Podróbka Leatherman Surge

Nóż to narzędzie, noszę je wszędzie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

ndz 30 lip 2023, 17:11

Dostałem wczoraj kilka sztuk chińskich podróbek Leathermana.
Szykowałem się do wylania kubła pomyj ale popatrzyłem, pomacałem, popróbowałem i szczęka mi opadła.
Nie dość że jakość wykonania jest zupełnie dobra, luzów na kombinerkach i ostrzach nie ma nic a nic to jeszcze skośnoocy poprawili to co Leatherman schrzanił w pierowzorze - ten multitool obsługije normalnie standardowe bity bez żadnych przejściówek.
Filmów nagrywał nie bedę, pełno tego w sieci jak widzę wązniejsza wydaje mi się opinia z pierwszej ręki.

To po kolei:
Otwiera się z lekkim oporem, który po kilku godzinach zabawy stał się zupełnie znośny. Nie musiałem nic regulować, smarować itp. Jak juz wspomniałem na szczękach zero luzu, ostrza tak samo.
mt1.jpg
Ostrza jak w pierwowzorze, duże wygodnie w miarę nożyczki.
mt2.jpg
mt3.jpg
W zestawie całkiem porządne etui, 2 brzeszczoty, zapasowe ostrza do cięcia drutu, bity i kluczyk torx w zasadzie nie wiem nawet po co bo pasuje tylko do śrub z jednej strony MT.
mt4.jpg
mt5.jpg
Minusy:
1. Brzeszczoty. O ile pilnik to jeszcze ma mały, ale akceptowalny luz to już załączone brzeszczoty latają w niekacetowalny sposób w mocowaniu. To jednak nie wina MT ale załączonych brzeszczotów. Jak wsadziłem swój do metalu jaki mam na co dzień w zmodowanym LM Charge to był w podróbie wręcz stabilny jak skała. Więc minus jedynie za dwa brzeczoty do drewna w zestawie :( Tu nie pomyśleli by jeden był do metalu.
2. Mocowania brzeszczotów nie da się otworzyć wygodnie kciukiem, pin pod palec jest źle ulokowany. Producent przewidział otwieranie po drugiej stronie jak w innych LM. A szkoda.
3. Bity w zestawie. Ewidentnie ktoś nie pomyślał i nie dał żadnych dodatkowych bitów krzyżowych oprócz jednego w samym MT.
4. Dając poprawione mocowanie bitów wywalili miktośrubokręt do okularów. Szkoda że nie uzupełnili tego braku odpowiednim bitem.

Plusy:
1. Odwzorowanie LM Surge. Jakościowo nie jest gorzej, cały wykonanie wraz z akcesoriami staranne.
2. Poprawiony system bitów, wreszcie nie mamy ograniczeń co użyć w MT (LM nie miał w ofercie wszystkich występujących na rynku bitów. Pewnym obejściem były adaptery i grzechotka ale zawsze...)
mt6.jpg
3. Cena ! Koszt tego MT to ok 160 zł z kodami, co w porównaniu do LM Surge za ok 500 pln jest idealne.

Pomimo drobnych wad, dla mnie jest rewelacyjny w tej cenie.
Do czego się nadaje ten MT? Jako wersja podstawowa dla osób szukających rozwiązania budżetowego, bo bije marketówki na głowę. Dla mnie będzie pracował jako zapas w zestawie awaryjnym który trzymam w dość odległym miejscu, oraz jako dodatkowy w domu, dostępny dla innych gdy mnie nie ma (bo biorę EDC ze sobą).

EDIT: Na ali sprzedają go jako model daicamping dl30 https://pl.aliexpress.com/item/1005005584109602.html
Arys950
Posty: 4
Rejestracja: ndz 20 gru 2020, 20:07
Kontakt:

ndz 30 lip 2023, 17:29

Dzięki Buła za tą recenzję.
Od 2 miesięcy mocno zastanawialem się na tym właśnie modelem z racji zgubienia swojego leathermana podczas któregoś z montaży. A tylko on wydawal mi sie odpowiednio wyposażony w moim aktualnym budżecie. Nie kupowalem bo jednak nie bylem pewnien jak z jakością,ale po twojej recenzji się biorę i kupuję. :D
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1167
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 30 lip 2023, 21:59

