Nawigacja Szkolenie

Orientacja w terenie
BoldFold
Posty: 1427
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 14 wrz 2020, 20:43

namiary do linku z pdf do pobrania w miarę prostej nawigacji od podstaw;

link; http://tools.aps.edu.pl/pliki/legia/06.pdf

W miarę możliwości proszę o zapoznanie się z broszurą, jeżeli czas na następnym zlocie pozwoli wtedy,
zrobimy pare maszrut na azymut. Czasu jest dużo więc można się spokojnie zapoznać z materiałem.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1162
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 14 wrz 2020, 22:09

Można by przeredagować na bardziej zrozumiały język, pominąć kilka kwestii i stworzyć mini poradnik do wydrukowania dla każdego.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2583
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 15 wrz 2020, 12:00

Dorzucam obiecane zdjęcie z "kciukologią dystansową"

kciuk.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Romeo

wt 15 wrz 2020, 13:34

ciekawy patent ,super ...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2583
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 15 wrz 2020, 14:23

W ogóle można za pomocą dłoni dokonywać różnych pomiarów. Trzeba wstępnie zmierzyć własną dłoń i odległości pomiędzy palcami aby uzyskać miarę którą zawsze mamy "pod ręką". Przykładowo, odległość pomiędzy wyprostowanym palcem wskazującym a odgiętym pod kątem 90° kciukiem, w moim przypadku to 19 cm z hakiem, upraszczając 20 cm, a zatem gdy chcę coś zmierzyć niezbyt dokładnie (np. roletę okienną, jako że występują w określonych wariantach szerokości, lub szafkę kuchenną). Rozstawienie palców dłoni może posłużyć nam jako kątomierz - kciuk z najmniejszym palcem tworzą 90° a zatem środkowy digitus infamis to 45° a wskazujący i serdeczny to 22,5° które można zaokrąglić w te lub we wte, wszak dokonujemy pomiaru na oko i jest on wystarczający w pewnych warunkach polowych. Do rzutowania projektów w materiale bym nie polecał :lol:


Jeszcze obraz wyjaśniający metodę mierzenia czasu za pomocą palców dłoni. Justyna pytała o to a Bold, z racji pobliskich drzew, nie mógł zakończyć układania dłoni na linii horyzontu, gdyż była zasłonięta. Obrazek rozjaśni wszystko.

Odmierzanie czasu do zachodu.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1427
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

czw 24 wrz 2020, 09:48

Namiary na pdf;

link;http://tools.aps.edu.pl/pliki/legia/06.pdf

Na 2 stronie kciukologia, i pomiary kątów, również podane są odległości wg widoczności przedmiotów.

Jeszcze link do nawigacji garmina, dlatego garmin że mają go na wyposażeniu wszystkie służby u nas w kraju, działa w oparciu i o GPS i o GLONAS, działa w aucie, na rowerze, pieszo, na łodzi... na akumulator i na baterie.

link;https://allegro.pl/oferta/garmin-montan ... 9598777332
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
BoldFold
Posty: 1427
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

czw 24 wrz 2020, 09:51

BowHunter pisze:
pn 14 wrz 2020, 22:09
Można by przeredagować na bardziej zrozumiały język, pominąć kilka kwestii i stworzyć mini poradnik do wydrukowania dla każdego.

Mieliśmy wydruki na zlocie, pomijać w mojej ocenie nie ma tam czego... Jeżeli już to raczej dołożyć...
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1162
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

czw 24 wrz 2020, 10:04

Tak, rozumiem Cię. Bardziej miałem na myśli stworzenie wersji kompaktowej, w mniejszej formie. Dużego wydruku nie zabierzesz że sobą wszędzie, a mały zawsze gdzieś tam miejsce znajdzie... Dlatego przy małym formacie aby był czytelny i przyjazny dla użytkownika niektóre kwestie trzeba po prostu uogólnić.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 24 wrz 2020, 11:09

Miałem coś podobnego geonaute keymaze 300. Nie wiem już jakiej pojemności była bateria ale cały dzień spokojnie działało a nawet włączyłem po trzech latach i dalej działał. Niestety zgubiłem gdzieś kabel zasilający z nietypowym złączem i tak dałem sobie spokój. Miałem też mapę papierową z siatką GPS i po odczytaniu z niego współrzędnych mogłem się mniej więcej określić gdzie jestem. A tak to pokazuje kierunek w którym iść tylko trzeba być w ruchu. No i w tym modelu który pokazałeś to nie wiem jak długo podziała na jednym ładowaniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja”