Popiół drzewny

Album własnych działających konstrukcji stworzonych samodzielnie, samouczki krok po kroku
ODPOWIEDZ
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

śr 05 lut 2020, 22:55

ZASTOSOWANIE popiołu drzewnego
Naturalne rozwiązanie to wykorzystanie popiołu drzewnego na podwórku i w ogrodzie. Minerały z drewna są przywracane do natury, gdzie można je ponownie wykorzystać.

NAWÓZ OGRODOWY
Popiół drzewny zawiera wszystkie minerały śladowe znajdujące się w drewnie drzewa, które są budulcem potrzebnym dla zdrowych roślin. Chociaż nie zawiera węgla ani azotu, są one w stanie gotowym. University of Vermont zaleca około 5 galonów popiołu drzewnego (19 litrów na 10 m2) na 1000 stóp kwadratowych ogrodu. Ponieważ popiół drzewny podniesie pH gleby, nie nadaje się do upraw kochających kwas, takich jak jagody lub ziemniaki.

PRZYŚPIESZA KOMPOSTOWANIE
Niewielka ilość popiołu drzewnego może wzmocnić tworzenie kompostu. Ptaki odżywiają się przy kompoście przydomowym, to na obszarach wiejskich otwarty kompost może przyciągać niedźwiedzie. Odkryliśmy, że posypanie popiołem drzewnym kompostu pomaga zapobiegać wizytom niedźwiedzi i innych dużych wszystkożernych za resztkami.

Po dodaniu popiołu drzewnego do naszego kompostu zauważyliśmy też, że jest znacznie zdrowszy i pełen pracujących robaków (dżdżownic) które aktywnie przekształcają wszystko w bogaty w składniki odżywcze nawóz.

KONTROLUJ GLONY
Ponieważ popiół drzewny zawiera mikroelementy, który rośliny potrzebują do rozwoju, może również wzmocnić rośliny wodne. Potas zawarty w popiele drzewnym może zwiększyć ukorzenione rośliny wodne w stawie, dzięki czemu lepiej konkurują z glonami. To z kolei spowalnia wzrost glonów w stawie. Uważaj, aby nie dodać zbyt wiele. Użyj matematyki, aby obliczyć objętość stawu, a następnie dodaj około 1 łyżki stołowej na 1000 galonów (galon ok 3.8l) wody.

ZAPOBIEGANIE USZKODZENIOM ROŚLIN
Słyszałem, że opylanie roślin popiołem drzewnym przed wczesnym lekkim mrozem może pomóc zapobiec uszkodzeniom spowodowanych mrozem. Ma to sens, ponieważ sole mineralne w popiele drzewnym obniżyłyby temperaturę zamarzania wody bez uszkadzania tkanek roślinnych, tak jak inne rodzaje soli. Nasz ogród jest zawsze zapakowany lub ukryty na początku sezonu, więc nie testowałem tej metody, ale warto spróbować.

ZAPOBIEGAJ BRAKOM WAPNIA W POMIDORACH
Te brzydkie czarne plamy na pomidorach są często wynikiem niedoboru wapnia. Skorupki i mączka kostna są często dodawane pod sadzonki pomidorów, aby zapewnić im wapń, ale popiół drzewny może wykonać tę samą pracę. Dodaj około 1/4 szklanki popiołu drzewnego do każdego otworu do sadzenia pomidorów i zmieszaj go w ziemią.

PODNOSZENIE Ph GLEBY
Jak wspomniano powyżej, popiół drzewny pomaga buforować kwaśne gleby i może pomóc podnieść pH gleby, jeśli jest to potrzebne na konkretnej działce. Jest to przydatne w przypadku większości warzyw ogrodowych, z wyjątkiem ziemniaków, które najlepiej rosną na glebach lekko kwaśnych.

Pamiętaj, że nie cała ziemia świata ma kwaśną glebę, a jeśli twoja gleba jest już alkaliczna, dodanie popiołu drzewnego może powodować problemy.

CHRONI PRZED ŚLIMAKAMI
Utworzenie kręgu popiołu drzewnego wokół upraw zapobiega przedostawaniu się ślimaków do roślin. Używamy tego wokół naszych domowych grzybów shiitake, które są szczególnie podatne na ślimaki.

Jest to również dobre rozwiązanie dla roślin liściastych, takich jak sałata. Bariera z popiołem drzewnym działa tylko do momentu, gdy nie zacznie padać deszcz, lub popiół zamoknie, co jest niefortunne, wtedy należy go regularnie uzupełniać. Z drugiej strony zaletą jest to, że łatwo się rozmyje gdy nie będzie już potrzebny.

OCZYSZCZANIE DROBIU
Ponieważ popiół drzewny pomaga leczyć pchły i inne pasożyty, doskonale nadaje się do pomocy drobiu w uwolnieniu się od nich. Kurczaki i indyki naturalnie kąpią się w kurzu, aby oczyścić swoje pióra z niepożądanych intruzów, a dodanie w miejsce ich kąpieli odrobiny popiołu drzewnego im pomaga.

Nasze indyki miały szczególnie zły atak wszy ptasich i wypełniliśmy dla nich plastikowy basen dla dzieci popiołem drzewnym. Spędzały w nim długie godziny tłocząc się w popiele. Nie trzeba stosować pestycydów, ptaki wiedzą jak rozwiązać swoje problemy w sposób organiczny, jeśli mogą korzystać z odpowiednich narzędzi.

Nie trzeba się martwić, jeśli trochę zjedzą, ponieważ popiół drzewny jest również dodatkiem do minerałów z ptaków…

SUPLEMENT DO PASZY KURCZAKA
Ponieważ popiół drzewny jest bogaty w minerały, może być dobry jako dodatek do żywności dla kur w małych ilościach. Media społecznościowe zauważają, że „Popiół drzewny zawiera wapń i potas. Dodanie popiołu drzewnego do paszy dla kurczaków (stosunek mniejszy niż 1%) może wydłużyć okres nośności kur i może zmniejszyć zapach odchodów kurczaków ”.

Jeden z moich czytelników wspomniał mi również, że kawałki węgla drzewnego są używane do leczenia kurcząt. Trochę dalszych badań i odkryłam, że kawałki węgla drzewnego są podawane kurczętom, aby pomóc w zapobieganiu biegunce i leczeniu pasożytów jelitowych. Małe cząsteczki węgla drzewnego z popiołem również pomogą kurczakom.

Używając popiołu jako dodatku do pasz, upewnij się, że nie spaliłeś w piecu niczego poza czystym drewnem.

GOSPODARSTWO DOMOWE A ZASTOSOWANIE POPIOŁU DRZEWNEGO
Nawet jeśli nie masz „domu” lub ogrodu na tyłach, istnieje wiele sposobów wykorzystania popiołu z drewna w domu, w domu i na zewnątrz.

NA ŚNIEG I LÓD
Prawdopodobnie jednym z najbardziej praktycznych zastosowań popiołu drzewnego jest jego stosowanie w trakcie zimy do stopienia lodu. Naturalne minerały w popiele drzewnym działają tak samo jak sól, aby stopić lód na podjazdach i chodnikach. Uważaj jednak, aby nie używać go w pobliżu drzwi wejściowych, popiół drzewny w domu powoduje duży brud.

Posypujemy lód na naszym chodniku, a gdy się stopi, przesuwamy go na boki, abyśmy nie wnosili go do domu. Sól chemiczna do odladzania też roznosi się po domu.

Zima to taki czy inny bałagan. Przynajmniej z popiołem drzewnym nie musisz się martwić, że jest toksyczny dla dzieci i zwierząt domowych, tak jak niektóre sole do chodników.

ŚRODEK DO CZYSZCZENIA SZKŁA
Dodanie odrobiny wody do niewielkiej ilości popiołu drzewnego tworzy skuteczny środek do czyszczenia szyb kuchennych. Delikatnie ścierny popiół drzewny zetrze nawet sadzę ze szkła kominkowego, abyś mógł oglądać ogień przez całą zimę.


CZYSZCZENIE ZAMGLONYCH REFLEKTORÓW
Jeden z moich czytelników powiedział mi, że „robi pastę lekkościerną z popiołów z drewna i usuwa przy jej pomocy zmętnione reflektory w pojeździe”.


POLEROWANIE SREBER
W ten sam sposób, w jaki popiół drzewny czyści szkło i plastik, może również polerować srebro. Wystarczy zwilżyć ręcznik i dodać trochę popiołu drzewnego przed obróbką matowego srebra.

USUWANIE ZAPACHÓW SKUNKSA
Popioły drzewne w naturalny sposób pomagają zneutralizować nieprzyjemny zapach u zwierząt. Jeśli zwierzę zostanie spryskane, należy odkurzyć je popiołem drzewnym i pozostawić na zewnątrz na kilka godzin przed dokładną kąpielą.

Chociaż ta metoda jest do pewnego stopnia skuteczna i mogła być ważna historycznie, obecnie istnieje wiele lepszych opcji. Jeśli masz spryskane zwierzę przez skunksa, użyj węgla drzewnego, jeśli nie masz nic więcej pod ręką, ale zdecydowanie zalecam trzymanie z daleka od skunksa i spryskanie szamponem dla zwierząt, jeśli mieszkasz w lesie, tak jak my.