Sądzę, że polecanie dobrych zamienników jest jak najbardzej na plus. Wiele osób rezygnuje z zakupu narzędzia ze względu na kwotę jaka po prostu ich przeraża. Jeśli pozwolisz Buła, podepnę się pod temat by nie zakładać nowego dla jednego linku. Otóż ze swojej strony mogę polecić zamiennika Leathermana Wave, który jest sprzedawany pod nazwą Azymut Giewon. Jest to w miarę udana kopia klasycznego Wave'a, czyli tego bez wymiennych przecinaków do drutu. "Bawiłem" się nim przez kilka godzin, więc doświadczenia czasowe są zerowe, jednakże co nieco mogę napisać. A zatem praktycznie cały wykonany jest z typowej 420-tki, poza ostrzami. Noże i piła wykonane są ze stali 7CR13, o której niestety nie wiem nic. Jednakże występuje ona w nowych nożach marki Gerber tj. Wingtip, czy Straightlace. Sam tool dobrze leży w dłoni, nie jest rozklekotany, podczas pracy zachowuje sztywność (nie mamy wrażenia że się rozpada). Wielkość narzędzi jest identyczna jak w wyżej wspomnianym oryginale. O kaburze wiem ze słyszenia, że była słaba, gdyż przy testowanym przeze mnie modelu nie było żadnej. Znalazłem go stronie spółki matki, gdyż spółka Bron.pl jest właścicielem marki Azymut, za 169 zł -> https://www.bron.pl/multitool-azymut-gi ... pasa-h2038.


Natomiast gdyby ktoś szukał małego kieszonkowego toola - coś na wzór Leathermana Squirta PS4 - to dobrym wyborem także może okazać się Nextool MiniSailor wykonany w całości ze stali 420J2, czy Nextool Mini FlagShip w całości wykonany z 30cr13 - w ogóle mam wrażenie, że tych chińskich stali jest więcej niż krajów na świecie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

pn 31 lip 2023, 02:06

BowHunter pisze:
ndz 30 lip 2023, 21:59
Otóż ze swojej strony mogę polecić zamiennika Leathermana Wave, który jest sprzedawany pod nazwą Azymut Giewon. Jest to w miarę udana kopia klasycznego Wave'a, czyli tego bez wymiennych przecinaków do drutu. [...] Znalazłem go stronie spółki matki, gdyż spółka Bron.pl jest właścicielem marki Azymut, za 169 zł -> https://www.bron.pl/multitool-azymut-gi ... pasa-h2038.
MT o którym piszesz występuje na całym świecie pod wieloma nazwami. Ktoś zamówił ze swoim logo na Polskę. Na Amazonie właśnie widziałem za ok 120 pod inną nazwą.
Za to Wave obecnie jest podrabiany juz legalnie, patent wygasł. Na ali model DL1 (i DL12? ze stałymi ostrzami szczypiec) o ile dobrze widzę. DL1 tu jest ładnie pokazany: https://www.youtube.com/watch?v=yWXVO6P-J9o
wojtek007
Posty: 48
Rejestracja: sob 24 lip 2021, 23:25
Kontakt:

czw 03 sie 2023, 09:57

A ja mam pytanie czy jakaś podróbka Lethermana OHT jest spotykana bo narzędzie dość ciekawe ?
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1167
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

czw 03 sie 2023, 19:15

Nie spotkałem nigdy "zamiennika" dla OHT. Gerbera MP 600 często kopiowano. Nie mniej sam OHT nie jest zbyt wygodny w użytkowaniu. Jako osoba która miała go na własność mogę Ci powiedzieć, że używanie narzędzi zewnętrznych było niewygodne. Mimo że lżejszy, jest większy od Surge'a. Jeśli masz dłonie jak bochny chleba to nie będzie to dla Ciebie problemem, jednakże pomimo tych rozmiarów ostrza i piła są wielkości tych z Sidekicka, czy Wingmana. Aby szczypce mogły się schować potrzebne były zewnętrzne mechanizmy zwalniające. Za jednym z nich, na przeciw piły był te dodatkowy kluczyk pełniący funkcję blokady szczypiec aby te samoczynnie nie wysunęły się. Właśnie ten kluczyk podczas użytkowania strasznie uwierał abo w serdeczny paluszek, albo w poduszkę obok kciuka. Sama konstrukcja też była niespecjalna. Aby rzeczywiście narzędzie było jednoręczne, trzeba było mieć ten kluczyk zawsze przekręcony do pozycji wzdłużnej. W przeciwnym wypadku trzeba było po wyjęciu go z kabury grzebać palcami aby jakoś go odblokować - zakładając że masz jedną rękę zajętą. W standardowych, motylkowych konstrukcjach wciśniesz palce między szczelinę ramion i rozepchniesz je, po czym użyjesz czegokolwiek by pomóc sobie w pełni rozłożyć narzędzie - nawet własnego uda. Pewnie właśnie dlatego nie powstały inne, o podobnym designie.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrza”