Ganzo Firebird F759M

Nóż to narzędzie, noszę je wszędzie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1102
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

sob 04 lis 2023, 10:42

Cześć

Dziś trochę krótko o nożyki typu folder (składany) od Ganzo , model FireBird F759 M. Inspirowany rozwiązaniami od noży firmy Spyderco. Kiedy wrzuciłem fotkę noża jako nowe ostrze EDeCowe, wielu podkreślało fakt że jest to „złodziejski nóż” w stosunku do noży Spyderco. Miałem Spyderco Military Combo , super noż, cena też jest „super”. Szczególnie dziś ……..Ale u mnie noże EDC są tym elementem ekwipunku, który gubię. Po użytkowaniu noża wz.99 OSA , pora spróbować czegoś nowego. Wybór padł na Ganzo , na zlotach Przygotowanych kolega @Maślak zainteresował mnie tymi nożami. Najbardziej modelem Ganzo 730, ale jakoś dziwnym trafem ciężko kupić model czarny, pomarańczowe są od ręki. Wybór padł na Ganzo 759 , w kolorze jedynym słusznym dla mnie - czarnym.

Nożyk kupiłem w częstochowskim sklepie internetowym, w którym często kupuje rożnego rodzaju ostrza dla siebie i innych. Cena z przesyłką wyszła około 70 zł. Po dwóch dniach info z paczkomatu, że paczka czeka już na mnie.

Nożyk przychodzi w ładnym pudełeczku oraz materiałowym etui / woreczku. Nożyk na pierwszy rzut oka wykonany jest schludnie, stal 440C wykończona jest w takim szczotkowanym wykończeniem. Klips można zanotować w 4 różnych położeniach.

Trochę danych z strony dystrybutora

DANE TECHNICZNE
Dane podstawowe
Profil głowni: Drop Point
Twardość stali [HRC] :57-58
Typ blokady ostrza:Back Lock
Typ noża:składany
Typ otwierania:otwór w głowni
Typ stali : nierdzewna - 440C

Wymiary
Długość całkowita [mm]:175
Długość głowni [mm]:75
Długość po złożeniu [mm]:100
Grubość głowni [mm]:2,8
Masa [g]: 67

Ogólnie nożyk mi się sprawdza. 4 możliwości założenia klipsa, daje nam możliwość wygodnego i intuicyjnego przenoszenia ostrza. Nożyk przychodzi z sklepu bardzo ostry, po miesiącu użytkowania nadal jest jeszcze ostry. Stal 440C dla mnie jest to tyle fajna, że średnio się tępi, ale ostrzenie też nie wymaga magii. Nie jest to pierwszy nóż jaki mam wykonany z takiej stali, dla mnie największą zaletą noża, to możliwość naostrzenia go z ręki (bez stacjonarnych osełek) , co przy bardziej twardych odmianach stali. Jest już dla mnie problemem.

Jajowaty otwór do otwierania noża, nie jest tak wygodny i intuicyjny jak okrągłe wycięcie. Nie jest to jakoś bardzo uciążliwe, ale osobiście musiałem się do tego trochę przyzwyczaić. Dlatego kiedyś mam zamiar kupić sobie jeszcze model Ganzo 730, który posiada otwór okrągły do otwierania.

Blokada nożyka, to jest dla mnie element który w Ganzo jest trochę nieintuicyjny. Sam jest zwolennikiem liner locka, jest to dla mnie system najbardziej intuicyjny, oraz nie wymaga przesunięcia dłoni żeby złożyć nóż, jak ma to miejsce w Ganzo. Gdzie na grzbiecie noża musimy wcisnąć blokadę. Oczywiście trzeba się do tego przyzwyczaić, oraz poćwiczyć składanie noża jedną ręką. Ale Liner Lock z Spyderco jest tak intuicyjny, że wychodzi to samo z siebie.

Czy warto ? :) Nożyk kosztował 70 pln z przesyłką , najtańsze nowe Spyderco zaczynają się od 200-250 zł (zależnie od sklepu). Niektórzy mówią żeby „nie kupować złodzieja” , ale ów złodziej naprawdę jest uczciwym kompromisem między ceną a jakością.

Poszukam jeszcze modelu Ganzo 730.