ZATARCIE PLAMY NA CHODNIKU
Popiół drzewny jest naturalnie szary i może pomóc w zatarciu plam na chodnikach i nawierzchni. Po prostu trochę posyp i wcieraj np butem.

CZYSZCZENIE WYCIEKÓW OLEJU
W ten sam sposób, w jaki popiół drzewny może być używany do zatarcia plam na betonie, może wchłaniać wycieki oleju i zapobiegać im. Mój tata trzymał w garażu wiadro żwirku dla kotów, aby posprzątać podłogę garażu, ponieważ chłonął wszelkie rozlane płyny. Popiół drzewny działa równie dobrze i jest bezpłatny.

ŚRODEK NA KARALUCHY
Rozprowadzenie odrobiny popiołu w ciemnych zakątkach domu lub pod sprzętem chroni przed karaluchami. Ich twarda zewnętrzna skorupa nie wytrzymuje dobrze popiołu drzewnego i uniemożliwi im rozmnożenie w twoim domu.

OCHRONA UBRAŃ
Czytałem, że nałożenie odrobiny popiołu na przechowywane ubrania powstrzymuje ćmy przed jedzeniem. Chociaż to może zadziałać, martwiłbym się plamami popiołu. Źródła podają, że możesz po prostu odkurzyć popiół, zanim je wyjmiesz, ale jestem sceptyczna…

NATURALNE ZABIEGI DLA ZWIERZĄT DOMOWYCH
Być może słyszałeś o użyciu ziemi okrzemkowej u zwierząt domowych do naturalnego zabijania pcheł. Popiół drzewny działa w ten sam sposób. Drobne cząsteczki w popiele pozostawiają mikronacięcia na twardych pchłach, co powoduje, że wysychają i umierają.

Próbowaliśmy tego u naszego kota i działa dobrze, ale musisz go wykąpać po około 24 godzinach. Kot jest naturalnie niezadowolony z czyszczenia, gdy jest pokryty popiołem drzewnym, więc zrób to, a następnie pomóż swojemu przyjacielowi kąpielą.

POCHŁANIACZ ZAPACHÓW
Popiół drzewny, podobnie jak soda oczyszczona, może pochłaniać zapachy w całym domu. Spróbuj dodać mały słoik do lodówki, aby mógł pochłonąć zapachy. Działa jeszcze lepiej, jeśli w popiele pozostały jeszcze małe kawałki węgla drzewnego.

POCHŁANIACZ WILGOCI
Popiół drzewny można wykorzystać do pochłaniania wilgoci i zapobiegania rozwojowi pleśni w wilgotnych miejscach. Umieść filiżankę drewnianych popiołów w wilgotnej szafce lub piwnicy. Ponownie małe kawałki węgla drzewnego pozostawione w popiołach pomagają.

PASTA DO ZĘBÓW Z DRZEWNEGO POPIOŁU
Słyszałam i czytałam mieszane raporty na temat pasty do zębów z popiołu drzewnego. Teoria jest taka, że działa jak nowoczesna pasta z dodatkiem sody, ale nie mogę znaleźć renomowanego źródła ani przepisu. Te, które mogę znaleźć, wspominają mieszanie popiołu drzewnego z glinką bentonitową i nakładanie go na szczoteczkę do zębów. Dla mnie to brzmi jak przepis na mikro-rysy na szkliwie i nie chcę ryzykować swoimi zębami, żeby to przetestować.

Jeśli wypróbowałeś taką pastę , chciałabym usłyszeć, jakie są efekty (i jeśli uważasz, że jest smaczna).

WYWABIACZ
Przesiany popiół drzewny zmieszany z wodą w celu uzyskania pasty można wcierać w plamy, aby je usunąć. Działa najlepiej, jeśli zostanie zastosowany jak najszybciej po przebarwieniu. Wyobrażam sobie, że działanie jest podobne do odplamiacza.

Chociaż czytam wiele źródeł, które to potwierdzają, wciąż martwię się, że popiół rzeczywiście powoduje więcej plam niż naprawi, więc jeszcze go nie przetestowałam.

WOODCRAFT I SURVIVAL ZASTOSOWANIA DO DREWNA POPIOŁU
Na długo przed naszymi nowoczesnymi piecami i domami z drewna ludzie rozpalali ogień, a zatem mieli popiół drzewny. Możesz się założyć, że istniało wiele sposobów na dobre wykorzystanie popiołów drzewnych i ludzie ciężko pracowali, aby je znaleźć.

LECZENIE SKALECZEŃ
Do gojenia ran używano popiołu drzewnego, a współczesne badania wykazały, że rzeczywiście znacznie przyspiesza gojenie się ran. Popiół jest również skuteczny jako środek antyseptyczny.
Powiedziano mi, że jesion (jego popół) jest również stosowany w leczeniu niektórych miejscowych chorób skóry.

TATUAŻ I/LUB PRYMITYWNA AKUPUNKTURA
Znalezisko archeologiczne z 1991 r. Wskazuje, że popiół mógł zostać użyty pod skórę w miejsca urazu w ramach leczenia.

Ötzi, człowiek lodu, najstarszy jaki kiedykolwiek odkryto, został znaleziony w Alpach Szwajcarskich (jednak to były Włochy) około 3300 pne. Najbardziej znany jest z noszenia dwóch grzybów, Birsp Polyspore i Tinder Polyspore, z których oba znane są jako leki według współczesnej nauki wskazującej na bardzo wczesne stosowanie grzybów. Poza tym jest także najstarszym dowodem tatuowania w zapisie archeologicznym, w sumie 61 tatuaży. Same tatuaże zostały wykonane przez implementowanie popiołu drzewnego pod skórę, podobnie w sposób, jaki dzisiaj używany jest atrament, do tatuaży.

Najciekawsze jest jednak to, że każdy z tatuaży odpowiada miejscu na jego ciele, które doznało kontuzji. Zarówno przewlekły ból jak i urazy, takie jak zwyrodnienie kręgosłupa, i kilka ostrych wypadków, takich jak urazy kostek. Uważa się, że tatuaż drzewny był tradycyjną formą medycyny podobną do tego, jak akupunktura jest dziś stosowana w społeczeństwach wschodnich.

GARBOWANIE SKÓR
Moczenie to starożytna metoda konserwacji skór, która pomaga zachować miękkość i elastyczność odzieży. Znalazłem odniesienie na stronie instruktażowej do garbowania, w której wspomina się, że namoczenie w wodzie z popiołem drzewnym były używane przez lud neolityczny do garbowania, ale także przez bardziej współczesne ludy indiańskie:

„Wiele plemion przed skrobaniem moczyło swoje skóry w wodzie z popiołu drzewnego. Przyczyną tego są często popioły powodujące wypadanie włosów. Rzeczywista wartość popiołów polega na zdolności zasady do zakłócania wiązań śluzowatych. Otwiera strukturę w ciągu dwóch do czterech dni… Dodając popiół do kąpieli przed skrobaniem, możesz uzyskać pełną penetrację skóry w jednym prostym zabiegu ze świeżymi skórami. ”

USUWANIE TANNIN Z ŻOŁĘDZI
Żołędzie były podstawowym źródłem pożywienia dla starożytnych ludzi na całym świecie, nie tylko dla rdzennych Amerykanów. Miały one decydujące znaczenie dla epoki kamienia łupanego i żelaza w Grecji, we Włoszech, w Hiszpanii, Afryce Północnej i całej Azji. Najwcześniejsze bezpośrednie dowody na ich znaczenie w zaopatrzeniu w żywność pochodzą ze stanowiska archeologicznego w Maroku datowanego na około 15 000 lat pne.

Wszystkie żołędzie muszą zostać wypłukane z garbników przed spożyciem, niezależnie od rodzaju żołędzi i ludów, które je spożyły. Strategie wymywania różniły się w zależności od regionu, ale większość polegała na zanurzeniu żołędzi w kilku zmianach wody w celu usunięcia rozpuszczalnej w wodzie taniny, pozostawiając słodką, pożywną mąkę z żołędzi.

Podczas gdy dodawanie popiołu drzewnego do ługowania żołędzi nie jest absolutnie konieczne, jego zastosowanie jako środka ługującego pojawiło się w wielu lokalizacjach na całym świecie. Teoria mówi, że popiół drzewny pomaga skuteczniej ługować garbniki, wiążąc je tak, aby łatwiej je usuwać z mąki żołędziowej. W tym procesie zmienia się smak, a źródła, które przeczytałam, zauważyły, że uzyskane żołędzie bardziej przypominają marynowane oliwki niż orzechy skrobiowe. W zależności od upodobań kultury może to być postrzegane jako pozytywna lub negatywna zmiana, ale niezależnie od tego, konsensusem na tym etapie przetwarzania, było to, że mąka z żołędzi była bardziej pożywna i strawna.

Tej jesieni zebraliśmy duży zbiór żołędzi i wciąż powoli pracuję nad przetwarzaniem ich na mąkę, kawę z żołędzi, pieczone orzechy z żołędzi i wszelkiego rodzaju pyszne potrawy na bazie żołędzi. Do tej pory robiłam tylko wypłukiwanie ciepłą i zimną wodą, ale eksperymentowałam trochę na ługowaniu popiołem drzewnym tej zimy ze świeżymi, czystymi popiołami z twardego drewna z naszego pieca.

