Szkolenia survivalowe

Dział w którym udostępniamy linki do przydatnych informacji, polecamy książki, itd.
ODPOWIEDZ
Tomn126
Posty: 30
Rejestracja: ndz 17 gru 2023, 14:08
Kontakt:

pn 01 kwie 2024, 16:55

Cześć,

Nie wiem czy wątek już był, nie znalazłem nic w wyszukiwarce. Nie wiem też czy dobre miejsce :)

Szkolenie survivalowe, czy macie jakieś doświadczenia? Czy warto? Jeżeli tak to gdzie, u kogo?
Obecnie wydaje mi się, że jest wysyp ofert. Ceny uważam, że są wysokie ale i tak zastanawiam się nad udziałem. Chętnie przeczytam co o tym sądzicie. Pozdrawiam.
BoldFold
Posty: 1437
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 01 kwie 2024, 17:55

Trudno coś polecać, im bliżej miejsca zamieszkania tym lepiej, ale zobacz opinie. Z tego co się orientuję to dobre miał Uniwersal Survival. Jeszcze odpowiedz sobie na pytanie w jakich obszarach jest Ci to potrzebne, bo to mogą być dość szerokie ramy, należałoby rozpocząć od podstawowych, czyli noc lub dwie w lesie-jesli w ciepłych miesiącach to są miejsca do biwakowania i rozpalania ognia w leśnictwach LP. Jeśli do tego rozpalanie ognia, biwakowanie i zrobienie prowizorycznego noclegu, wzywanie pomocy, marsz na azymut, pierwsza pomoc i inne to warto się wybrać najpierw na zorganizowane szkolenie.

Popatrzyłem na ich ofertę i no bałagan mają na stronie... trzeba zapytanie wysłać albo zadzwonić i może na początek na bushcraft się wybrać :idea:
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Predator25th
Posty: 164
Rejestracja: pn 24 wrz 2018, 10:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

pn 01 kwie 2024, 21:37

zawsze warto poszerzać wiedzę , wiec jak masz możliwość to idź. mogę polecić Kubę Dorosza z Universal Survival , Kajetana Wilczyńskiego z Adventurer , dobre opinie ma Szlendi z Partyzantów Lubelszczyzny i Paweł " Super" z Survivaltech . wszystkich znajdziesz na youtube i zobaczysz czy któryś Ci przypasował .
Zaprawdę powiadam wam, oto nadchodzi wiek miecza i topora, wiek wilczej zamieci. Nadchodzi Czas Białego Zimna i Białego światła, Czas Szaleństwa i Czas Pogardy, Tedd Deireadh, Czas Końca.
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1104
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

czw 04 kwie 2024, 08:08

Cześć

Ja napisze coś być może na przekór.
Zanim zaczniesz szukać szkolenia survivalowego, zapoznaj się z recenzjami książek na forum. Jest tego trochę.

Wybierz książkę która chcesz przeczytać. Przeczytaj wybraną książkę.

Idź w teren! Tak się uczyłem survivalu 25 lat temu!

Pozdrawiam
~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Ramzan Szimanow
Posty: 1877
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

czw 04 kwie 2024, 23:00

SilesiaSurvival pisze:
czw 04 kwie 2024, 08:08

Zanim zaczniesz szukać szkolenia survivalowego, zapoznaj się z recenzjami książek na forum. Jest tego trochę.

Wybierz książkę która chcesz przeczytać. Przeczytaj wybraną książkę.

Idź w teren! Tak się uczyłem survivalu 25 lat temu!
Podpisuje się obydwoma rękami!
BoldFold
Posty: 1437
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pt 05 kwie 2024, 09:44

Ja sie też podpisuję, ale... Weryfikacja tego czy robię to czy owo poprawnie jest bezcenna :idea:

Lub inaczej szkolenia bushcraftowe, militarne, modne urban ostatnio, czy SERE one się opierają na doświadczeniu (militarnym najczęściej) i są zcywilizowane do przeciętnego zjadacza chleba.

Więc raz szkolenie pozwala upewnić się tak jestem w temacie i wystarczy poprawić nawigację/azymut. Lub "o rany, to tak też można? Nie widziałem o tym"

Ja tu dla kol RS mam prośbę przy okazji, jaka jest granica wieku, aby koniecznie mieć broń, ponieważ sprawność już niedomaga i potrzebujemy przewagi z w/w bronią, aby liczyć na zwycięstwo w walce. Czy faktycznie z wiekiem umiejętności strzeleckie nie maleją? Bo fizyczna sprawność dość szybko spada w dół.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Ramzan Szimanow
Posty: 1877
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pt 05 kwie 2024, 22:41

BoldFold pisze:
pt 05 kwie 2024, 09:44

Ja tu dla kol RS mam prośbę przy okazji, jaka jest granica wieku, aby koniecznie mieć broń, ponieważ sprawność już niedomaga i potrzebujemy przewagi z w/w bronią, aby liczyć na zwycięstwo w walce. Czy faktycznie z wiekiem umiejętności strzeleckie nie maleją? Bo fizyczna sprawność dość szybko spada w dół.
Tutaj nie ma "uczciwej gry" nawet jak jesteśmy w szczycie życiowej formy.
Trzeba zwiększać swoje szanse.
Co do wieku, "dawno temu i nie prawda" ale w 1923 roku Oscar Swahn zdobył olimpijskie srebro w wieku 73 lat. Strzelanie do poruszającej się sylwetki jelenia podobne do współczesnych konkurencji myśliwskich jak np "dzik w przebiegu".
W 1908 i 1912 był złotym medalistą w tej konkurencji.
Może przykład skrajny, ale jako ilustracja że umiejętności strzeleckie słabną z wiekiem, ale nie jakoś makabrycznie.
Więc trzeba rekompensować sprytem, zdrowym rozsądkiem i realnym spojrzeniem na swoje potrzeby i możliwości.
BoldFold
Posty: 1437
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

sob 06 kwie 2024, 08:44

Dzięki, pewnie też więcej ćwiczyć i dbać o wzrok i kondycję na miarę własnych możliwości.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1104
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

sob 06 kwie 2024, 12:55

Cześć!

BoldFold pisze:
pt 05 kwie 2024, 09:44
Ja sie też podpisuję, ale... Weryfikacja tego czy robię to czy owo poprawnie jest bezcenna :idea:
W sytuacji survivalowej , nie liczy się technika a efekt (przetrwasz czy nie?). Co innego jeżeli bawimy się bushcrafty i inne outdoorowe aktywności. Ogólnie technika jest ważna , ale przede wszystkich ważna jest improwizacja i nieszablonowe myślenie.
BoldFold pisze:
pt 05 kwie 2024, 09:44
Lub inaczej szkolenia bushcraftowe, militarne, modne urban ostatnio, czy SERE one się opierają na doświadczeniu (militarnym najczęściej) i są zcywilizowane do przeciętnego zjadacza chleba.
Ogólnie utarło się przeświadczenie że szkolenie survivalowe , to dzicz , dalekie odstępy leśne pustynie itp. Tymczasem sytuacja survivalowa może cię złapać tuż za przysłowiowym „rogiem”.
BoldFold pisze:
pt 05 kwie 2024, 09:44
Więc raz szkolenie pozwala upewnić się tak jestem w temacie i wystarczy poprawić nawigację/azymut. Lub "o rany, to tak też można? Nie widziałem o tym"
Ogólnie szkoleni są ważne :) Ale jeszcze ważniejsze jest „praca własna” czy jako to się na studiach mówi „samokształcenie” :) Warto sięgać nie tylko po nowości wydawnicze , ale i stare podręczniki. Najlepsze podręczniki do terenoznawstwa jakie posiadam to przełom lat 50/60 :) Jest tam tyle wiedzy, niuansów oraz przykładów pracy na mapie. Że nic lepszego niż ten podręcznik nie czytałem. Ale niestety trzeba mieć skalę porównawczą żeby wysnuć takie tezy :) Czytajcie Panie i Panowie ;)
BoldFold pisze:
pt 05 kwie 2024, 09:44
Ja tu dla kol RS mam prośbę przy okazji, jaka jest granica wieku, aby koniecznie mieć broń, ponieważ sprawność już niedomaga i potrzebujemy przewagi z w/w bronią, aby liczyć na zwycięstwo w walce. Czy faktycznie z wiekiem umiejętności strzeleckie nie maleją? Bo fizyczna sprawność dość szybko spada w dół.
Boldzie, strzelectwo jest tym pięknym sportem który można zacząć trenować praktycznie w każdym wieku :) Można mieć wyniki jako nastolatek, a nawet zaawansowany wiekiem człowiek. Wszystko zależy od treningu i pamięci mięśniowej :) A im lepszy warsztat pracy , tym pewne nawyki i umiejętności są zapisane na dłużej. Jako przykład dam to że ja z broni krótkiej NIE LUBIĘ STRZELAĆ. Co przejawia się tym , że broni krótkiej strzelam relatywnie mało. Karabin czterotaktowy to jest mój konik jeżeli chodzi o strzelectwo. Na ostatnim kursie z wojska , na egzaminach wykręciłem najwyższy 3 wynik na 120 egzaminowanych (przy okazji najlepsze skupienie). Gdzie od zakończenia służby wojskowej , z prywatnej krótkiej broni strzelam średnio raz na rok ;)

Ale będąc w służbie , miałem dość dużo zajęć właśnie z broni krótkiej.

Warsztat (przyjmowanie wygodnych postaw strzeleckich) wiedza , treningi bezstrzałowe są sukcesem celnych strzałów. Strzelanie ostre jest tylko weryfikacją treningu :) tak naprawdę. Słowa Bolesława Wasilewskiego , olimpijczyka (oficera LWP).

~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Źródła wiedzy”