Awaryjne ładowanie drobnego sprzętu

Pozyskiwanie, otrzymywanie, systemy alternatywne, także energia cieplna
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

sob 26 wrz 2020, 08:38

Wyngoshelektryczny pisze:
śr 26 sie 2020, 13:00
Jedynie do czego nie jestem do końca przekonany to do przetwornicy na 230V. Pewnie będzie ciągło sporo prądu z akumulatora.

link;viewtopic.php?f=76&t=337&p=2323&hilit=przetwornica#p232




Tutaj mamy post w temacie, falownik/przetwornica pracuje dobrze; jeżeli szlifierka/wiertarka mają moc mniejszą/zbliżoną do mocy falownika, a falownik ma moc maksymalną/chwilową 100% większą od mocy nominalnej podłączonego urządzenia. Inaczej mówiąc chodzi o rozruch, choć teraz pojawiły się szlifierki o miękkim rozruchu i problem znikł. Ta szlifierka na zdjęciu ma chyba 1100 W, czyli jest dość mocna.

Praktycznie używam przetwornicy, w autach z akumulatorami 60-75 Ah i przy włączonym silniku, na działce do budowy ogrodzenia i zadaszenia, z założenia praca chwilowa lub przerywana, bardzo pomocne, szybkie, niedrogie i lekkie rozwiązanie również ucieczkowe, do przecięcia kłódki, łańcucha...
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 26 wrz 2020, 12:21

No tak masz rację. Do chwilowego użycia jak najbardziej. Problemem byłoby używanie w pracy ciągłej. Przydały by się pomiary prądu jakiego potrzebuje przetwornica i mniej więcej można by obliczyć na jak długo wystarczy w pełni naładowany akumulator. Założyć też trzeba że z paneli nie będziemy w stanie naładować w pełni akumulatora.
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

sob 26 wrz 2020, 13:56

Myślę, że użycie przetwornicy ma sens tylko jeżeli mamy auto z włączonym silnikiem i wtedy używamy najbardziej przychodzi mi do głowy szlifierka w warunkach ucieczkowych. Do szybkiego i chwilowego użycia.

Urządzeń przeróżnych są setki, nigdy nie byłem zwolennikiem komplikowania sobie życia poprzez multiplikowanie prostych rozwiązań.

Fotowoltaika tak, ale na dachu domu z odliczeniem i byciem prosumentem jak się coś posypie mam prąd stały do akumulatorów samochodowych jak znalazł... Kupowanie ładowarki na plecak? Zbędny wydatek, zależny zresztą od pogody i długiego procesu ładowania. Tu zresztą dojrzewam do artykułu bo tej masy szpeju, jaką oferuje dziś rynek nie da się spakować do plecaka i iść per pedes.

W aucie przetwornica i szafa gra, resztę ładuję z gniazdka, mam w aucie 2 akumulatory odseparowane od siebie. Lodówka samochodowa chodzi 2 dni na akumulatorze, potem jadę dalej. Fotowoltaika do auta? Po co? Żeby w nim mieszkać, wtedy kamper, to tak. Kompakt, kombi, czy SUV służy do przemieszczania się, jeżeli to stanie się niemożliwe, to wtedy idziemy na piechotę, a dopóki silnik pracuje mam też prąd, dodatkowy system ładowania jest niepotrzebny.

I wreszcie najlepszy sprzęt-miałem na zlocie agregat hybrydowy 2,6kW, pokazywałem odpalaliśmy na gazie. Czemu na gazie, ano dlatego, że propan-butan się nie psuje tak jak benzyna; po 3 miesiącach gaźnik do czyszczenia. Waży 44 kg i w zasadzie można go przewozić.

Powyżej są rozwiązania gdy mamy problem, ale nie musimy się ukrywać, bo jeżeli tak to ważne są tylko broń i grupa. Na całą resztę się poluje; na żarcie, picie, ciuchy...
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 29 wrz 2020, 08:19