MECH ISLANDZKI
Islandia może być piękna, ale nie jest znana z tego, że jest krainą mlekiem i miodem płynącą. Przed nowoczesnym handlem życie było ciężkie i odzwierciedla to tradycyjna kuchnia. Nordic Cookbook (która jest jedną z moich ulubionych książek kucharskich wszech czasów, poważnie ją przeczytałem ...) opisuje, w jaki sposób przygotowano islandzki mech przy użyciu popiołu drzewnego, aby wypłukać toksyny i uczynić go jadalnym:

„Islandzki Mech jest bogaty w węglowodany i historycznie miał zasadnicze znaczenie jako źródło pożywienia w regionie. Zawiera dużo lekko toksycznego kwasu lichenicowego, który będzie źle strawny i będzie smakował bardzo gorzko. Porost był tradycyjnie przyswajalny przez zanurzenie go przed gotowaniem w potażu, roztworze węglanu potasu wytwarzanym przez moczenie popiołów drzewnych w wodzie. ”

Następnie opisuje, w jaki sposób porost był spożywany z owsianką lub innymi ziarnami, aby pomóc w dodaniu kalorii podczas niedoboru żywności. Zauważa, że ​​niektóre tradycyjne islandzkie pieczywo, które można kupić w sklepie, nadal zawiera porost traktowany popiołem. Możesz kupić mech islandzki za funta do użytku w przepisach, kosmetykach i do użytku leczniczego.

Magnus Nillson jest autorem The Nordic Cookbook – Nordycka książka kucharska nie tłumaczona jeszcze na polski język, aczkolwiek wzmianki w internecie można znaleźć. Wychwalana za prostotę przepisów wręcz idealna dla przygotowanych, coś naszego podobnego;
link;viewtopic.php?f=131&t=54&p=228&hilit=kuchnia#p228


GASZENIE POŻARU
Najbardziej oczywistym i praktycznym zastosowaniem popiołów w prymitywnym świecie jest gaszenie ognia. Po prostu zakop ognisko w popiele, aby go zdusić.

DEZODORYZATOR DOMÓW
Ponieważ popiół drzewny pomaga pochłaniać zapach i wzmacnia kompost, może pracować podwójnie w przybudówce lub toalecie kompostowej. Dodaj niewielką ilość, aby przyspieszyć rozpad, ale uważaj, aby nie dodać zbyt wiele i zbytnio zmienić chemię? Tu mnie pokonało...

Może być również pomocny podczas dłuższych wycieczek na kemping…

GLAZUROWANIE? PRZY POMOCY POPIOŁU?
Starożytna forma glazury ceramicznej, która jest nadal używana, szkliwo ze spalonego jesionu pochodzi z około 1500 pne w Chinach. Próbowaliśmy trochę przy robieniu prymitywnej ceramiki, zbierając glinę z własnego podwórka. Jestem podekscytowana wypróbowaniem szkliw z jesionu na naszych domowych miskach. Oto szczegółowe instrukcje, jak zmienić popiół z kominka w glazurę, a także nieco więcej historii za szkliwami z jesionu. Nie znalazłem ...

MYDŁO Z DREWNA POPIOŁU
Pomysł na mydło musiał skądś pochodzić, a jak głosi historia, mydło zostało odkryte, gdy deszcz w połączeniu z gotowaniem popiołów i tłuszczami zwierzęcymi skutkował pierwotną wodą z mydłem. Oczywiście proces został udoskonalony od tego czasu, ale nadal można robić mydło z ługu popiołu drzewnego i tłuszczów.

CEMENT Z POPIOŁU DRZEWNEGO
Możesz zrobić prymitywny cement na popiół z drewna, mieszając popiół z gliną. Jest w tym pewien proces, a ten film z prymitywnej technologii pokazuje wszystkie kroki (włącz napisy, aby uzyskać bardziej szczegółowy opis tego, co się dzieje).

W tym przypadku woda przepływa przez beczkę popiołów z twardego drewna, aż jajko będzie unosić się na pozostałości. (Aby zrobić mydło, należy zagotować tę „wodę ługową” ze smalcem lub innym tłuszczem, aż będzie gęsty, wlać do foremek i utwardzić w placki.) Aby zrobić potaż, odparowuje się wodę ługową, aż do uzyskania substancji stałej. Pearlash to oczyszczona wersja potażu. ”

Ich opis zatrzymuje się przed procesem rafinacji, ale znalazłem inne źródło, które mówi: „Potaż został rafinowany w piecu w wysokiej temperaturze, aby wypalić zanieczyszczenia. Powstała biała sól lub „popiół perłowy” (węglan potasu lub sól kamienia nazębnego) była rozpuszczalna w wodzie i tworzyła silnie alkaliczny roztwór ”.

link;https://www.youtube.com/watch?v=DP0t2Mm ... e=youtu.be

PRZEPISY WYKORZYSTUJĄCE POPIOŁ DRZEWNY
Wiem, że jesteś tu sceptyczny. Poważnie jesz popiół drzewny jesiona? Jest to właściwie część tradycyjnej kuchni, a niektórych przepisów nie da się bez tego zrobić. Popiół drzewny jest również wykorzystywany w haute cuisine do tworzenia niepowtarzalnych smaków, a każdy rodzaj drewna ma swoje własne cechy.

MAMAŁYGA
Rdzenni Amerykanie nasączali kukurydzę polną w ługu z popiołów drzewnych sprawiając, że niektóre witaminy z grupy B są biodostępne, co może zapobiegać niedoborom składników odżywczych.

PRECELKI
Jeśli kiedykolwiek robiłeś domowe miękkie precle, wiesz, że przed pieczeniem gotuje się je w wodzie sodowej. Historycznie zamiast tego gotowano je w wodzie ługowej, wytwarzając przez zmieszanie popiołu drzewnego z wodą, a następnie odcedzenie. Ług stosuje się również w innym chlebie, aby zachować miękkość ciasta i zapobiec kruszeniu.

TORBY
Podobnie jak precle, bułeczki były robione z wodą ługową, a według New York Times ciężko jest zrobić dobry bajgiel bez ługu. Ług na zewnętrznej stronie bajgla pomaga w reakcji chemicznej w piekarniku, co sprawia, że ​​są wyjątkowo brązowe i chrupiące. Całe samo ługowanie jest usuwane przez ciepło piekarnika, pozostawiając chrupiące rumiane bułeczki o miękkim wnętrzu.

WYTWARZANIE SERÓW
Istnieje wiele serów, które zawierają warstwę popiołu drzewnego w serze i inne, które są pokryte popiołem drzewnym. Popiół drzewny spełnia swoje zadanie i podobnie jak zmniejsza kwasowość gleby, popiół drzewny sprawia, że ​​ser jest mniej kwaśny.

„Tam, gdzie ser ma wysoką kwasowość, na przykład w serach ze świeżego kwasu (ser wytwarzany bez użycia lub z minimalnym użyciem podpuszczki; większość serów wspomnianych powyżej to ten styl), popiół zneutralizuje kwasowość powierzchni. Flora powierzchniowa wymagana dla tych serów, niektóre dodane do mleka, a niektóre występują naturalnie, nie rośnie dobrze w bardzo kwaśnym środowisku, ale wzrośnie wcześniej niż można by się spodziewać po dodaniu popiołu i spowoduje bardziej złożoną mikroflorę końcowego sera. Popiół w tej sytuacji ogranicza także wzrost niechcianej mikroflory. ”

ZBIORNIKI Z DREWNA POPIOŁU
Chociaż w dzisiejszych czasach ludzie używają czegoś, co nazywa się „ogórkiem marynowanym” wykonanym ze związku wapnia, aby utrzymać ogórki konserwowe, kiedyś robiono je na roztworze ługu.

Według podręcznika do nauki o żywności „Ług jest zasadą (mieszaniną wodorotlenków sodu i potasu) tradycyjnie uzyskiwaną przez wypłukiwanie popiołów drzewnych. Musimy być nieco ostrożni, jeśli chodzi o rolę ługu w wytrawianiu. Po pierwsze, jako zasada, sama w sobie nie przyczynia się do procesu wytrawiania, ale do rozkładu substancji spożywczych jako środka pomocniczego lub wspomagającego wytrawianie ”.

UTWARDZANIE OLIWEK
Chociaż peklowanie popiołem drzewnym jest opcjonalne w przypadku ogórków kiszonych, jest absolutnie wymagane do peklowania oliwek, co jest dopiero początkiem tradycyjnego użycia popiołu drzewnego w kuchni śródziemnomorskiej…


MOUSTALEVRIA
Grecki budyń z moszczu winogronowego został sporządzony z wody ługowej.

Jeden z pisarzy opisuje ten proces: „Tradycyjnie drewno winogronowe wytwarzano z popiołu drzewnego, aby zmniejszyć gorycz wina i usunąć zanieczyszczenia z moszczu. Jeśli winogrona były bardzo dojrzałe i słodkie, dodanie popiołu lub sody oczyszczonej nie jest konieczne. Jak korzystać z popiołów z drewna: (proszę, czyste drewno, bez papieru, bez żadnych innych dodatków!) Gotować z popiołem, odstawić na noc, odcedzić i odstawić na kilka godzin, odcedzić ponownie. W ten sposób całkowicie usuniesz osad winogronowy oraz popioły! ”Same popioły nie trafiają do naczynia, ale„ ekstrakt wodny z ługu ”jest wytwarzany z popiołów drzewnych.

