Kamuflaż przed IR / Thermal

Zasady taktyki i strategii
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

ndz 08 paź 2023, 21:27

seal pisze:
ndz 08 paź 2023, 20:56
Jest w tej książce, bądź innej którą znasz/możesz polecić, coś na temat maskowania IR oraz maskowania przed termowizją?
Przy zastosowaniu nowoczesnej noktowizji czy termowizji nie unikniesz wykrycia. Możesz tylko zniekształcić sygnał. Nowoczesne mundury klasy FR IRR 3.0 się chwalą że zniekształcają sygnał IR. Nadruk plam ma dawać różne odbicia w paśmie podczerwieni. A jak to wygląda w praktyce - trzeba sprawdzić.
Jeśli chodzi o termowizję "ciapate" na granicy stosowali folię NRC żeby osłabiać sygnał. Przy dużej gęstości lasu sygnał się rozmywał i można było zakwalifikować jako "zwierzyna". Ale zawsze było to sprawdzane więc mało skuteczne... Jeżeli nadlatywało "śmigło" to można w doraźny sposób obniżyć emisję ciepła jakąś spreparowaną wersją "koca" ale w przypadku bezpilotowca gdzie go nie słychać to może być problem. Musisz się jakoś przemieszczać...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1103
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 08 paź 2023, 21:42

Cześć
seal pisze:
ndz 08 paź 2023, 20:56
Jest w tej książce, bądź innej którą znasz/możesz polecić, coś na temat maskowania IR oraz maskowania przed termowizją?
Trzeba poprosić kolegę @West żeby na kolejny zlot zabrał swoją noktowizję i termo (myśliwska) , i można coś poeksperymentować . Oczywiście nie będzie to miarodajny eksperyment, ale być może pomoże w zrozumieniu problemu. Na zlocie mogłem się trochę sprzętem Westa pobawić. Robi wrażenie :)

~Bart
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
PREPPERS_13
Posty: 357
Rejestracja: pt 09 kwie 2021, 09:27
Kontakt:

pn 09 paź 2023, 10:02

mar_kow pisze:
ndz 08 paź 2023, 21:27
seal pisze:
ndz 08 paź 2023, 20:56
Jest w tej książce, bądź innej którą znasz/możesz polecić, coś na temat maskowania IR oraz maskowania przed termowizją?
Przy zastosowaniu nowoczesnej noktowizji czy termowizji nie unikniesz wykrycia. Możesz tylko zniekształcić sygnał. Nowoczesne mundury klasy FR IRR 3.0 się chwalą że zniekształcają sygnał IR. Nadruk plam ma dawać różne odbicia w paśmie podczerwieni. A jak to wygląda w praktyce - trzeba sprawdzić.
Jeśli chodzi o termowizję "ciapate" na granicy stosowali folię NRC żeby osłabiać sygnał. Przy dużej gęstości lasu sygnał się rozmywał i można było zakwalifikować jako "zwierzyna". Ale zawsze było to sprawdzane więc mało skuteczne... Jeżeli nadlatywało "śmigło" to można w doraźny sposób obniżyć emisję ciepła jakąś spreparowaną wersją "koca" ale w przypadku bezpilotowca gdzie go nie słychać to może być problem. Musisz się jakoś przemieszczać...
Wykrycia przy długim obserwoaniu nie da się oszukać bo oddychamy i wytwarzamy ciepło,ale da się ukryć przed termowizją na krótki czas.Są specjalne 'koce' które chciażby trafiły już w kilka miejsc do WP.:)
Sam mogę ogarnąć z rosji koce do termowizji które całkowicie zakrywają nas na jakiś czas (tarpy do rozwieszania nad namiotem,pełne ubrania),izrael juz pare lat temu prezentował takie rzeczy i wprowadzał do swojej armii.
Awatar użytkownika
seal
Posty: 153
Rejestracja: ndz 08 paź 2023, 16:06
Lokalizacja: Mazowieckie / Warszawa
Kontakt:

pn 09 paź 2023, 12:54

Myślę, że możemy na takie dyskusje stworzyć osobny wątek.

Mam też cywilny bieda-termowizor i cywilny noktowizor. Można porobić jakieś doświaczenia / sprawdzić pomysły,
Noszę broń - policjant jest za ciężki
Awatar użytkownika
seal
Posty: 153
Rejestracja: ndz 08 paź 2023, 16:06
Lokalizacja: Mazowieckie / Warszawa
Kontakt:

pn 09 paź 2023, 13:15

Kontynuujmy tutaj dyskusję na temat możliwych sposobów maskowania się przed IR oraz termowizją.

