Kobieta w ciąży

Pierwsza pomoc, sprzęt, naturalne leki, zagrożenia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 13 lut 2020, 09:59

Na dobrą sprawę nie będę pisał o tym czego można się spodziewać po kobiecie w ciąży :P Nie wspomnę o burzy hormonalnej z której wynikają tornada emocjonalne i o tym jak sobie z nimi radzić :lol: Natomiast jest na pewno wiele różnic z postępowaniem z ciężarną kobietą i jeśli ktoś zna jakieś, proszę o dopisanie.
Rozwój nowego życia wprowadza zmiany w organizmie i zaostrza rygorystycznie możliwą pomoc z naszej strony. Bez porady lekarza ciężko o trafną decyzję. Przykładowo z przeciwbólowych leków zaleca się jedynie Apap. Z doświadczenia mogę napisać że zwykle bóle głowy można "wyleczyć" wypijając małymi łyczkami trzy szklanki wody. Wstawiłem cudzysłów gdyż zwykłe bóle głowy mogą (ale nie muszą) być spowodowane zbyt mała ilością właśnie wody w naszym organizmie. Żyjemy szybko, biegamy, myślimy o kilku rzeczach na raz i nie skupiamy się na podstawowych aspektach. Często nie wypijamy tyle, ile powinniśmy przyjąć płynów dziennie i organizm nam to sygnalizuje. To tylko wskazówka, bo przyczyn bólów może być wiele. Zwracam jedynie uwagę na odpowiednie nawadnianie organizmu, zwłaszcza w ciąży (przerobiliśmy kolki nerkowe i kamienie w trakcie ciąży).
Drugą sprawą, cholernie istotną, jest budowa kobiety :P Naczynia krwionośne dostarczające wszystko do macicy i do dziecka, są zlokalizowane na prawym boku! Jeśli w jakiś sposób spowodujemy ucisk prawego boku, tym samym zmniejszymy przepływ krwi. Jeśli poszkodowana jest przytomna ale wymaga aby ją zabezpieczyć, nigdy nie możemy spowodować ucisku prawej strony. Dlatego kobiety w ciąży nie układamy nigdy w pozycji bezpiecznej bocznej na prawym boku!Tylko lewy... Warto to zapamiętać.
Jeszcze w przypadku użycia aparatu AED na nieprzytomnej ciężarnej - niektórzy uważają że nie należy razić prądem ciężarnej "bo jest w ciąży". Niestety, jeśli umrze matka to i dziecko z całą pewnością a zatem użycie AED jest wskazane aby uratować przynajmniej (w najgorszym wypadku) jedno życie. Nie pytałem o statystyki przeżywalności dziecka - ostatnio rozmawiałem o tym z ratownikiem medycznym a zatem dodaję do porcji wiedzy jaką powinniśmy dysponować.
Proszę o dorzucanie od siebie wiedzy na temat pomocy ciężarnej.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie przygotowanego”