MELOMAKARONA
Ciasteczka greckie z miodem zawierają wodę ługową jako składnik. Około 1/4 szklanki popiołu z drewna jest namaczane w 1 litrze wody, a następnie woda jest filtrowana przez bardzo cienką szmatkę. Powstała woda ługowa trafia prosto do ciasta i na ciastka.

PIKI (HOPI BLUE CORN Cakes)
Piki jest rodzimym amerykańskim chlebem, który wyrasta bezpośrednio popiołem drzewnym, a nie wodą z popiołu drzewnego, jak wiele innych. Według Wikipedii „Niebieska kukurydza, podstawowe ziarno Hopi, jest najpierw redukowana do drobnego proszku na metate. Następnie jest mieszany z wodą i spalonymi popiołami rodzimych krzewów lub jałowca w celu nixtamalizacji (modyfikacja żywieniowa kukurydzy za pomocą wapna lub innych zasad). Cienkie ciasto jest następnie rozmazane ręcznie na dużym płaskim kamieniu do pieczenia, który został podgrzany nad ogniem i pokryty olejem wykonanym z tłuczonych nasion rodzimych roślin amerykańskich, dyni i słonecznika… Chleb Piki piecze się prawie natychmiast i jest obrany ze skały w arkusze tak cienkie, że są półprzezroczyste. Kilka arkuszy chleba jest często zwiniętych luźno w spłaszczone zwoje. ”

Chciałbym znaleźć przepis z bardziej wiarygodnego źródła niż Wikipedia, a jeśli znasz renomowaną książkę lub artykuł do nauki, który zawiera instrukcje tworzenia Piki, daj mi znać w komentarzach.


NIGERYJSKIE POTRAWY
Nigeryjscy kucharze używają popiołu z drewna, aby zrobić rodzaj potażu, który jest używany do gotowania, znany jako Akanwu lub Kuan. Jedno ze źródeł zauważa: „Potaż (Kaun) jest jadalny i jest zwykle używany do gotowania roślin strączkowych takich jak fasola… w celu łatwego zmiękczenia roślin strączkowych. Akanwu jest również dodawany do zupy ewedu i okro podczas przygotowań, aby zwiększyć lepkość, a także zwiększyć zieleń i konsystencję warzyw. Służy do mieszania wody i oleju podczas przygotowywania lokalnych potraw, takich jak abacha, ugba i nkwobi. ”

Jest dostępny online, (chyba w USA) aby przygotować tradycyjne przepisy.

CHIŃSKI MAKARON
Niektóre rodzaje chińskiego makaronu są wytwarzane z wody ługowej, co nadaje im charakterystyczny żółty kolor, konsystencję do żucia i subtelny jajeczny smak.

CIASTO CHIŃSKI KSIĘŻYC
Kolejny upieczony produkt wykonany z wody ługowej, aby ciasto pozostało miękkie, a na zewnątrz brązowe podczas gotowania.

LUTFISK
Norweskie danie, lutfisk, powstaje przez moczenie solonego dorsza w wiadrze z wodą ługową z popiołów drzewnych przez kilka dni. Nadaje rybie galaretowatą teksturę.

SURSTRÖMMING
Szwedzka potrawa z ryb, przygotowana ze śledzia, jest również przygotowywana z wykorzystaniem popiołów z drewna.

SEZONOWANIE POPIOŁU DRZEWNEGO
Książka Original Local omawia rdzennych mieszkańców Ameryki jak używają popiółu drzewnego do sezonowania żywności. Autor mówi, że kiedy spróbujesz popiołu klonowego do posiłku, „będziesz chciał napełnić shakera i używać go regularnie”. Buffalo Bird Woman wspomina również o używaniu popiołu z wiązów i drzew bawełnianych w ten sam sposób. Poza drewnem inne plemiona wydobywały sól z roślin za pomocą ognia, mianowicie podbiału i GĘSIASKÓRKA, (nie wiem co to za roślina) i wykorzystywały popiół jako przyprawę.

POPIOŁY Z DREWNA DO KONSERWACJI ŻYWNOŚCI
Oprócz użycia popiołów drzewnych lub ekstraktów z popiołu drzewnego bezpośrednio w żywności, zostały one również wykorzystane jako środek konserwujący. Popiół drzewny zawiera naturalne sole i odstrasza również szkodniki.