Wiadomo - są różne materiały redukujące / maskujące przed noktowizją.
Z termowizją - jest gorzej, ale może uda nam się też posprawdzać, jakie roziwązania mogą redukować ślad termalny.
EDIT:
Postaram się odgrzebać cywilny bieda-termowizor (FlirOne Pro - jedynie muszę telefon z USB-C odgrzebać. Ale chyba jakiś w szafce mam). Z cywilną noktowizją także mogę przeprowadzić jakieś doświadczenia (tych to mam pół szuflady, wszystkie mają możlwiość rejestracji obrazu, więc coś powinno się udać).
Ostatnio zmieniony pn 09 paź 2023, 13:52 przez seal, łącznie zmieniany 1 raz.
Noszę broń - policjant jest za ciężki
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2595
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 09 paź 2023, 13:24

Przeniesione ;)
Obrazek
West_End
Posty: 261
Rejestracja: pt 18 lut 2022, 21:11
Kontakt:

pn 09 paź 2023, 15:24

Obawiam się, że szansa maskowania przed termowizja jest właściwie zerowa bo przecież nikt nie będzie biegał po terenie z szybą czy tarczą. Ciuchy jakie znam nie są w stanie pomóc. Nawet takie które mają wszyte "koce termiczne". Obraz termiczny nocy jest taki jak w pochmurny dzień więc tak czy siak widać wszystko. Jedyną przeszkodą jest jakiś ekran ale za to będzie on widoczny jako geometryczna forma.

https://youtu.be/TQgobDktj3g?si=T9Ih5lORKY-satuM
Awatar użytkownika
seal
Posty: 153
Rejestracja: ndz 08 paź 2023, 16:06
Lokalizacja: Mazowieckie / Warszawa
Kontakt:

pn 09 paź 2023, 16:37

Długotrwałem maskowanie, nie będzie raczej możliwe w sposób pasywny.

Tymczasowo - może pomóc zwykły kawałek flolii

https://www.youtube.com/shorts/5Zya_X7U6i8

Ciekawi mnie, jak długo działą "zakopanie się" w jakiejś dziurze, czy ghille z mchem.

EDIT:
Oczywiscie, mam na mysli różne "cywilne" rozwiązania, nie za miliony monet. W sytuacji, gdy z regularną armią będziemy na froncie, to już jakby inny scenariusz. Ale i wtedy warto wiedzieć, jak na chwilę można się uratować / kupić trochę czasu / przeczekać ostrzał.
Noszę broń - policjant jest za ciężki
Awatar użytkownika
PREPPERS_13
Posty: 357
Rejestracja: pt 09 kwie 2021, 09:27
Kontakt:

pn 09 paź 2023, 18:04

West_End pisze:
pn 09 paź 2023, 15:24
Obawiam się, że szansa maskowania przed termowizja jest właściwie zerowa bo przecież nikt nie będzie biegał po terenie z szybą czy tarczą. Ciuchy jakie znam nie są w stanie pomóc. Nawet takie które mają wszyte "koce termiczne". Obraz termiczny nocy jest taki jak w pochmurny dzień więc tak czy siak widać wszystko. Jedyną przeszkodą jest jakiś ekran ale za to będzie on widoczny jako geometryczna forma.

https://youtu.be/TQgobDktj3g?si=T9Ih5lORKY-satuM
Oczywiście,ze da się ukryć przed termowizja.
Ponczo antydronowe plus położenie się w terenie rozbije nasza sylwetkę i zakryje ciepło.
Jak już wspominałem kilka krajów na świecie ma takie rozwiązania i wprowadza do swoich armii,nawet Polska.
IMG_8752.jpeg
To jest Polski produkt,działa bardzo dobrze i ukrywa przed termowizja z optyki i drona.Moze bede mógł wstawic jakieś fotkiz testów których jeszcze nie ma w necie.;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
seal
Posty: 153
Rejestracja: ndz 08 paź 2023, 16:06
Lokalizacja: Mazowieckie / Warszawa
Kontakt:

pn 09 paź 2023, 18:12

Jak masz do tego dostęp - to z chęcią zobaczę, jak ponczo przeciw termowizji, spisuje się z noktowizją.

EDIT: i fajnie byłoby zobaczyć jak sobie będzie radzić w zimie.
Jak masz dostęp i możlwość, to możemy coś potestować.

Ciekawe, przez jaki czas zapewnia ochronę? Też można by przetestować.
Noszę broń - policjant jest za ciężki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Taktycznie”