Permakultura: o co chodzi?

Własne uprawy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 08 kwie 2019, 14:52

"Permakultura – gałąź projektowania ekologicznego, inżynierii ekologicznej i projektowania środowiska, tworząca zrównoważoną architekturę siedzib ludzkich i samoregulujące się systemy rolnicze na wzór ekosystemów naturalnych."

Tyle z definicji. W bardziej ludzkie słowa ubierając: technika sadzenia roślin wspierających się nawzajem (wiem że spłycam ale ma to być czytelne dla każdego kto o tym nic nie słyszał). Równowaga w przyrodzie pozostawionej samej sobie, zachodzi sama, a zatem i w ogrodzie możemy osiągnąć podobne zjawisko, dobierając do siebie poszczególne rośliny oraz inne czynniki (domki i poidełka dla owadów na przykład). Tym samym nie musimy inwestować w chemię na ślimaki, gryzonie, przędziorka czy inne zagrożenia naszych mini upraw. Wystarczy (prawie) sama wiedza.
Postawiłem już w tej dziedzinie swoje pierwsze kroki i efekty podobają mi się niezmiernie. Mały ogródek, ogród czy nawet działeczka jest w stanie funkcjonować dzięki tym metodom. Natomiast raczej nie wyżywimy tym całej planety, to trzeba zaznaczyć. Nie wchodząc jednak w rozważania na skalę rolniczą, założenia permakultury sprawdzają się w praktyce i nawet nieco zaniedbany ogródek daje całkiem fajny plon (sprawdzałem w ubiegłym roku).

Podrzucam filmik z interesującym wykładem w tym temacie. Spora porcja wiedzy!
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 30 maja 2019, 14:24

Kolega Rapttus wrzucił recenzję książki o permakulturze tutaj i narobił mi smaków na zakup tejże książki. Pochłonąłeś w całości i jesteś dobrze nasycony treścią Rap? Chodzi mi wyłącznie o porcje wiedzy zawartą na kartach tejże pozycji.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rapttus
Posty: 197
Rejestracja: śr 19 wrz 2018, 15:02
Lokalizacja: Rzeszów Jasło
Kontakt:

sob 01 cze 2019, 23:05

Jeżeli nie miałeś z permakulturą wcześniej styczności to pozycja idealna.
Ale jeżeli już co nieco wiesz to informacje zawarte w książce tylko usystematyzują Twoją wiedzę.
Tak jak to opowiedziałem, książka mogła by być krótsza, bo jest dość rozwlekła.
Dobrze że są tabele chętnie bym je już wykorzystał ale brakuje mi konkretnych przykładów np więcej gildi, roślin które dobrze razem ze sobą rosną.
Dobra pigułka dla osób zaczynających.
Polecił bym Waszym żoną które nie chcą oglądać godzin wykładów. A jakoś trzeba je przekonać do skuteczności :)
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 03 cze 2019, 07:03

Rapttus pisze:
sob 01 cze 2019, 23:05
brakuje mi konkretnych przykładów np więcej gildi, roślin które dobrze razem ze sobą rosną.
A to szkoda bo na tym najbardziej mi zależy. Permokulturowi ludzie zawsze radzą aby obserwować co z czym w naturze występuje i rośnie zdrowo ale to jedynie punkt dla roślin dzikich, ziół, natomiast warzywa czy owoce trzeba już wiedzieć co lubią a czego nie. Poza tym obserwacja wymaga czasu a chodzi nam o zdobycie wiedzy w jak najkrótszym czasie. Gdzieś mam zestawienia warzywne do ogródka wraz z ich sympatiami i antypatiami, w postaci tabeli. Jak znajdę, to zamieszczę.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rolnictwo i ogrodnictwo”