Chleb trwały wojskowy

Warunki przechowywania żywności
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 15 maja 2019, 07:27

Ostatnio gdy spotkaliśmy się w "Bieszczadach" BoldFold wyciągnął z zapasów właśnie tytułowy chleb, informując nas że jest rok po dacie przydatności do spożycia. Otworzyliśmy, kromkowaliśmy :D i zjedliśmy ze smakiem. Kto nie próbował, polecam zapoznać się. Mnie ten patent się spodobał, zwłaszcza że sam chlebek można odświeżyć, zarówno domowo jak i polowo, co podaje sam producent na swojej stronie. Na pewno lepsze to niż mrożenie chleba, tzn. zwykły chleb zajmuje miejsce w którym mogły by leżeć owoce, mięso lub orzechy włoskie (co tam kto mrozi) a chleb trwały na półce w komórce, w szafce, w piwnicy... Smaczny i dobra opcja na dłuższy okres czasu. Można magazynować i spożywać rotacyjnie jak konserwy. Oszczędza czas tym którzy nie pieką sami (chociaż warto się nauczyć mimo wszystko).
Link do producenta
Cenowo najtaniej u producenta jak zwykle, czyli sklep na stronie piekarni. Zamówić można jednak jedynie cały karton z 20x400g lub 12x700g chlebami. Na próbę trzeba korzystać z innych stron (chyba najtańszy Arpol) sprzedających na sztuki.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rapttus
Posty: 197
Rejestracja: śr 19 wrz 2018, 15:02
Lokalizacja: Rzeszów Jasło
Kontakt:

ndz 19 maja 2019, 00:54

Nie mogę doczytać co sprawia że jest on taki dobry w przechowywaniu? Suszony? szczelnie zamknięty? czy jakiś specjalny skład który nie jest podany ?
Obrazek
Romeo

ndz 19 maja 2019, 13:19

Na stronie producenta masz "Specjalny sposób pakowania oraz podwójna folia zabezpiecza chleb przed czynnikami zewnętrznymi zapewniając długi okres przydatności do spożycia - zachowując przy tym doskonały smak." Poza tym to chleb żytni czyli nawet jak taki w domu sobie zrobisz to dłużej poleży ,na wsiach kiedyś tylko taki piekli , poza tym co do niego dodają to pewnie jest na ulotce skład ,trzeba by przeczytać.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 19 maja 2019, 20:24

Chleb wojskowy.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Romeo

ndz 19 maja 2019, 21:10

No i wszystko jasne ,ogólnie chleb żytni leży dłużej niż zwykły chleb ,pod warunkiem że jest robiony na zakwasie i odpowiednio przechowywany ,a w dodatku sekret tkwi w jego zapakowaniu ,w dodatku instrukcja jak można go sobie odświeżyć i zjeść na ciepło,swietna sprawa , jak wam się chce to byście wymyślili metodę jak go odświeżyć na ognisku ,wsadzić w menażkę i na ognisko na chwile ,czy pokroić i kromki w menażce podgrzać ...
https://allegro.pl/oferta/chleb-zytni-p ... 7322572960

https://allegro.pl/oferta/wojskowy-chle ... 4291fbf951
Awatar użytkownika
Rapttus
Posty: 197
Rejestracja: śr 19 wrz 2018, 15:02
Lokalizacja: Rzeszów Jasło
Kontakt:

pn 20 maja 2019, 01:09

Nie daje mi spokoju ten chleb :)
Jeżeli zamkniemy jakieś jedzenie szczelnie które jest wilgotne to po roku będzie zapleśniałe, chyba że jest poddane pasteryzacji lub w składzie ma dużą ilość cukru (jak suszone owoce).
Czyli wychodzi na to że do składu jest dodany jakiś konserwant nie ujęty na metce.
Mogę się mylić, może ktoś coś doda.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 20 maja 2019, 06:58

Romeo:

"METODA TRADYCYJNA (WODNA)
Sposób przygotowania chleba do odświeżenia:
Bochenki chleba zanurzyć w gorącej wodzie o temperaturze 90°C bez szczelnego zamykania na okres 30 minut. Następnie chleb należy wyjąć i pozostawić do ostygnięcia, po czym wyjąć z opakowania foliowego i po 20 minutach leżakowania poddawać kromkowaniu.
UWAGA: Chleb gotujemy w podwójnych foliach."


Rapttus:

Chleb jest słodkawy jak chleb litewski na miodzie. Podobnie smakuje a więc być może o cukier tutaj chodzi. Oczywiście może być coś nie ujęte w składzie. To produkt dla armii a nie dba się tam o długotrwałe zdrowie żołnierza tylko o zdolność bojową w pewnym okresie jego służby.
A czy w sklepach na półkach możemy mieć pewność że wszystko podają? Nie sądzę 8-) A jak wygląda proces chociażby pakowania, ten wie, kto pracował przy czymś takim. Filmy dokumentalne na Discovery zwykle przedstawiają wyidealizowany obraz.
Obrazek
Romeo

pn 20 maja 2019, 15:30

O widzisz jak fajnie ,ja wiem co moga dodawać ,zazwyczaj do zwykłego białego chleba się tego dodaje zwłaszcza pszennego ,ale czy oni to dodają to nie mam pojęcia ,nie chce tu nikogo oskarżać o dodawanie polepszaczy do chleba .
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 24 maja 2019, 07:04

Jeszcze w temacie chleba jako takiego. Rozmawiałem z osobami z roczników przedwojennych o chlebie i usłyszałem co następuje: uczciwy chleb jaki był pieczony kiedyś miał prawo wyschnąć z czasem i wystarczyło go wrzucić na blachę do pieca aby odświeżyć. Wizualnie był szarawy chociaż czasami się smarowało wierzch żółtkiem aby skórka wyglądała ładniej ale to raczej jako wymysł powstały z czasem/okazjonalnie/regionalnie. Jeśli teraz jakiś chleb pleśnieje (sklepowy) to znaczy że nie jest uczciwie zrobiony i pełno w nim dodatków.
Rozmowa w tym temacie przypomniała mi o dwóch nagraniach o pieczeniu chleba które wrzucę pod spodem. Usłyszałem też że współcześnie chleb z brązową skórką może powstawać poprzez użycie karmelu nie wierzchu chleba. Zagadnienie wypieku własnoręcznego jest kwestią do przemyślenia/sprawdzenia osobiście. Trwałego może nie zrobimy ale taki który jedynie się obsuszy, na pewno.
Tradycyjne pieczenie chleba cz. 1 https://www.youtube.com/watch?v=zdOUgCCh8kE
i cz. 2 https://youtu.be/ydl8V2Gkcjo
Przepis zakonny https://youtu.be/miZz1kSBV6s
To jedynie przykładowe przepisy. Obecnie można znaleźć ich mnóstwo a zatem każdy może się na coś zdecydować.
Obrazek
Romeo

pt 24 maja 2019, 12:57

To może ,ja od siebie jako piekarz z zawodu ,cos napiszę dla czego zwykły dzisiejszy chleb ma brązową skórkę u góry i takie tam a ten kiedyś nie miał , do wyrobu zwykłego chleba nie dodaje się żadnych słodów ,miodów ,czy karmelu , inna sprawa jest przy wyrobie chlebów razowych itp .
Dzisiejszy chleb po pierwsze jest mniejszy ze trzy razy od tych kołaczy które kiedyś ludzie piekli ,ludzie wypiekali kiedyś chleb we własnym domu w piecu opalanym drewnem tak jak na filmiku poprzez wrzucenie żaru do środka co skutkuje nagrzanie go ,lub napalili w kuchni i ta temperatura przechodziła za ściankami z cegły przez taki piec ,ale zauważcie jakiej wielkości była komora w której piekł się ten chleb ,czy to w typowych piekarniach z dawnych czasów ,czy w domu komora była ogromna ,ci co pamiętają dawne czasy ,czy może widzieli stare piece w piekarni (mi się jeszcze poszczęściło taki widzieć w akcji ) komory zazwyczaj trzy ,ogromny piec ,ogromne komory piec miał chyba ze 4 metry wysokości 4 szerokości i długi na 8 metrów no kolos ,no ale jak z tyłu z boku było palenisko to takiego kloca trzeba było nagrzać ,jego sie nie wygaszało , komory były duże to i skórka nie przypieczona na meksykańską wiśnie ,poza tym takich wielkich rozmiarów bochen chleba długo się piecze ,technologia wypieku jest inna , komora była duża ale i szybko stygła nie ma tam miejsca na chrupiąca skórkę .
Dzisiejsze piece w piekarni zazwyczaj elektryczne lub na olej opałowy ,ja na takim pracowałem ,ustawiasz sobie temperaturę i masz wszystko gdzieś ,4 komory niskie ,dzieki temu chleb szybciej się piecze i jednocześnie z góry i z dołu ma temperaturę , poza tym po włożeniu chleba do pieca jest uderzenie parowe które powoduje zwilżenie wierzchu chleba wodą no i potem mamy kolor chleba taką meksykańską nie raz wiśnie na wierzchu ,oczywiście piec o połowę mniejszy od pieca starego typu no i wydajniejszy ,można go wyłączyć ,i włączyć kiedy nam potrzeba ,nowoczesne piece nawet już maja wysuwana komorę i sam sobie wyciąga chleb z pieca .
Tak więc ,chleb z brązową ciemną skórką dzisiejszy nie oznacza ,że jest oszukany ,wystarczy poszukać piekarni która jeszcze starymi przepisami na samym zakwacie go piecze ,mozna nawet zapytać ile lat mają bakterie w zakwasie ,im starsze tym lepszy chleb ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przechowywanie”