Folia /tunel / szklarnia.

Własne uprawy
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 17 lut 2020, 04:49

Witajcie, przymierzam się właśnie do rozbiórki mojej starej szklarni i w związku z tym szukam nowej. Z racji tego, że ta moja to typowa samoróba była, chciałbym zaoszczędzić sobie czasu i nerwów i zakupić już gotowy zestaw w stylu złóż i gotowe. Wymiary 3 x 10 byłyby optymalne pod Nasze (moje i Wojowniczki) zapotrzebowanie. Pytanie jednak jest z goła zupełnie inne. Na co zwracać uwagę przy wyborze takiej szklarni? Jak grubość folii jest optymalna na 4-ro sezonowe wystawienie na warunki atmosferyczne - nikt nie będzie jaj składał na zimę. Czy lepiej wybrać półkoliste sklepienie, czy raczej typowa "domkowa"? No i cena, dobrze byłoby gdybym zmieścił się w 2000 zł. Jest to realne, czy w tej cenie to tylko jakieś marketówy? Znalazłem wiele ofert teoretycznie spełniających moje oczekiwania a cena wahała się od 700 zł do 5 tys złotych. Chciałbym po prostu by wiatr nie rozszarpał mi jej w pierwszym roku...
Obrazek
CYKLOP

pn 17 lut 2020, 14:10

U mnie tunel pokryty folią stoi do 5 lat. . Najlepszy zrobiony samemu . Konstrukcja drewniana , izolator pod folię z starych szmat by się nie przecierała i porwała , Sznurki , folia z sklepu budowlanego i trochę fantazji . Idealny a głównie tani . :P
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 17 lut 2020, 15:04

Tak, ale u mnie jedyne czego nie mam w nadmiarze to czas niestety. Więc szukam gotowego rozwiązania. Nie mogę zdecydować się - folia, czy poliwęglan. Z drugiej strony nawet gdyby zmniejszyć zakładany rozmiar z 3x10 do 3x8, to poliwęglan i tak wychodzi poza zakładany budżet. I teraz zakładając nawet, że będzie to jednak folia, to która lepsza - przezroczysta, czy zielona? Jaką tą folię wybrać? Zbrojoną? Tunel docelowo ma stać na otwartej przestrzeni, gdzie będzie atakowany przez wiatr z każdej możliwej strony. Muszę zrobić sobie plan wydatków, bo mam cześć pieniędzy do spożytkowania na nieznany cel w najbliższym czasie. I tymi nieznanymi celami są szklarnia i stacja meteo.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 31 maja 2020, 11:26

Zdecydowałem się na gotowca. Foliowy tunel. Szukałem czegoś niewielkiego i pamiętając iż w ubiegłym roku widziałem takie małe tunele w biedrze, wklepałem w wyszukiwarkę "tunel foliowy biedronka". Na znanym portalu aukcyjnym odnalazłem tunel 2m szerokości na 3m długości i wysokości 2m. 6m kwadratowych powierzchni podstawy jak łatwo policzyć. Takiż nabyłem. Udało się kupić za 300 zł (cena jak z biedry za wizualnie ten sam tunel). Tydzień po zakupie cena wzrosła o 100 zł. Nie wiem jak u Was ale u nas sporo osób wróciło do zakładania ogródków. Wieksze zainteresowanie = wzrost cen. Tunel z ocynkowanych rurek, dość miękkich, odkształcają się gdy mocniej do ciągnąć śruby mocujące. Tylko jeden zastrzał na każdym boku, szkoda ale zobaczymy jak to przetrwa ten sezon. O samej folii napisze później bo nie pamiętam z głowy jej opisu. Tunel skręciłem i naciągnąłem folię. Akurat był wiatr i w pojedynkę trochę kombinacji było :) Folia trochę na styk ale udało się naciągnąć i mieć dzialające zamykanie na zamkach. Całość przyciśnięta cegłami i obsypana ziemią (fartuch folii na zewnątrz). Nie miałem szpilek żeby zakotwiczyć w gruncie więc jak widać dwa betoniki w środku obciążają stelaż.

