Krótkie, kilkugodzinne wyjścia w teren. Warto czy nie?

Własne i merytoryczne artykuły uczestników forum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
danesz
Posty: 32
Rejestracja: pn 14 sie 2023, 22:30
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

ndz 03 wrz 2023, 20:13

Każdy lubiący polną drogę pod butami, swój plecak i starą, styraną mapę doskonale wie, że trzeba wychodzić. Jak najczęściej. Najlepiej codziennie.
Bo kondycja, bo uspokojenie głowy, bo powietrze i tak dalej.
I niekoniecznie musi to być zrobienie Orlej, GSB czy Szlaku orlich gniazd o suchym pysku. Ważne żeby wyjść, posiedzieć gdzieś w terenie, sprawdzić czy buty nadal pasują po 10 km marszu czy przypomnieć sobie jak się rozpala ogień. Bo przecież przez wiele pokoleń, mnóstwo harcerzy, na takich właśnie krótkich wypadach, w czasie kilkugodzinnych zbiórek, nabywali umiejętności które szlifowali później na obozach czy biwakach.
Ale z drugiej strony, w czasie krótkich wyjść, ni doświadczy człowiek wielogodzinnego marszu w w zmęczeniu czy dupówie, kiedy deszcz pada ze wszystkich stron, wiatr wieje nawet w nogawki a tu jeszcze trzeba nocleg przygotować.
Wychodzić czy nie zatem?

Kiedyś popełniłem na blogu krótki wpis o tym, gdzie w kilku zdaniach klepnąłem swoją o tym opinię i dlaczego akurat tak.


Pozdrawiam.

http://aktywniewterenie.pl/blog/krotkie ... k-czy-nie/
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

ndz 03 wrz 2023, 20:43

Jeżeli człowiek chce zachować dobre zdrowie to powinien się ruszać, bez względu jaką aktywność wybierze. Osobiście w sezonie pokonuję ponad tys. km rowerem. Z żoną robimy sobie wymarsze dookoła mieściny trasą rowerową - wychodzi ponad 20 km. Nie mówiąc o wypadach samochodem w teren i spacery po innym terenie. Mam bagażnik rowerowy na hak holowniczy - jedziemy wtedy gdzieś dalej, ściągamy rowery i heja!
O ile tylko czas i pogoda pozwala...
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1102
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 03 wrz 2023, 22:13

Cześć

Czasem nawet nie chodzi o to żeby coś sprawdzić , przetestować czy podszlifować umiejętności. Czasem trzeba tylko wyjść , przewietrzyć umysł oraz pobyć chwile sam w spokoju. Tylko tyle, i aż tyle ;)

~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
bushmot
Posty: 140
Rejestracja: pn 05 wrz 2022, 06:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

pn 04 wrz 2023, 14:22

Zawsze trzeba! Wg mnie jedynym czego brakuje w kilkugodzinnym spacerze jest brak możliwości przetestowania ekstremalnych warunków. Ale poza tym - kondycja, obserwacja otoczenia, krótkie testy i najzwyklejsze w świecie przewietrzenie głowy mówią, że wychodzić trzeba.
zapraszam na bushmot.blogspot.com
BoldFold
Posty: 1433
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 04 wrz 2023, 20:21

Wychodzić, zawsze trzeba wychodzić, z tym że; ja zapinkalam w robocie i w chałupie też się często zdarza więc... jak tylko wejdę między listowie, koniec spinania, rozluźniam mięśnie i przede wszystkim umysł i skupiam się na chłonięciu otoczenia i przyrody, żadnego liczenia kilometrów, liczą się potrzeby umysłu i wydolność organizmu, tyle i aż tyle. A jak wiem, że jutro mam chwilę i mogę wyjść, to żadna siła nie utrzyma mnie w chałupie, a już na pewno nie zła pogoda, uwielbiam na przykład wyjść i zrobić grilla w czasie opadów śniegu, masz pewność, że żywej duszy nie uświadczysz, bo nawet zwierzyna schowana, achch rozmarzyłem się, ale już niedługo do śniegu.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Predator25th
Posty: 164
Rejestracja: pn 24 wrz 2018, 10:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wt 05 wrz 2023, 12:49

siedzenie w domu przed tv ogranicza na s nie tylko fizycznie ale także umysłowo ( patrząc na to co oferują stacje tv ) , tak wiem czasami trafi się coś ciekawego :)
Zaprawdę powiadam wam, oto nadchodzi wiek miecza i topora, wiek wilczej zamieci. Nadchodzi Czas Białego Zimna i Białego światła, Czas Szaleństwa i Czas Pogardy, Tedd Deireadh, Czas Końca.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2595
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 05 wrz 2023, 14:32

Podobnie jak mazanie palcem po smerfonie całymi dniami...

Takich wyjść najbardziej mi brakuje w tym roku. Na szczęście jesień przynosi trochę wytchnienia i liczę na spacery terenowe i krzakoterapię, choćby z termosem i kubasem, aby przycupnąć gdzieś w zaroślach i ochłonąć.
Nic tak dobrze nie leczy głowy, jak wyjścia w teren. A im dłuższe, lub z noclegami, tym lepsze!
Obrazek
Awatar użytkownika
urbanoutcast.pl
Posty: 10
Rejestracja: ndz 27 sie 2023, 15:13
Kontakt:

wt 12 wrz 2023, 08:59

Oczywiście że wychodzić. :) chociażby właśnie dla uspokojenia i oczyszczenia głowy. Poza tym poznanie calej okolicy trochę czasu zajmie. A jak już się pozna to zawsze można podjechać kawałek dalej.
Ramzan Szimanow
Posty: 1873
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

wt 12 wrz 2023, 15:57

urbanoutcast.pl pisze:
wt 12 wrz 2023, 08:59
Oczywiście że wychodzić. :) chociażby właśnie dla uspokojenia i oczyszczenia głowy. Poza tym poznanie calej okolicy trochę czasu zajmie. A jak już się pozna to zawsze można podjechać kawałek dalej.
O właśnie! Uspokaja umysł, dotlenia ciało a jak głosił stary truizm "W zdrowym ciele zdrowy duch!"

Witam na Forum i zachęcam do dalszej aktywności! ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Artykuły”