Buschcraft i Survival legalnie w lasach

Rozpalanie ognia, schronienia, obozowanie, etc.
Romeo

wt 26 lis 2019, 10:51

No i super ,teraz już jakoś to wygląda ,mam wrażenie ,że lasy państwowe trochę traktują temat jak śmierdzące skarpety na nogach ,byłem sceptycznie nastawiony do tego programu i się bardzo ucieszyłem że powstał , ale znając strukturę ,ludzi którzy tam pracują i jakie mają zadania co do lasów patrzyłem na to przez palce , bo wszystkie filmiki pokazywali że rozpalają ognisko w lesie i ciągle powtarzają że w miejscach wyznaczonych ,więc napisałem do nich maila i dostałem odpowiedz i od razu linka do nich na stronę z odpowiedziami na nasze pytania i jest te najważniejsze ,i niestety -

Czy na obszarach pilotażowych można korzystać z kuchenek turystycznych?

Nie. Na tych obszarach obowiązuje, tak jak do tej pory na wszystkich obszarach leśnych, zakaz rozpalania ognia. Stąd zakaz używania jakiegokolwiek rodzaju kuchenek.
Rozpalenie ognia jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Informację o takich miejscach można uzyskać w miejscowym nadleśnictwie. Nadleśniczowie mogą, ale nie muszą, wyznaczać takie miejsca na obszarach pilotażowych.
Otrzymałem taką samą treść i tu link do strony http://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/pil ... lotazowych

co o tym myslicie?
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 26 lis 2019, 13:37

Kanapki, konserwy, termos z herbatą i/lub kawą i nocka gotowa. Nam to za mało ale może innym się przyda? Nie wiem, szukam pocieszenia :) bo strasznie ubogo z tym brakiem ognia i generalnie ci, do których ten cały projekt jest kierowany, raczej znają zasady używania, bezpieczeństwa itd. (wiadomo że nie mogę tego o wszystkich powiedzieć bo niby skąd mieć taką pewność)i nie mają powodów aby się cieszyć. Pierwsze koty za płoty. Może za dwa, trzy lata będzie można liczyć na jakieś podsumowanie i wtedy uda się sprawę przepchnąć, o ile użytkownicy nie pozostawią za sobą syfu na terenach objętych programem pilotażowym. Miejsca wyznaczone do palenia ognia to zwykle przydrożne lokacje, gdzie każdy luj czy parką, będą chcieli znaleźć spokój celem prokreacji :twisted: , nawalenia się w spokoju i z dala od kamer/oczu starszych a więc niekoniecznie spokojne miejscówki. Najfajniej było by "otrzymać" miejsca wyznaczone gdzieś w głębi lasu, gdzie nikt przypadkowy nie będzie miał ochoty się cisnąć. W naszym województwie nie ma ani jednego miejsca wyznaczonego więc nie mogę zapoznać się żadnym udostępnionym terenem. Jeśli macie w swoich okolicach, zerknijcie jak to wygląda.
Jeszcze dodam że bardzo rzadko obozuję w typowym lesie. Nie mamy większych obszarów leśnych w okolicy a i dla możliwości rozpalania ognia w postaci kuchenki ekspedycyjnej czy Tatonki na paliwo, wykorzystuję zakrzewione obręby pól i łąk, małe zagajniki nie włączone do nadleśnictwa. Tak jak kiedyś u Wyngosha biwakowaliśmy w płytkim jarze pomiędzy polami, którego środkiem płynął lichy ciek wodny. Drzewa po obu stronach zagłębienia, nie byliśmy widoczni więc porzucaliśmy nożami, postrzelaliśmy z ASG, zjedliśmy kiełbasy i nikt nie miał żadnych podstaw aby mieć do nas jakiekolwiek pretensje. Bushcraft - krzako rzemiosło a więc w krzaki koledzy i koleżanki! :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 27 sty 2020, 08:29

U mnie trzy miejsca do rozpalenia ognia są w zasięgu leśniczówek. Pewnie i tak trzeba uzyskać zgodę leśniczego by tam rozpalić. Choć jedna jest kawałek w głąb lasu to jest to popularne miejsce gdzie zawsze kogoś spotkam a reszta tak jak pisze 1411 miejscówki na skraju lasu przy drodze. Tak tamta miejscówka jest fajna. Małe prawdopodobieństwo by ktoś tam przyszedł. Kilka nocy tam spędziłem i kilkanaście ognisk. Może jedynie właściciel pola mógłby mieć jakieś pretensje. Jeszcze nocki z młodym na rybach. Tam to już w ogóle nie ma się czym przejmować ale to już przy samej wiosce. 1411 to miejsce też znasz. A w lesie to zawsze noclegi bez ognia.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 01 lip 2020, 07:41

Okolice Iławy http://www.infoilawa.pl/aktualnosci/ite ... eziorakiem
Ciekawe czy petycje cokolwiek pomogą i ile ich potrzeba żeby pomóc człowiekowi w rozszerzeniu programu Bushcraft w lasach.
Obrazek
Romeo

śr 01 lip 2020, 14:21

Wyżej chu...a nie podskoczysz ,jak lasy państwowe które uważają się za panów i władców lasów w Polsce i oddzielną klikę powiedzą NIe to znaczy NIe , dali tyle ile dali i sie ciesz buraku jeden z drugim , strasznie mnie to wkurrrrr ....
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 01 mar 2021, 07:37

Są zmiany w programie. Obecnie nazywa się on "Zanocuj w lesie" i każde nadleśnictwo w kraju musi ustalić miejsce do biwakowania na dziko. Miejsca są oddalone od parkingów, bez infrastruktury typu wiaty i ławki a więc lepiej dla kniejołazów. Niestety, tylko obszary które zostały wyznaczone poprzednio, dostały możliwość korzystania z kuchenek gazowych. Wszystkie obecnie wybrane nowe obszary, nie zostały objęte tym przywilejem. Ale zobaczymy co będzie za rok. Opis całości tutaj.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sztuka Przetrwania”