nie za bardzo na miejscu. Nie mniej łatwiej pomoże to dobrać kozę, grzejnik gazowy, czy cokolwiek innego, aniżeli czysty, typowy zakup w ciemno.
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pt 10 gru 2021, 05:54

Nie oddaje glosu w dyskusji. Opisuje tylko moja lokalna rzeczywistosc.

Nowsze budynki... Mieszkamy w szeregowce z 2014 roku. Ewidentnie kwalifikuje sie pod okreslenie "nowszy budynek". Ale niestety developer potrafil spierniczyc wiecej, niz bylem w stanie naprawic samodzielnie wykanczajac nasza miejscowke. Tak zwane prace zanikowe zostaly czesciowo spartolone. Skutek: potrafi mi wiac z gniazdek elektrycznych. Dom z porothermu, izolacja z 20 cm styropianu. A jak jest wiatr, to po domu ciagnie. Musze kiedys pouszczelniac same puszki. Nadal bedzie przeplyw powietrza wewnatrz scian, ale przynajmniej nie bedzie wialo po domu. Tego nie jestem w stanie naprawic poprawnie. Musialbym zerwac cale zewnetrzne ocieplenie i poszpachlowac szczeliny miedzy bloczkami porothermu. Z lekka niewykonalne.

Podszepne jeszcze obserwacje: Okna niesamowicie zmieniaja bilans energetyczny pomieszczenia. Moja nora na poddaszu to liczac po podlodze 2.7m x 4 m. Ponad polowa pod skosem. W skosie okno 70cm x 140 cm. Dach po developerze mial miec 20 cm welny. Wyszlo 16 cm, wiec dolozylem wlasne 10 cm. Prawie termos. Wynik: jesien i wiosna - idealnie. Lato - cieplaowo, zima - zimnawo. Ciagnie od okna. Dolozenie rolety wewnetrznej bardzo poprawiilo sytuacje - stad zakladam, ze to wlasnie oknem mam najwieksza wymiane ciepla z otoczeniem. Moze kiedys wymienie to okno z developerskiego Fakro na jakas sensowna "trojszybowke".
Roleta zewnetrzna tez jest zamontowana, ale w praktyce nie pomaga wiele. W zimie potrafi zamarznac (maly skos dachu) i trzeba czekac na ocieplenie zeby ja schowac. W lecie mocno sie nagrzewa (kolor ciemny grafit). Pomaga opuszczenie rolety na 3/4 jej zasiegu - wtedy jest wymiana powietrza miedzy roleta a szyba okna i nie zbiera sie tam poducha goracego powietrza.

I tak to. Niby nowy dom, a szalu energooszczednosci nie ma.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pt 10 gru 2021, 06:24

To przyznam Ci się szczerze, że nie zazdroszczę...
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pt 10 gru 2021, 06:51

A! Bow! Do tych wykazanych zapotrzebowan na moc przyjales 20C wewnatrz pomieszczenia. Jakie bylo zalozenie dla temperatury zewnetrznej?
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pt 10 gru 2021, 15:24

Wiesz co... Przewertowałem podręcznik i jest cała masa wykresów i wzorów, natomiast do tego co podałem jest tylko adnotacja "dane uśrednione". Zatem chyba możemy założyć że opierano się na -20 stopniach, tym bardziej że całość dotyczy systemu grzewczego opartego na kotle na paliwo stałe i sieci grzejników panelowych.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 10 gru 2021, 16:47

Właśnie, realia budynku i liczenie. Nie tak dawno temu z sąsiadem zagaiłem rozmowę gdyż ocieplał do spółki z teściem dom. I tak pytam co, jak, a dofinansowanie brali? Itp. I dowiaduje się, że owszem, byli w gminie dopytać o dofinansowanie, gdzie urzednik powiedział: 25cm steropian i będzie. Sąsiad z teściem policzył koszta i zadzwonil po kolegę od dociepleń. Gość przyjechał, zabrał ze sobą mistyczny sprzęt pomiarowy i już na oko wydał werdykt: stara poniemiecka cegła, biją się o nią. Jakbyś rozebrał i sprzedał to masz na dwa domy :) no i rzucił parametrami których nie pamiętam, pidsymowując że 15cm to jest aż nadto na tak solidny materiał. Tak więc taniej było sasiadowi polować na promocje steropianu i kupować partiami i ocieplać przez cały sezon letni, niż składać o dofinansowanie. Nikt w urzędzie nie bierze pod uwagę rodzaju materiałów, nie wykonuje pomiarów, jest w papierach taki wymóg i taki ma być.
A historia o poniemieckiej wypalanej cegle aby zobrazować że co materiał to inne "zwyczaje" budynku.
Mialem też okazję mieszkać w domu z super firmowymi oknami. Cóż z tego, skoro w większości były ja piance a nie na zaprawie i wokół ram ciągnęło i mróz kąsał. Ot, wspołczesne realia paździerza, szmelcu. Nie jakość a jakoś...
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

pt 10 gru 2021, 19:27

Pianka ma swoje plusy. Wypelnia dowolne ksztalty, kompensuje niewielki ruch elementow, miedzy ktorymi zostala polozona, calkiem dobrze izoluje termicznie. Pianki bym sie nie czepial. Na zaprawie nie uzyskasz takich mozliwosci, jakie daje pianka. Moze byly tam inne mostki termiczne?

