Geostrategia

Zasady taktyki i strategii
ODPOWIEDZ
Romeo

wt 26 mar 2019, 20:31

Bardzo pouczający wykład ,dający świeże spojrzenie na zarys rozmieszczania wojska na świecie i europie , wykład 2 godziny ale daje do myślenia ,polecam fajnie sie słucha , jak dla nas przygotowanych masa informacji.
https://www.youtube.com/watch?v=8jrlQu5TnBE
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 01 kwie 2019, 12:54

Kończę słuchać ten https://youtu.be/Rjmk0iUer-8
Domyślam się, że również wrzuciłeś ciekawy materiał. Śledzę wykłady i wypowiedzi dr Bartosiaka od jakiegoś czasu i zdecydowanie rozjaśnił mi pod kopułą. Niestety, my tu mieszkamy w obrębie Bramy Morawskiej... na odstrzał jesteśmy. Tak pół żartem pół serio to mówię bo nie chodzi o jakiś dokładny scenariusz ale o mieszkanie w rejonie który może mieć swoje zastosowanie strategiczne. Bardzo zła lokalizacja.... Myślę sobie że warto aby każdy kto może, wygenerował czas na przesłuchanie minimum jednego wykładu dr Bartosiaka. Celnie i głęboko uderza w temat w którym zwykle jesteśmy zieloni.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 02 kwie 2019, 10:28

Nie ma odpowiedzi to popełnię ten grzech forum i napiszę posta pod postem...
Po obejrzeniu materiału kilka rzeczy które zwróciły moją uwagę.

1.Wszystko jest w manewrze Jesteś w ruchu, trudniej cię namierzyć, ostrzelać. Siedzenie w jednej lokacji to śmierć. Jasne, to zależy od sytuacji, nie chcę generalizować i nie taki był zamysł prowadzącego wykład. Sam monolog jest poświęcony działaniom wojskowym a nie cywilnym ale myślę że kwestię manewrowości własnej dobrze jest aby każdy rozważył. Czasem będziemy zdani jedynie na własne nogi a czasem będzie można posiłkować się takimi czy innymi pojazdami. Myślę że to jasne że trzeba myśleć także o mobilności własnej. Zresztą nie stać nas na koszta utrzymania bunkra :D

2.Widzę cię - strzelam - zabijam Zobaczcie jaka prosta myśl a na niej oparta jest cała taktyka działania. Informacja na temat zagrożeń, system ostrzegania który taką informacje przekaże jest na wagę złota. My również potrzebujemy opracować na potrzeby własne jakiś "system". Dałem cudzysłów bo nie chodzi mi o system komputerowy ani siatkę obserwatorów tylko w miarę dobre jak na nasze skromne możliwości rozwiązania. Można to przełożyć także na widzę - zbieram się - uchodzę z życiem. Grunt aby soczewkować swoje działania na pewnych istotnych punktach.

3.Białoruś rozlicza się w rublu I to jest wiadomość o jakiej nigdzie nie słyszałem. Jeśli Łukaszenka poszedł na to, to znaczy że Białoruś przestaje właśnie być buforem bezpieczeństwa pomiędzy nami a Federacją Rosyjską. Co raczej było do przewidzenia. Polska polityka chyba nic istotnego nie zrobiła aby temu zapobiec a szkoda bo jak powiedział dr Bartosiak, teraz nie będą krzyczeć zza podwórka tylko zza progu(parafrazuje). Nieciekawa sytuacja i szkoda że nigdzie w mediach nie poruszana (mam na myśli media internetowe)

4.Obwód kaliningradzki. Łatwiej go zaatakować niż z niego atakować Ciekawostka. Nie wiedziałem o tym. Zresztą skąd niby jeśli nie analizowałem terenu, nie znam się tego typu zagadnieniach i nie koniecznie poświęcam im czas. Wybrałem ten punkt właśnie jako ciekawostkę z wykładu (których jest więcej i warto go wysłuchać w całości) bo potrzebujemy rozległej wiedzy z różnych dziedzin aby budować swoją świadomość otaczającego nas świata. Tym bardziej że jesteśmy centrum (geograficznie) Europy a nie zaściankiem jaki z nas próbują zrobić nowocześni lub inne homo sovieticusy.