IMG_20200530_132506.jpg

A więc folia PE z współczynnikiem UV=4 z wtopioną siatką w kolorze zielonym, jak podaje sprzedający. Ile wytrzyma, to się okaże.
Co jest jeszcze istotne przy samym ustawianiu takiego tunelu, powinien być wpasowany w linię północ-południe aby słońce podążając ze wschodu na zachód dobrze oświetlało nasze rośliny. Ze względu na miejsce i przeszkody, musiałem ustawić ciut inaczej. Wschodzące słońce nie oświetla tunelu (cień stodoły) natomiast nisko schodzące do zachodu tylko częściowo (tuje i domy sąsiadów). Zatem mój tunel jest nierównomiernie oświetlony. No, jest jak jest. W tym miejscu gdzie go ustawiłem i tak miewałem pomidory lub kukurydzę na zmianę każdego roku, mniemam wiec że da radę.
Składałem na szybko bo to już koniec maja a w połowie miesiąca dopiero wysiałem nasiona - późno, zobaczymy jak będzie. Z tego pośpiechu zapomniałem o poradzie od BowHuntera żeby zakupić siatkę na krety i zakopać pod tunelem. Trudno się mówi.
Romeo ostrzegał mnie przed zbytnim naciąganiem folii gdyż u niego zamki się nie dopinały. Okazało się że nasze tunele choć podobne to jednak ciut inne. Nie mam mocowania na rzepy tylko taśmy do wiązania na konstrukcji rurek. Jedno z wiązań musiałem dać ciut wyżej niż pozostałe i tym sposobem tunel się zasuwa zamkami bez problemów.
Podłoże przygotowałem nastepjuąco. Jesienią nawiozłem kompost i trochę przerzuciłem szpadlem. Na wiosnę zryłem całość widłami, wraz z trawą i chwastami. Przykryłem całość skoszoną trawą i przykryłem plandeką aby zgniło, czyl lenistwo, nie chciało mi się pielić :) tak czy siak zadziałało i widzicie na fotce już niemal gotowe podłoże. Na wierzch dorzuciłem jeszcze sporo pociętych pokrzyw. W poniedziałek dowiozę trochę ziemi z przerobionego kompostu i biorę się za roślinki. Wtedy więcej zdjęć.
Tunel made in China, importer firma kontrast...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 01 cze 2020, 15:08

IMG_20200601_112058.jpg
Tak to wygląda. Pod ścieżkę z cegieł dałem karton z pudełka po tunelu czyli pełne wykorzystanie materiałów ;) i karton dookoła tunelu wewnątrz aby chwasty nie wyłaziły. Temperatura wewnątrz 28 C także szał. Stoi gotowe. Przepikowuję roślinki.

Romeo wspominał że wyściełał wszystko agrowłókniną coby nie musieć pielić (ja pominąłem ten krok) ale można i kartkartonami. Opis w filmiku z Szumilasu https://youtu.be/IWmMeNp8VDs
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 06 cze 2020, 00:16

Dopadłem książkę. Rok wydania 1984. Doc. dr Jerzy Skierkowski "Uprawa warzyw pod szkłem i folią", wydanie III poprawione i uzupełnione. Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Pobieżnie przekartkowałem póki co i jest to fachowa literatura dla posiadaczy większych szklarni/folii. Naprawdę cuda o ogrzewaniu, instalacjach, wilgotności gleby, temperaturach powietrza i gleby. Na moją mała folię to trochę zbyt wiele wiedzy, jednak na później może się przydać. Opisana jest uprawa ogórka, pomidora, rzodkiewki, kalarepy oraz sałata głowiasta. Ponadto ustawienia szklarni i wszystko co potrzebne aby zacząć.
Książka.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rapttus
Posty: 197
Rejestracja: śr 19 wrz 2018, 15:02
Lokalizacja: Rzeszów Jasło
Kontakt:

sob 06 cze 2020, 02:17

Dzięki, książeczka właśnie kupiona :D

A taka ciekawa informacja dla Posiadaczy pakietu smart czyli o wiele tańszych wysyłek to teraz cały czerwiec jest dostawa od każdego sprzedawcy który wdrożył obsługę tego pakietu Smart za darmo, przy zakupach od 1 zł. Korzystam jak oszalały, polecam ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 06 cze 2020, 10:38

Też korzystam z opcji smart. Oby się przydała książka! Są tam także po krótce opisane zarazy. Z wolna czytam w tak zwanym międzyczasie. Dzięki niej nie bałbym się zacząć z czymś większym.
Na marginesie, zakupiłem w jednym z marketów system kropelkowy. Cena 25zł. Zobaczymy jak się sprawdzi. Dorzucę opis jak uruchomię ustrojstwo. Na pewno nie jest super wspaniały ale na tak mały tunel chyba się sprawdzi.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 27 sie 2020, 08:46

No i skończyło się rumakowanie na ten rok... Kilka "podmuchów" gdy byłem w pracy i szlag trafił folię. Trzeba będzie dokupić... A najlepsze jest to, że powiało może 10 minut, dwa większe zrywy i już załatwiony domek dla roślin. No cóż, uroki uprawy.
po ptokach.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
CYKLOP

czw 27 sie 2020, 08:52

Szkoda . Współczuje bardzo .
Czy okna były otwarte ? Wygląda jak rozerwany od środka z powodu braku ujścia powietrza .
Zawsze tunel musi byś otwarty na podmuchy . A okienka masz .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rolnictwo i ogrodnictwo”