Permakultura: spirala ziołowa

Własne uprawy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 08 kwie 2019, 13:49

Tematem dzisiejszych zajęć - chciało by się rzec :D - jest spirala ziołowa którą warto sobie zrobić choćby i z ciekawości we własnym ogrodzie. Jest to nic innego jak kopiec ziemi który wspina się spiralnie ku szczytowi, taka spiralna grządka na zioła. Koncepcja polega na złożeniu w jedną całość ziół które dobrze sobie radzą w swoim towarzystwie i/lub wzajemnie się wspierają rosnąc po sąsiedzku. Drugie założenie to mieć taki kopiec z pobliżu domu, najlepiej kuchni jeśli mamy z niej wyjście do ogrodu aby świeże zioła były stale pod ręką gdy przyrządzamy sobie posiłek.
Spirala ziołowa od góry.png
Na górze rysunku jest północ a więc sadzenie roślin jest uzależnione od kierunków świata. Chodzi o cień lub nasłonecznienie, wymagane przez poszczególne roślinki.

Założyłem sobie taką spiralę w ogrodzie jakoś 3 lata temu i jestem z niej połowicznie zadowolony... Primo, nie mam wyjścia z kuchni ani nawet z domu blisko ogrodu a więc z radością nie biegam dookoła budynku po zioła. Secundo, nie zużywam na bieżąco rosnących ziółek przez co niektóre nad wyraz wybujały i zasłaniają innym światło, tym samym psując trochę koncepcję tego kopca. Inna sprawa że zrobiłem moją spiralę trochę zbyt małą, z ziemi dostępnej od ręki. Nie chciałem inwestować w zakup workowanej gleby. Sądzę że wykonanie pełnowymiarowej uratowałoby sytuację. Zresztą zobaczcie na zdjęciu:

Spirala 2.jpg

Na pierwszym planie bylica boże drzewko, ujęcie sprzed roku. Obecnie owa bylica jest już mini krzewem i musiałem ją przesadzić poza moją spiralę.

Spirala.jpg
Wiem, zdjęcie wygląda jak zrobione krzesłem ale sens da się odczytać. Na pierwszym planie ogórecznik lekarski... Tak wyglądał jedynie na początku. Potem wyrosły mi z tego monstra których nie byłem w stanie przerobić na świeżo a suszenie chyba zabiłoby smak i aromat tych liści (nie próbowałem suszyć jeszcze).
Tak więc próba podjęta i wykonana i na pewno będę ją rozwijał ale główne zioła, które rosną wyższe (bylica boże drzewko, bylica piołun, ogórecznik lekarski, hyzop) będę pielęgnował w osobnych miejscach. Na spirali pozostawię być może tylko małe sadzonki aby gdzieś mogły powstać roślinki nowe i stanowić zabezpieczenie w razie gdyby którąś dojrzałą trafił szlag. Ubiegłoroczne upały wykończyły mi kolendrę wietnamską, grzybowe ziele i oliwne ziele i teraz wypadałoby na nowo kupić. A tak miałbym młode gdzieś... Sami rozumiecie.
Po poradnik "zbudowania" spirali ziołowej odsyłam Was na stronę z której się sam uczyłem a mianowicie Pracownia permakultury
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rolnictwo i ogrodnictwo”