5.Ćwiczenia taktyczne lub rozmowa o nich jest elementem odstraszającym Ha! I to jest ciekawa uwaga. W tym świetle nawet powstanie naszego forum jest kolejnym kamykiem w ogródku potencjalnych wrogów. Nie chcę wyolbrzymiać, raczej z przymrużeniem oka to piszę ale jednak rozbudzanie świadomości ludzi na pewno nie jest na rękę naszym adwersarzom. Z czasem zauważymy że im więcej wiader pomyj na nasze forum wyleją, tym lepiej dla nas. Chociaż dyskredytowanie nas może mieć podtekst osobisty (he he, wiemy o co chodzi) to może także przybrać formę obrony przed nami. Wszelkie szkolenia czy nauki jakie osobiście pobieramy również są istotne. Dla nas samych jak i dla naszych przeciwników a raczej ich świadomości że nie jesteśmy łatwym łupem. Myślę że więcej nie trzeba się rozpisywać o tym.

6.Jak ważne są wojska OT Rozumiem że to jak są wykorzystywane lub mają być, to istotne zagadnienie ale samo ich powstanie jest cholernie ważne a tymczasem drwiono z nich i umniejszano ich powagę. A niesłusznie... Albo celowo? Nie wiem. Być może komuś stoją kością w gardle i trzeba by się przyjrzeć kto na nie pluje i umniejsza celowość ich posiadania.

7.Zaopatrzenie Bez dostaw nic nie będzie funkcjonować. Dlatego musimy mieć swoje plany awaryjne, zapasy, dziuple ze zgromadzonymi środkami różnego typu, dobre układy z ludźmi którzy mają dostęp do pożywienia, lokalnymi rolnikami, gospodarzami, itd. Zamknięci w swoich "domowych twierdzach" szybko padniemy lub zostaniemy wzięci głodem. Trzeba o tym pamiętać.

8.Mapy Poświęćcie czas na studiowanie map. Dr Bartosiak namawia a jest specjalistą od tego. Zresztą do swojej książki załącza mapy w dużym formacie. Nie chcę ich tutaj wstawiać dla przykładu ze względu na prawa autorskie ale można je pobrać w mniejszej rozdzielczości ze strony https://ksiazki.jacekbartosiak.pl/

To tak na szybko co mi się rzuciło po wysłuchaniu całości. Ciekawym refleksji innych :idea:
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 17 kwie 2019, 07:21

Interesująca sprawa z tą Białorusią. Jak zasięgałem języka u rodaków tam żyjących, nastroje antyrosyjskie są spore wśród społeczeństwa. Mówię ogólnie bo choć pytałem Polaków z Kresów to są oni już dawno hmm zasymilowani na tyle aby nie czuć się obcymi. Małżeństwa mieszane z Polakami, Litwinami, Estończykami i Białorusinami zrobiły swoje i choć polskości nie mogę im odmówić, wiem że mówią głosem kraju w którym mieszkają. No i czują się niesprawiedliwie potraktowani przez Federację. Zobaczymy co się rozwinie w tej sprawie.
Obrazek
Romeo

wt 23 kwie 2019, 20:46

Ukraina ma nowego prezydenta ,ciekawe co teraz będzie sie działo ...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 06 maja 2019, 20:18

O, Sykulski, przejrzę. A tak na szybko w sprawie nowego prezydenta Ukrainy - prezydent nie po myśli Amerykanów? Teoretycznie Poroszenko był bardziej na rękę. Teoretycznie Bojko był bardziej pro rosyjski. A jeśli Zelensky jest bardziej ku FR? Kto go wypromował w serialu emitowanym "przed" wyborami gdzie grał prezydenta tegoż kraju? (ja wiem że serial emitowany od 2015 do teraz ale kto planuje długofalowo ten osiąga lepsze efekty) I w końcu Zełenski człowiek od Ihora Kołomojskiego, (obaj panowie o żydowskich korzeniach) który roztoczył nad nim pieczę. Interesujące wszystko.
Obrazek
Romeo

pn 06 maja 2019, 22:14

No widzisz ,tylko nie wiadomo , bo czytałem ostatnio ,że nowy prezydent Ukrainy miał powiedzie,że nie będzie rozmawiał z Rosją do puki nie oddadzą granicy 2000km z hakiem na której stoją rosyjskie separatystyczne wojska ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Taktycznie”