Lodówka z czasów rzymskich

Warunki przechowywania żywności
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2593
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 29 wrz 2023, 08:50

Znalazłem dzisiaj taki artykulik, opisujący inateresujące odkrycie archeologiczne. Pozwolę sobie zacytować fragment wyjaśniający zasadę działania a źródło i całość w linku:
Za magazynem Focus
https://www.focus.pl/artykul/antyczna-l ... y-bulgaria

Znaleziona przez polskich archeologów lodówka była dawniej wykorzystywana do przechowywania żywności czy alkoholu
Na jakiej zasadzie działała lodówka z czasów starożytnych? Podstawę stanowił wyłożony z ceramicznych płyt pojemnik. Twórcy konstrukcji ułożyli go w ziemi, przy czym rura ołowianego wodociągu miała przebiegać wzdłuż dłuższego boku tego pojemnika. Wewnątrz naukowcy rozpoznali zwierzęce kości, miski oraz fragmenty naczyń wykorzystywanych do picia wina. Można więc sobie wyobrazić, że tak właśnie wyglądał ówczesny jadłospis.
Zasada działania zatem była bardzo prosta. Zimna woda płynąca rurociągiem, ochładzała ceramikę, w której zamknięta była żywność.
Obrazek
Ramzan Szimanow
Posty: 1869
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pt 29 wrz 2023, 11:26

Tylko cały problem w potrzebie strumyka z chłodną wodą. Dlatego w późniejszych wiekach stosowano raczej lodownie.
Choć kiedyś czytałem o rozwiązaniu gdzie cug domowego pieca wyciągał chłodne powietrze z rury wyprowadzonej do studni na zewnątrz. Tuż nad lustro wody.
Teoretycznie jakby rurę z chłodnym powietrzem poprowadzić przez taki pojemnik?
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2593
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 29 wrz 2023, 11:35

Nie każde rozwiązanie dla wszystkich, niestety. U mnie też by nie przeszło, ale może komuś się uda.
Wyciąg chłodnego powietrza ze studni brzmi dobrze. Trzeba by przetestować, pod warunkiem że ktoś dyspnuje studnię obudowaną cembrowiną lub cegłami.
Obrazek
Maślak13
Posty: 266
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

pt 29 wrz 2023, 18:00

Mięsko trzymano też w bańkach które zanurzone były w studniach kręgowych. Zresztą w ten sposób rolnicy schladzali wydojone mleko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przechowywanie”