Co do poniemieckich domow - wychowalem sie w takim blizniaku. Mimo podwojnych scian (izolacja z warstwy powietrza miedzy ceglami) mial ten dom spore zapotrzebowanie na ciepelko w zimie. Za to w lecie byl o wiele milszy do mieszkania.
Dom dostal ze 20 lat temu izolacje z 15cm styropianu. Pomoglo bardzo zauwazalnie. W tym roku zainstalowalem tam strefowa kontrole ogrzewania, co pozwala na dalsze oszczesnosci przez obnizenie temperatury w nieuzywanych pomieszczeniach. Oczywiscie rodzinka nie wylacza calkowicie grzejnikow w takich pomieszczeniach. Wtedy bylyby transfery ciepla przez sciany i stropy od ogrzewanych pomieszczen. Po prostu takie pomieszczenie idzie na 15C.
BowHunter pisze:
pt 10 gru 2021, 15:24
adnotacja "dane uśrednione". Zatem chyba możemy założyć że opierano się na -20 stopniach.
Dziwnym zalozeniem jest przyjecie temperatury -20C jako wartosci z danych usrednionych. Chyba, ze bylaby to bardzo stara ksiazka. Z czasow, gdy jeszcze mielismy w Polsce zimy, a na polnocnym wschodzie kraju niedzwiadki polarne mowily "dzien dobry". Najwiekszy mroz jaki pamietam z czasow mojego zycia w obecnym miejscu to -16C przez kilka nocy jakies 8 lat temu. W tej sytuacji slabo widze mozliwosc uzyskania wartosci usrednionej dla sezonu grzewczego na terenie calego kraju na poziomie -20C.
Ale, ale... Czy ta wartosc -20C jest podana jako wynik usrednienia w ksiazce czy tez jest to Twoje wlasne zalozenie?
Dla mnie sensownym byloby przyjecie do obliczen wspolczynnika okreslajacego ilosc ciepla potrzebnego do utrzymania temperatury w pomieszczeniu na poziomie 20C jako zaleznego od roznicy temperatur - cos jak ilosc "W / m2 * stopien C". Wtedy mamy sparametryzowane wzorki, pod ktore mozna podstawiac wymagane wartosci i otrzymywac zalezne od nich wyniki. Zreszta - dokladnie tak podawany jest wspolczynnik przenikalnosci cieplnej przegrod "K": https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3 ... iep%C5%82a
BowHunter pisze:
pt 10 gru 2021, 15:24
tym bardziej że całość dotyczy systemu grzewczego opartego na kotle na paliwo stałe i sieci grzejników panelowych.
A tu chcialbym poznac przyczyne owego "tym bardziej". Jakie znaczenie ma kociol oraz system wymiany ciepla woda / powietrze dla zapotrzebowania pomieszczenia na ilosc doprowadzonego ciepla? Nie jestem w stanie tego zrozumiec.
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

sob 11 gru 2021, 10:46

Streszczenie: Omówiono obliczenia stopniodni grzania według metody Eurostat-u i północnoamerykańskiej.
Przedstawiono zastosowanie ich do analizy efektywności zużycia gazu ziemnego na
ogrzewanie budynku wolnostojącego o powierzchni ogrzewanej 156 m3. Średnie roczne zmienne zużycie gazu ziemnego E w wieloleciu 1980-2004 na ogrzewanie analizowanego budynku wynosi od 3734 m3 w Finlandii, 3476 m3 w Szwecji, 2311 m3 w Polsce, 2288 m3 w Austrii, 1862 m3 w Holandii, 1599 m3 we Francji, 1336 m3 we Włoszech do 1190 m3 w Hiszpanii, 835 m3 w Portugalii, 504 m3 na
Cyprze i tylko 362 m3 na Malcie. Roczne zużycie gazu ziemnego na ogrzewanie na Cyprze czy Malcie odpowiada zużyciu miesięcznemu w styczniu i kwietniu w Polsce tego budynku.
Zużycie gazu ziemnego na ogrzewanie na 1 m2 powierzchni budynku nie jest obiektywnym wskaźnikiem. Ten wskaźnik zmienia się dla tego samego budynku od 23,9 m3/rok w Finlandii, 14,8 m3/rok w Polsce, 14,7 m3/rok w Austrii do 7,6 m3/rok w Hiszpanii, 5,4 m3/rok w Portugalii, 3,2 m3/rok na Cyprze i 2,3 m3/rok na Malcie wskutek różnic klimatycznych krajów Unii Europejskiej.

link do całego, ciekawego artykułu z danymi porównawczymi, ale to i tak nie załatwia sprawy do końca sprawy, bo miejsce posadowienia budynku też ma wpływ na koszty ogrzewania, nawet w tej samej miejscowości, tak naprawdę do ogrzania się w zimie wystarczy 1 klocek, jak mi jest zimno biorę go w celu obciążenia i 20 razy dookoła chałupy i już jest ciepło, Szkoci na przykład nie ogrzewają domów w zimie, chcę przez to powiedzieć, że ogrzewanie to jest energia przeznaczona na straty, a człowiek może się przyzwyczaić do surowszych, niższych temperarur :mrgreen:

https://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/bu ... y-eurostat
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dom”