No tak. Alternator w samochodzie jest dużo wydajniejszy niż taki mały panel i może to uciągnąć. Chyba że konkretna fotowoltaika ale to znowu w moim przypadku nie wchodzi w grę. Więc pozostaje takie rozbijanie się o pół środki.
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

wt 29 wrz 2020, 08:47

Wyngoshelektryczny pisze:
wt 29 wrz 2020, 08:19
No tak. Alternator w samochodzie jest dużo wydajniejszy niż taki mały panel i może to uciągnąć. Chyba że konkretna fotowoltaika ale to znowu w moim przypadku nie wchodzi w grę. Więc pozostaje takie rozbijanie się o pół środki.
Nie zastanawiałeś sie nad fotovoltaiką do domu? Wszyscy mieć nie będą więc trzeba się śpieszyć. Nie wykładasz zni złotówki a rachunek za prąd zamieniasz na ratę za instalację... Rząd zwraca 5 tysi, a panele można podpiąć w razie W do akumulatorów do tego przetwornicana 230 V. Ja się nie znam na tym, ale to na pewno da się zrobić.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 29 wrz 2020, 09:02

No właśnie mam ten problem że właśnie jestem w trakcie zmiany miejsca zamieszkania. Będę wynajmował z rok czy dwa i myślał co dalej. W grę wchodzą właśnie takie pół środki. Naprawdę widać tendencje wzrostową w montażach energii odnawialnej. Coraz więcej widzę gospodarstw domowych z fotowoltaiką czy nawet widziałem turbinę wiatrową. Po za tym w naszej gminie mocno podchodzą do tego tematu. Mnóstwo oświetlenia ulicznego czy tych radarów przed pasami jest zasilanych solarnie a oświetlenie między dwoma miejscowościami działają solarnie wraz z turbiną wiatrową.
CYKLOP

wt 29 wrz 2020, 20:52

Są specjalne akumulatory do magazynowania energii .
Jak mi zainstalują instalacje to po nowym roku będę naciskał na taki mały magazyn energii . ;)
CYKLOP

sob 14 lis 2020, 12:20

Instalacja gotowa . :P Jeszcze tylko procesy wymiany licznika i papierów z PGE . ;)
Ale oni jak zwykle mają czas na wszystko . Poczekamy . W 2021 roku cdn .
IMG_20201107_135311.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

sob 14 lis 2020, 21:06

Gratulacje, 32 panele, możesz zużywać prądu ile wlezie...

A i jeszcze dla 14ki;
Napięcie, V 230
Moc maksymalna, kW 3.0
Moc nominalna, kW 2.6
Częstotliwość 50 Hz
Prąd max,A 13.04 A
Gniazda 2x16A
Pojemność zbiornika paliwa, l 15
Czas pracy przy obciążeniu 50%, godz 15
Wyświetlacz LED woltaż, częstotliwość, licznik motogodzin
Poziom hałasu Lpa/Lwa, dB 68/93
Wylot 12V, A 12/8.3
Model silnika KS 210
Rodzaj silnika 1-cylindrowy, 4-suwowy, chłodzony powietrzem LPG/benzynowy
Moc wyjściowa, KM/kW 7.0/5.15
Pojemność zbiornika oleju, l 0.6
Pojemność silnika, cm3 208
Regulator napięcia Inteligentny AVR system
Uruchomienie ręczne
Współczynnik mocy cosφ 1
Wymiary netto (DxSxW), mm 580x430x440
Wymiary brutto (DxSxW), mm 610x455x485
Waga netto, kg 45.4
Waga brutto, kg 47.5
Stopień ochrony IP23M

Zwróć uwagę; inteligentny system AVR-polega na stabilizacji napięcia wyjściowego, tak aby żadne podłączone urządzenie elektroniczne nie uszkodziło się w razie wahania się napięcia prądu na wyjściu.

Po rozmowach z dystrybutorami, i wytknięciu w/w bo dystrybutorzy jak mantrę powtarzają; tylko inwerter do elektroniki, ale nie można w sensownych pieniądzach kupić inwertera a już na pewno nie hybrydowego inwertera. Jedyny jaki firma pramac (za to tylko na gaz ziemny lub LPG) oferuje kosztuje +-15 tysi. A ten w/w niecałe 2 tysie i chodzi na benzynę/propan butan... Ale na poważnie postawione pytanie ile tej elektroniki się spaliło, kiedy nie było inweterów, cisza zapada, sam już nie wiem co tym myśleć, czy to tylko marketing, czy krycie tyłów.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
CYKLOP

ndz 15 lis 2020, 18:37

W tym roku tylko 16 paneli . Reszta dopiero po wyliczeniu jaką pompę ciepła potrzebuje .
Przeliczę powierzchnię do ogrzewania i dodam około 10/15% . Mam zapas na falowniku do 10 .
Myślę że jakoś 6 do 8 paneli jeszcze będzie potrzebne. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Energia i zasilanie”