Silnik parowy

Pozyskiwanie, otrzymywanie, systemy alternatywne, także energia cieplna
SŁAWEK
Posty: 346
Rejestracja: czw 06 gru 2018, 20:53
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

pn 30 mar 2020, 23:08

Pako podsunął mi pewien pomysł. Paliwa kopalne - benzyna, ON, gaz, mogą kiedyś być poza naszym zasięgiem. Skoro drewna puki co jest u nas dostatek, może ten materiał wykorzystać jako paliwo do zasilania generatora prądu. Silnik parowy opalany drewnem do napędu maszyn typu śrutownik do zboża (mąka), napęd ręcznej pompy wody, maszyn do obróbki drewna i metalu. Taki silnik to jak bigos na winie. Można w nim spalać co się pod rękę nawinie. Z chwilowego braku drewna można spalić w nim liście, szyszki, trawę, byle by opał był suchy.
Co Wy na to ?
Romeo

pn 30 mar 2020, 23:18

Jestem za ,a żeby było śmieszniej ,nawet można jeszcze kupic taki silnik ,czasem ktoś wrzuca cos takiego na portale ,maszyny wiekowe ale do odpalenia, ewentualnie samemu zbudować ..
SŁAWEK
Posty: 346
Rejestracja: czw 06 gru 2018, 20:53
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

śr 01 kwie 2020, 08:20

Palenisko z pieca CO "śmieciucha" z dużym paleniskiem. Musi być jako tako szczelny. Do tego zbiornik ciśnieniowy np z dużego bojlera. Wał korbowy, korbowód, koło zamachowe i pasowe zdawcze z jednocylindrowego silnika Andoria seria S.
Na razie nie mam pomysłu na tłok, cylinder i rozdzielacz. Podejrzewam tylko, że cylinder i tłok można by zaadaptować z siłownika hydraulicznego dwustronnego działania o słusznej średnicy (np 20 cm). Rozdzielacz suwakowy też z siłownika dwustronnego tylko cieńszego. Popychacz z mimośrodu na wale korbowym z możliwością regulacji długości.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2579
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 01 kwie 2020, 09:11

Trzeba by próbną konstrukcję wykonać i przetestować. Niestety nie pomogę, brak mi wiedzy w tej dziedzinie...
Obrazek
SŁAWEK
Posty: 346
Rejestracja: czw 06 gru 2018, 20:53
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

śr 01 kwie 2020, 21:47

Przed konstrukcją muszę wiedzę uzupełnić a nie mam żadnej książki na ten temat,
Jakie ciśnienie, jaka średnica cylindra, skok tłoka, obroty do oczekiwanej mocy ? Jaka moc pieca i ilość wody w układzie potrzebna do ciągłej pracy przez godzinę pod obciążeniem? Nic nie wiem. Zostaje sieć.
Romeo

czw 02 kwie 2020, 12:51

Sławeczku na YT jest troche filmików silników parowych i można coś ewentualnie podejrzeć ...
Awatar użytkownika
Bushido
Posty: 17
Rejestracja: wt 24 mar 2020, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

czw 02 kwie 2020, 15:06

U chińczyków znalazłem coś takiego, jest to miniaturka turbiny parowej do celu edukacyjnych np. Dla szkoły. Rozpędza się do 40000 obr. /min. :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Bushido
Posty: 17
Rejestracja: wt 24 mar 2020, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

czw 02 kwie 2020, 18:16

A tutaj druga strona medalu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Romeo

czw 02 kwie 2020, 20:33

Sławku tu zerknij ,może pomoże ,jeszcze będę kopał w necie jak coś :

http://fluid.wme.pwr.wroc.pl/~spalanie/ ... yny/09.pdf
SŁAWEK
Posty: 346
Rejestracja: czw 06 gru 2018, 20:53
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

czw 02 kwie 2020, 22:26

Dziękuję Panowie. Jak ktoś znajdzie coś na ten temat, bardzo proszę o cynk. Widzę potencjał w tym temacie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Energia i zasilanie”