Mamad

Sprawy dotyczące bezpieczeństwa i przygotowania naszego miejsca zamieszkania
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 20 paź 2020, 09:49

W Izraelu każde wybudowane mieszkanie po 1993 roku musi posiadać tak zwany mamad czyli pokój bezpieczeństwa na wypadek ataku rakietowego lub chemicznego. Zbrojone ściany, hermetyczne drzwi i opcjonalnie hermetyczne okno, filtracja powietrza i gniazdo telefoniczne oraz antenowe.

Miła pani prezentuje jak wygląda taki pokój w jej mieszkaniu
https://www.youtube.com/watch?v=Wpi83iqkHsY&vl=pl

Trochę można jeszcze przeczytać tutaj
https://amnesty.org.pl/sledztwo-w-spraw ... w-izraelu/
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 20 paź 2020, 12:25

Fajna koncepcja. Izrael ze swoim podejściem jest znowu do przodu. No ale dwie rzeczy: trudne warunki/okoliczności położenia państwa i kasa, stoją za nimi. U nas, gdyby "władza" kontynuowała myśl prlowską, większość miast miała by nadal schrony dla ludności cywilnej. Ale niestety...
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 20 paź 2020, 13:05

U mnie pierwsze osiedle jakie powstało to w każdym bloku był schron w piwnicy. Ostał się jeden. Swego czasu była nawet koncepcja odrestaurowania bo część sprzętu nadal w nim jest. Bardziej miało to pełnić funkcję pokazową. W nowszych osiedlach już tego nie ma. Za małolata pamiętam kilka miejsc gdzie były schrony ale dziś już to zasypane. W większym mieście obok mnie znam jedno miejsce pod parkiem. Drzwi zamknięte i nie wiadomo jak to wygląda w środku. Co do Izraela to ciekawa koncepcja. Na pewno zwiększa szanse przy ataku.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 20 paź 2020, 14:42

Heh, dopiero dosłuchałem filmik. Demontują drzwi i zastępują ładniejszymi a jak będzie atak to będą montować te bezpieczne :lol: ludzie wszędzie są idiotami, nie ma co.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 20 paź 2020, 15:10

Nooo. To mnie też rozbroiło :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dom”