Ogrzewanie w trudnych czasach

Pozyskiwanie, otrzymywanie, systemy alternatywne, także energia cieplna
TechnicznySpec
Posty: 6
Rejestracja: pt 20 paź 2023, 01:07
Kontakt:

pn 30 paź 2023, 22:04

Uniwersalne sposoby i metody.
Pomysły rodzą się same ->
Ogrzewanie - warto mieć kilka opcji.
Moje patenty -> Proszę o rozwinięcie.
Elementy
- Panel słoneczny
Ładujemy Akumlator, następnie wykorzystując energię można podpiąć zrobiony we własnym zakresie grzejnik.
Grzałka -> kaloryfer zalany olejem
Po nagrzaniu trzyma ciepło.
-Panel pod grzałkę w bojlerze na ciepłą wodę plus dodatkowa instalacja z możliwością puszczenia przez pompkę na obieg.
- Części z Junkers palenisko gazowe
Zastosowań wiele lub ogólnie płaszcze wodne.

Spaliny co z odprowadzaniem
Zawor zwrotny wodny
Instalacja podziemna czy inna
Można wykorzystać przy wędzeniu.

Jak z wydajnością
-spyrytus - nafta - paliwa -gaz
Ramzan Szimanow
Posty: 1873
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

wt 31 paź 2023, 13:24

TechnicznySpec pisze:
pn 30 paź 2023, 22:04

Moje patenty -> Proszę o rozwinięcie.
Elementy
- Panel słoneczny
Ładujemy Akumlator, następnie wykorzystując energię można podpiąć zrobiony we własnym zakresie grzejnik.
Grzałka -> kaloryfer zalany olejem
Po nagrzaniu trzyma ciepło.
-Panel pod grzałkę w bojlerze na ciepłą wodę plus dodatkowa instalacja z możliwością puszczenia przez pompkę na obieg.
Panel(e) i akumulator(y). Duuuużo.
W miesiącach gdy ogrzewanie jest najbardziej potrzebne w naszym klimacie wydajność PV jest mizerna. A wszystko by zasilić farelkę czy inny grzejnik na podczerwień.
Mała farelka zużywa w godzinę 2kWh.
Sytuacyjnie może to uratować tyłek, ale bym się nie nastawiał na to jako podstawowe źródło ciepła.
BoldFold
Posty: 1433
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

wt 31 paź 2023, 15:33

Można być człowiekiem który ufa i wierzy technologii, ja niestety do nich nie należę...

Panele, akumulatory, grzałki , bojlery, pompki, dodatkowe obiegi :shock:

Kurde; koza+trochę opału+parę cegieł klinkier/szamot by do łóżka zagrzane włożyć i mam co trzeba a ile kasy w kieszeni :D pozostało. A ja mam ugotowany obiad, mam ciepło i mam zagrzaną cegłę do łóżka.

Błędem jest utrzymanie się za wszelką cenę po W przy pomocy technologii która jest nie tylko kosztowna, pracochłonna, wymaga konserwacji, a jej sprawność jest bardzo niska. Tym bardziej, że najmniejszą sprawność mamy wtedy gdy mamy największe zapotrzebowanie, podobnie jak przy pompach ciepła.

Oprócz prostoty, potrzebne jest też dostosowanie do nowych (gorszych) warunków. Czyli twardym trza być. W dodatku gdy zimy praktycznie nie ma.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Szebora
Posty: 137
Rejestracja: śr 12 lip 2023, 12:31
Kontakt:

wt 31 paź 2023, 19:39

seal pisze:
śr 25 paź 2023, 10:17


Możesz się zdziwić. Przynajmniej na początku shitu - resztki systemu i konfidenci, będą pilnować "starego porządku".

Poza tym - jak zadbasz o instalacje i kwity teraz, to później będzie bezpieczniej.
Jak boisz się oddychać, gdy nie pozwolą, po co tu jesteś?

Masz sobie poradzić w życiu. Umieć zadbać o rodzinę, bo nikt za Ciebie tego nie zrobi.
Ludzie.. W razie szitu, róbcie WSZYSTKO, by poprawić Wasze warunki bytowe i sąsiada jak ten ma więcej żarcia / lepiej strzela.

Czego się boicie? Przyszłości? Kary? Jutra może nie być, a znając nasze służby.. W normalnych warunkach schodzi im pół roku..
W szicie kiedy dmuchniesz kaszkę dla dziecka ze sklepu, policjant Cię minie.. Bo będzie leciał do strzelaniny na alkoholowym.. W większym szicie będzie zajęty wywozeniem swojej rodziny do dziadków na wieś.
Urzędy? Serio wierzysz ze będą pracowały na tych samych zasadach?
Ooo.. Kowalski wbił się w komin wentylacyjny /pali meblami.. "dawaj go!"

Nie drodzy państwo.. Wszystkie środki, jednostki będą zapewniać "bezpieczeństwo na ulicach", będą dowozić żarcie i wodę.. Tam gdzie potrzeba..


Ramzan.. Jak zwykle piąteczka.
Fajnie ze ktoś tu jeszcze logicznie myśli

BoldFold pisze:
wt 31 paź 2023, 15:33
Można być człowiekiem który ufa i wierzy technologii, ja niestety do nich nie należę...
Witam w klubie..
BoldFold pisze:
wt 31 paź 2023, 15:33

Panele, akumulatory, grzałki , bojlery, pompki, dodatkowe obiegi :shock:
Centralne z grawitacyjnym jak prądu nie ma ;-)
BoldFold pisze:
wt 31 paź 2023, 15:33
Kurde; koza+trochę opału+parę cegieł klinkier/szamot by do łóżka zagrzane włożyć i mam co trzeba a ile kasy w kieszeni :D pozostało. A ja mam ugotowany obiad, mam ciepło i mam zagrzaną cegłę do łóżka.
Polecam 2 wielkie psy ;-) owcza.. Pod zad.. I na siebie..
Tej zimy w trakcie remontu starego domu, spaliśmy we 3 - ja i 2 psy.. na podłodze gdzieś między gruzami.. Bez ogrzewania, bo w trakcie..
Rano gdy zwijałam "majdan" podłoga pod nami była mega ciepła..
Ja wyspana jak dzieciak w beciku..
BoldFold pisze:
wt 31 paź 2023, 15:33
Błędem jest utrzymanie się za wszelką cenę po W przy pomocy technologii która jest nie tylko kosztowna, pracochłonna, wymaga konserwacji, a jej sprawność jest bardzo niska. Tym bardziej, że najmniejszą sprawność mamy wtedy gdy mamy największe zapotrzebowanie, podobnie jak przy pompach ciepła.

Oprócz prostoty, potrzebne jest też dostosowanie do nowych (gorszych) warunków. Czyli twardym trza być. W dodatku gdy zimy praktycznie nie ma.
Otóż to..
Maślak13
Posty: 266
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

śr 01 lis 2023, 11:22

Coś w tym jest, wszelkie zautomatyzowane systemy są wygodne i oferują bezobsługowość czyli spokój dla nas. Wystarczy jednak wysypanie się sterownika kotła i jesteśmy w czarnej du**e (Wyngo nie tutaj :lol: ) Dobrze jak potrafimy naprawić ale brak prądu już nas blokuje chociaż bardziej bał bym się awarii. Szczególnie w razie powołania nas facetów do armii i zostawienia kobiet z dziećmi samych. Zgadzam się z przedmówcami że nie możemy portkować bo nie wolno tego czy tamtego , nie dajmy sie zwariować jak np z noszeniem maseczek. Trzeba troszkę mieć jaja proszę państwa.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

śr 01 lis 2023, 12:50

Maślak13 pisze:
śr 01 lis 2023, 11:22
Coś w tym jest, wszelkie zautomatyzowane systemy są wygodne i oferują bezobsługowość czyli spokój dla nas. Wystarczy jednak wysypanie się sterownika kotła i jesteśmy w czarnej du**e (Wyngo nie tutaj :lol: )
[...]
Trzeba troszkę mieć jaja proszę państwa.
Co prawda nie przygotujemy się na 300% na wszystkie zdarzenia ale przynajmniej możemy w jakiś sposób polepszyć swoje warunki bytowe (jak pisze Koleżanka @Szebora).
Dlatego ja "śmieciuszka" nigdy nie usunę z piwnicy. Na obiegu dodatkowym (bajpas) teraz mam pompę ale w przypadku braku prądu bez obsługowo "pójdzie" na inercji - nic nie muszę robić. Piec gazowy i owszem działa ale w zasięgu zapas węgla jeszcze po starych cenach i suchego drewna na stosiku...
Ostatni przykład z ubiegłej zimy jak był problem z opałem - sam prezes oświadczył że możemy palić wszystkim byle nie oponami... Gdy dojdzie do sytuacji trudnej będę miał gdzieś co leci z komina - byle w domu było ciepło.
Przy zmasowanym temacie palenia czymkolwiek całego osiedla żaden dron się nie pojawi. Będą mieli problem z obsługą klientów którzy już takiego rozwiązania nie mają a mróz zagląda im w oczy...
Jeżeli ktoś pociągnie ręczny wózek w krzaczory i przywiezie sobie trochę gałęzi do palenia to też mała szkodliwość czynu za którą mogą ewentualnie pogrozić palcem...
Podobnie będzie i w innych przypadkach - raczej nikt nie będzie sprawdzał po nocy słysząc strzały w lesie. Problemem będzie ochrona supermarketów przed głodnymi...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
BoldFold
Posty: 1433
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