Pozdrawiam
~Bart

EDIT : mogą zdarzyć się literówki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sob 04 lis 2023, 11:20 przez SilesiaSurvival, łącznie zmieniany 1 raz.
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Ramzan Szimanow
Posty: 1874
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

sob 04 lis 2023, 11:17

To ma działać. A cena 70 PLN jest uczciwa. Znając życie większość ceny Spyderco w Polsce to narzut importera i innych pośredników.
Co do koloru, w oczojebnym pomarańczu łatwiej znaleźć w trawie lub liściach zgubiony.
Może paskudnie wygląda, ale ma swoje zastosowanie.
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1102
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

sob 04 lis 2023, 11:28

Cześć
Ramzan Szimanow pisze:
sob 04 lis 2023, 11:17
To ma działać. A cena 70 PLN jest uczciwa. Znając życie większość ceny Spyderco w Polsce to narzut importera i innych pośredników.
Cena czyni cuda :)
Ramzan Szimanow pisze:
sob 04 lis 2023, 11:17

Co do koloru, w oczojebnym pomarańczu łatwiej znaleźć w trawie lub liściach zgubiony.
Może paskudnie wygląda, ale ma swoje zastosowanie.
Dlatego do stonowanych nożyków , jak idę w teren dodaje wyraźne dodatki :) Sprawdza się. Muszę dorobić do Ganzo, smycz z oczojebnego paracordu ;)

~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

sob 04 lis 2023, 13:52

SilesiaSurvival pisze:
sob 04 lis 2023, 10:42
Cześć

Dziś trochę krótko o nożyki typu folder (składany) od Ganzo , model FireBird F759 M. Inspirowany rozwiązaniami od noży firmy Spyderco. [...]
Wyprostuję troszkę...
Nóż ten jest inspiracją modelem Benchmade mini pika (pika była troszkę większa). Płaski szlif ostrza natomiast sugeruje Spyderco lub po prostu tak było łatwiej dla "żółtych rączek"...
Linia Spyderco ma podobne rozwiązania ze spyder hole pomagające w otwieraniu noża ale w tym przypadku jest inaczej.
Pika i mini pika też była produkowana w większości ze stali 440c ale też była linia z N690. Była to linia budżetowa Benchmade ale bardzo popularna. W sumie nie wiem dlaczego wycofali produkcję bo ten model jest nadal poszukiwany przez kolekcjonerów płacących niezłą kasę za w miarę nie zużyty nóż.
Tutaj fotka:

Obrazek

http://www.swiatnozy.pl/artykuly/recenz ... made-pika/
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Maślak13
Posty: 266
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

sob 04 lis 2023, 14:03

Gratuluję koledze zakupu, myślę że jeśli go nie zgubisz to będzie dzielnie służył latami . O ile będziesz używał go jak foldera 😁. Mój ganzo służy mi ok 5 lat prawie zawsze w kieszonce, dzięki temu ze nie jest gruby nie przeszkadza w kieszeni. Jak kupię kolejnego foldera to tylko z gadżeciarstwa bo ten mi w zupełności wystarcza.
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1102
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

sob 04 lis 2023, 14:19

Cześć
mar_kow pisze:
sob 04 lis 2023, 13:52


Wyprostuję troszkę...
Nóż ten jest inspiracją modelem Benchmade mini pika (pika była troszkę większa). Płaski szlif ostrza natomiast sugeruje Spyderco lub po prostu tak było łatwiej dla "żółtych rączek"...
Linia Spyderco ma podobne rozwiązania ze spyder hole pomagające w otwieraniu noża ale w tym przypadku jest inaczej.
Pika i mini pika też była produkowana w większości ze stali 440c ale też była linia z N690. Była to linia budżetowa Benchmade ale bardzo popularna. W sumie nie wiem dlaczego wycofali produkcję bo ten model jest nadal poszukiwany przez kolekcjonerów płacących niezłą kasę za w miarę nie zużyty nóż.
Tutaj fotka:
Dzięki za sprostowanie! Kurde nawet tego nie wiedziałem. Rzeczywiście oprócz głowni, cała reszta Benchmade ;) Dzięki @Mar_Kow!

~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrza”