Ukryta miejscówka w cenie nieruchomości

Sprawy dotyczące bezpieczeństwa i przygotowania naszego miejsca zamieszkania
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 09 kwie 2021, 06:54

Ci, którzy szukają nieruchomości na wsi, mają szansę w cenie domu i działki nabyć piwniczkę, lodownię czy ziemiankę. Jeśli znajdziemy działkę ze stodołą lub innymi zabudowaniami gospodarczymi, jest szansa że np. wewnątrz stodoły będzie stara, murowana piwniczka. Nie wiem czy to kojarzycie, czy widzieliście, postaram się wrzucić fotki pewnej piwniczki którą kojarzę. Niestety nie będzie ona moją własnością :cry: Dawniej budowano często w ten sposób i w kilku zabudowaniach gospodarczych znalazłem wspomniane piwniczki. Czasami zdarzają się jeszcze ziemianki, lodownie, jednak rzadko. Zapoznając się z nieruchomością z rynku wtórnego, warto zwrócić uwagę na tego typu rozwiązania, mogą się trafić. Zwykle będą wymagać jakiegoś remontu, odnowienia, dostosowania do naszych potrzeb, jednak dostajemy wykopane w ziemi pomieszczenie o zwykle murowanych ścianach i sklepieniu. Nakład finansowy zdecydowanie się zmniejsza. Taką piwniczkę wewnątrz stodoły można bez zwracania czyjejś uwagi przystosować, zabezpieczyć i ukryć, nawet gdybyśmy chcieli rozebrać stodołę. Zawczasu obsadzamy od drogi krzewy czy drzewa, tak aby zasłonić teren z naszą spiżarnią - tutaj pomysłowość każdego wchodzi do gry. Położenie piwniczki na terenie działki i jej umiejscowienie względem dróg, sąsiadów również będzie miało wpływ na to, jak ją ukryć. Wszystkie te zabiegi będą już znacząco tańsze niż rozpoczynanie procesu kopania od zera.
Warto się rozejrzeć, być może w starym domu rodziców jest coś takiego - to zależy także od regionu i gdzie jak budowano dawniej gospodarstwa. Postaram się szybko dodać zdjęcia.

W poniemieckich domach na Dolnym Śląsku bywały piwniczki murowane z kamienia pod domem. Oprócz zejścia pod klapą w podłodze miały pionowy szybik - kanał wentylacyjny, wyprowadzony tuż przy murze budynku, którym ciepłe powietrze uciekało na zewnątrz. Warto taki wylot zabezpieczyć kratką aby ślimaki nie wpełzały do środka bo wtedy warzywa stracone.

Wszelkie przeróbki takich piwniczek z umiarem, aby nie zakłócić jej możliwości stworzonych przez pierwotnych wykonawców. Klepisko jako podłoga też miało swoje znaczenie więc nie kombinujmy za dużo z płytkami i uwspółcześnianiem takich miejsc.
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pt 09 kwie 2021, 07:44

U mnie w stodole było kiepsko. Ziemiankę mieliśmy obok, murowaną z kamienia polnego. Pamiętam że szczury tam raj miały, za nic nie dało się ich pozbyć.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 10 kwie 2021, 12:33

Różnie to może być, zwłaszcza jak nieużywane bądź zapomniane etc. Szybki podgląd z dystansu i dwa zbliżenia. Murek na wysokość od poziomu gruntu to jakieś 80 cm. W głąb piwniczka sięga jeszcze ponad metr. Sklepienie jak być może widać, półokrągłe z jednej warstwy cegieł. Można się pokusić o wzmocnienie i dostosowanie do naszych potrzeb. Zostawić w stodole lub stodołę rozebrać, wcześniej kamuflując piwniczkę.

IMG_20210410_122827_109.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rapttus
Posty: 197
Rejestracja: śr 19 wrz 2018, 15:02
Lokalizacja: Rzeszów Jasło
Kontakt:

wt 25 maja 2021, 13:54

Do budowy i eksplantacji piwnic najlepiej zapoznać się z tą książką
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/17646/piwnice-naturalne

Tak skondensowanej wiedzy jeszcze nie czytałem. Byłem zaskoczony jaka cienka w stosunku do ceny ale warta każde wydanej na nią złotówki 😁
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 02 cze 2021, 06:48

Dzięki Raptus. Szukałem ale niestety nie znalazłem nigdzie do dostania. Możesz jakieś streszczenie napisać? Co ciekawsze wątki dajmy na to.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rapttus
Posty: 197
Rejestracja: śr 19 wrz 2018, 15:02
Lokalizacja: Rzeszów Jasło
Kontakt:

pt 04 cze 2021, 23:17

Każda strona jest cenna 😛
Jak dobrze pójdzie to we wrześniu sobie ją sam przeglądniesz i porobisz foty 😉
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 05 cze 2021, 10:00

Lubię tę wiadomość :D
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dom”