Amatorska uprawa cebuli

Własne uprawy
ODPOWIEDZ
Leszek Ogrodowy
Posty: 14
Rejestracja: wt 21 mar 2023, 08:03
Kontakt:

wt 21 mar 2023, 22:27

Cebula - warzywo w stylu koncentrat zdrowia. Rozpisywanie się o właściwościach warzywa? Można by oj można... Warzywo będące takim koncentratem zdrowia i lekiem.

Najważniejsze (subiektywna opinia) w uprawie cebuli - stosowanie nawozów zawierających siarkę. I ja wiem. Że kiedyś czyjaś babcia uprawiała cebulę i nie stosowała nawozów i pięknie rosła. Weźmy jednak pod uwagę jedną sprawę - kwaśne deszcze w przeszłości. Kwaśne deszcze czyli? Czyli deszcz z dodatkiem kwasów azotowych oraz kwasów siarkowych. Jeśli chcemy dorodną i zdrową cebulę - musimy związki siarki do gleby dostarczyć. Można nawozami naturalnymi, można "chemicznymi". Chcemy zdrową cebulę? Związki siarki w glebie muszą być. Z resztą tą samą zasadę warto zastosować we wszystkich warzywach cebulowych.

Obrazek

Obrazek

Teoretyczny rozstaw? 20 na 5 cm. Praktyczny u mnie? Ten minimalny to około 30 cm - szerokość grabi. Taka więc odległość między rzędami. Odległość w rzędzie? A wyobraźmy sobie wielkość dorodnej cebuli, takiej wymarzonej i dokładnie tyle jej miejsca dajmy w rzędzie.

Cebulę można sadzić z nasion i z dymki. Ja w uprawie z nasion nie mam doświadczenia, więc opiszę na podstawie uprawy z dymki. Dymkę sadzę w drugiej połowie marca, jak ciepło, z reguły jednak jest to kwiecień.

Pielęgnacja sprowadza się do regularnego usuwania chwastów, spulchniania gleby między roślinami od czasu do czasu.

Kiedy zbiór? Od lipca sierpnia. Dobrym wskaźnikiem jest tzw załamywanie szczypioru. Niektórzy stosuję sztuczne załamywanie szczypioru - przydeptują itp. Nie rozumiem celowości tego. Załamywanie szczypioru to nic innego jak przerwanie wiązek przewodzących liścia i ograniczenie możliwości transportu do cebul składników odżywczych. Cebula wtedy co najwyżej już wodę pije. I ja wiem, że ogrodnicy tak robią i działa. Ale ludzie. Weźcie to na logikę. Liść zielony przeprowadza fotosyntezę i odżywia roślinę. Korzeń pije wodę. Ta cebula to nic innego jak liście spichrzowe, które mają za zadanie przechowanie składników pokarmowych na kolejny rok. Jeśli więc chcemy cebulę odżywić - zostawmy liście w świętym spokoju. One się same załamią kończąc w dużym zakresie wzrost cebuli.
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1102
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

czw 24 sie 2023, 08:48

Cześć

Od biedy :) Dla blokersa , cebulę można uprawiać w balkonowych kwietniczkach. Moja Kobieta tak robi , nie jest tego jakoś oszałamiająco dużo, ale cebula świeża a kupna to są dwie różne sprawy :)

Cebula ma tą fajna zaletę , że nie jest trudna i skomplikowana w uprawie. Przez co człowiekowi umiejącemu czytać z zrozumieniem, hodowla tego warzywa nie powinna nastręczać problemów.

Pozdrawiam
~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

ndz 27 sie 2023, 11:29

W tym roku testowałem uprawę cebuli zimowej - zasadzona razem z czosnkiem zimowym ubiegłej jesieni. Pierwszy raz w ogóle się dowiedziałem o takim gatunku. O dziwo wyrosła całkiem pokaźna jak na panującą suszę. W sumie 3 rządki bo nie mam za dużo miejsca, trochę podlewana.
Jak uda mi się kupić w tym roku to też zasadzę. Dobre jest to że bardzo wcześnie odbija i można obficie częstować się szczypiorkiem.
Tym bardziej że od jakichś trzech lat nie mogę wyprowadzić cebuli siedmiolatki właśnie na szczypior. Niby rośnie a później "pada", nie wiem czy przez choroby czy taki kiepski gatunek. Pielęgnuję, podlewam i nic z tego. W tym roku z trzech rzędów został jeden bo eksperymentowałem z trzema gatunkami. Najgorzej nie zanotowałem co wysiałem na którym rządku...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rolnictwo i ogrodnictwo”