Sadzonki: zrób to sam

Własne uprawy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 09 kwie 2019, 07:37

Sadzonka, odnóżka - fragment rośliny zdolny do rozrostu w nową, w pełni funkcjonalną roślinę. Ucięty, uskubany, w jakikolwiek sposób oddzielony od dojrzałej formy i zasadzony do przygotowanej wcześniej ziemi bądź do wody w której ma się wstępnie ukorzenić. Idealne rozwiązanie w przypadku niektórych roślin, które zapewni nam szybsze zbiory albowiem sadzonka skraca czas potrzebny na kiełkowanie i wzrost z nasionka. Niestety nie wszystkie rośliny można w ten sposób "powielać". Ziemia do sadzonek powinna być przepuszczalna, nie zbita aby woda w niej nie stała jak w bagnie. Można również domieszać trochę piasku aby osiągnąć odpowiedni efekt.
Ziółka które sobie świetnie radzą jako sadzonki:
- bazylia (rozsadzałem z powodzeniem)
- kocanka/maga włoska/roślina curry (rozsadzałem z powodzeniem)
- lawenda
- melisa
- werbena cytrynowa
- majeranek/lebiodka majeranek (rozsadzałem z powodzeniem)
- mięta
- oregano/lebiodka pospolita (rozsadzałem z powodzeniem)
- rozmaryn (rozsadzałem z powodzeniem)
- papryczki
- szałwia
- cząber
- stewia (rozsadzałem z powodzeniem)
- estragon
- tymianek
- pomidory
- hyzop (rozsadzałem z powodzeniem)
- rukiew wodna
- bylica piołun (rozsadzałem z powodzeniem)
- bylica boże drzewko (rozsadzałem z powodzeniem)
- geranium/pelargonia pachnąca (rozsadzałem z powodzeniem)
Lista nie jest pełna, wybrałem niektóre idąc tropem pewnego artykułu który stał się źródłem głównym tego wpisu, coś tam dopisałem od siebie. Może z czasem dorzucę inne rośliny.
Ukorzeniać można nawet małe kawałki obcięte z roślin (czasami nawet jeden listek wystarczy) lecz najlepsze efekty i skuteczność osiąga się na kilku do kilkunastu centymetrowych odnóżkach. Dolną część takiej sadzonki obieramy z listków jeśli są takowe i zamaczamy w wodzie aby się ukorzeniły lub po prostu chwilowo aby mogła się "ogarnąć" po odcięciu o reszty rośliny. W małej doniczce, wypełnionej wilgotną glebą, robimy dołeczek na sadzonkę i delikatnie zasadzamy, zacieśniamy ziemią. Jeśli ukorzenialiśmy sadzonkę w wodzie, jej korzenie będą delikatne i należy uważać aby ich nie połamać przy sadzeniu i zasypywaniu ziemią. Niektórzy radzą zasypanie takich delikatnych korzonków piaskiem. Po namoczeniu wodą piasek się zacieśnia i można już dorzucić ziemi. Sadzonkę podlewać i ogrzewać czyli np. górną połówkę plastikowej butelki PET (bez nakrętki) w ramach mini szklarenki nałożyć na roślinkę (w ten sposób postępuję z pomidorami zanim wyrośnie mocny pęd główny). Po minimum dwóch-trzech tygodniach można sprawdzić czy nasza sadzonka się ukorzeniła (delikatnie pociągnąć w palcach do góry - jeśli wychodzi łatwo, korzeni brak, jeśli się trzyma, korzenie powstały) i jeśli tak, przesadzamy do gruntu tudzież do pełnowymiarowej doniczki.
Lista roślin drzewiastych, czyli takich których łodygi naziemne i korzenie drewnieją i nie zamierają przez okres zimowy. Choć tutaj nie wiem dlaczego np hyzop nie znalazł się na tej liście tylko w ziołach na poprzedniej :?: ale to zdziwienie natury czysto kosmetycznej (właściwie bylice też tam dopisałem sam a drewnieją...)
- jeżyny (przesadzałem z powodzeniem)
- jagody/borówki
- porzeczki
- bez czarny
- agrest
- winorośl (razu pewnego zniszczyłem delikatne korzenie które wyrosły w wodzie a razu drugiego zapomniałem o obciętych jesienią pędach i uschły w piwnicy bez uzupełniania wody...)
- jagoda kamczacka/wiciokrzew
- morwa
- maliny (przesadzałem z powodzeniem)
- śliwy



c.d.n.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rolnictwo i ogrodnictwo”