śr 01 lis 2023, 13:54

Zniszczenie nie tylko drona, ale np fotopułapki, czy radaru (tak, były takie przypadki) to głupota, bo dane są przesyłane w czasie rzeczywistym... Nikt nie chodzi zgrywać danych przecież, idzie się dopiero jak się zepsuje/wyczerpały akumulatory/bądź zmienia miejsce posadowienia. To tyle w kwestii wyjaśnienia zasad działania tych ustrojstw elektronicznych.

W kwestii życia po W małym czy dużym, krótkim czy długim nieważne, musimy zdać sobie sprawę że ogrom rzeczy do zrobienia i wysiłek jaki będzie trzeba w to włożyć wymusi minimalizm w działaniu. Po co więc tracić czas i energię na próżno?

Teraz możemy korzystać ze wszystkich udogodnień jakie oferuje cywilizacja; ja opalam dom gazem, nie mam już kotła co/cwu na paliwo stałe. Dlaczego? Bo uważam i mam rację, że trochę węgla czy drewna w kuchni węglowej lepiej ogrzeje mi 1-2pomiesczenia i pozwoli ugotować jedzenie, niż spalanie ogromnych ilości opału by ogrzać cały dom, po co się pytam, ogrzewać całą chałupę, gdy mam ograniczone zasoby i nie wiem kiedy je uzupełnię?

Oczywiście mam kominek oprócz kuchni węglowej, mam piecyk na naftę, mam wreszcie agregat, prądotwórczy na benzynę i propan, mam falownik do akumulatora auta 2kW, mam pełen przekrój kuchenek biwakowych, mam grill z możliwością palenia ogniska i gotowania w kociołku, na zlocie miałem też patelnię na nóżkach na ognisko.

Ale nikt mnie nie zmusi abym marnował swoją energię=jedzenie i opał niepotrzebnie, że o marnowaniu czasu nie wspomnę.

Aktualnie korzystam ze wszystkiego co daje mi cywilizacja nie zapominając wszakże o oszczędzaniu pasywnym w myśl zasady; każda złotówka zaoszczędzona to w zasadzie złotówka zarobiona. I druga zasada; jestem zbyt biedny by kupować tani chłam, szczególnie technikę, odzież, wyposażenie do domu.

Więc nie dajmy sie nabierać na marketing i pamiętajmy że prostota, i skuteczność w działaniu to nie duża ilość gadżetów i ich ciągła rotacja, to kilka pewniaków i ćwiczenia zarówno manualne jak i umysłowe.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2595
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 01 lis 2023, 15:28

W ramach prostoty mam kocisko, które jak zalegnie to nie dość że grzeje jebaniutki, to jeszcze mruczy i usypia ;)
Jak kto nie ma żywego grzejnika, termofor pod kołdrę albo... Butelkę z własnym ciepłym moczem, wzorem himalaistów :)
Obrazek
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

śr 01 lis 2023, 15:57

1411 pisze:
śr 01 lis 2023, 15:28
W ramach prostoty mam kocisko, które jak zalegnie to nie dość że grzeje jebaniutki, to jeszcze mruczy i usypia ;)
Jak kto nie ma żywego grzejnika, termofor pod kołdrę albo... Butelkę z własnym ciepłym moczem, wzorem himalaistów :)
Mój jak nie uśnie to nawet trzyma straż... :lol:

Obrazek
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
BoldFold
Posty: 1433
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

śr 01 lis 2023, 17:16

No tak, a najlepiej to się do obory, albo chlewni przeprowadzić, tam to dopiero krowy, owce, kozy, albo kto tam co ma grzeją :mrgreen:
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Energia i zasilanie”