ZACHOWANIE JAJ W POPIELI DREWNA
Historycznie rzecz biorąc, posiadanie jajek przez cały rok było wyzwaniem. Kury przestają nieść w najzimniejszej części zimy, właśnie wtedy, gdy wypieki świąteczne są w toku. Jajka można przechowywać na różne sposoby, ale jednym z najprostszych (i najskuteczniejszych) jest po prostu przykrywanie całych, niemytych jaj w przesianym popiele drzewnym. W ten sposób można przechowywać je miesiącami w chłodnej, ciemnej piwnicy. Niektóre źródła podają, że do roku…

Problem polega na tym, że smak popiołu przenika do jajka, i po kilku miesiącach będą miały stęchły smak. Istnieje wiele innych lepszych sposobów przechowywania jaj nawet bez chłodzenia, więc nie jest to najlepszy sposób, lepszy w soli.

JAJA 1000 LETNIE
Podczas gdy całe jaja umieszczone w popiele drzewnym będą przechowywane przez dłuższy czas, różnią się znacznie od jaj tysiącletnich. To chińskie danie jest przygotowywane przez „powlekanie jaj kaczych lub kurzych pastą gliny, popiołu drzewnego, herbaty, limonki i soli, a następnie zakopywanie ich - oddzielone słomą ryżową, aby zapobiec sklejaniu się - przez około 100 dni . Powstałe jajko, po umyciu cuchnącej otoczki, obraniu go i pokrojeniu, ma szaro-zielone żółtko i ciemne białko, półprzezroczyste, butelkowe zielono-białe.

POMIDORY ZAKONSERWOWANE W POPIOŁEM Z DRZEWNYM
Kilka lat temu przeczytałem artykuł o rolniku w Afryce, który odkrył technikę przechowywania pomidorów przez wiele miesięcy, po prostu pokrywając je popiołem drzewnym. Ponieważ wszystkie pomidory są zbierane jednocześnie, może przechowywać swoje i sprzedawać je po wyższej cenie, gdy rynek nie będzie już nimi zalany.

ZACHOWANIE NASION W POPIELE DRZEWNYM
W wilgotnym klimacie, w którym nasiona są podatne na grzyby (lub inwazję owadów), badania wykazały, że przechowywanie nasion w popiele drzewnym jest skuteczne zarówno w zapobieganiu gniciu, jak i owadom. W badaniu wykorzystano nasiona kukurydzy, fasoli i melona.

SER ZAKONSERWOWANY W POPIOŁU DREWNIANYM
Książka Konserwowanie żywności bez zamrażania lub konserwowaniU opisuje metodę konserwowania sera w popiele drzewnym. „Weź kawałek Gruyere, który nie jest zbyt cienki. Włóż do garnka z kamionki i otocz ser serem popiołem z przesianego drewna o wielkości od jednego do półtora cala. Przechowuj garnek w piwnicy. Trzy miesiące później ser będzie tak świeży, jak w momencie przechowywania. ”

Postanowiłam spróbować i dostałam ceramiczny garnek do konserwowania, dodałam popioły z drewna i grubą porcję sera gruyere. Zostawiłam go tam na trzy miesiące, jak sugerowałam, i byłam mile zaskoczona, kiedy go wyjęłam. Nie tylko był dobry, ale smak się poprawił!

Cały proces i wyniki są szczegółowo opisane w moim artykule na temat konserwacji sera w popiele drzewnym.

ZACHOWAJ RENNET
Widziałem wiele witryn twierdzących, że podpuszczkę do produkcji sera przechowywano w rogu, który został zapieczętowany pastą z popiołu drzewnego w celu konserwacji. Ponieważ nowoczesna podpuszczka jest chłodzona, aby nie ulegała denaturacji, sensowne jest, że potrzebowaliby pewnej techniki, aby zachować podpuszczkę. Nie mogę jednak znaleźć żadnego wiarygodnego źródła tych informacji.

ZASTOSOWANIE KOSMETYCZNE DO POPIOŁU DRZEWNEGO
Na długo przed syntetycznymi kosmetykami i barwnikami ludzie używali tego, co mieli jako kosmetyki. W starożytnych tekstach greckich i rzymskich istnieje wiele odniesień do środków depilujących, a stosowanie makijażu ma tysiące lat. Biorąc pod uwagę, że nawet nowoczesne marki makijażu sprzedają produkty wyraźnie, aby uzyskać „zwęglony popiół”, naturalne jest, że popiół drzewny był używany w starożytnych kosmetykach.

MAKIJAŻ Z DREWNA POPIOŁU
Według Dress and the Roman Woman, ciemny cień do powiek zwany Kohl został wytworzony przez zmieszanie popiołów z innymi środkami przyciemniającymi wraz z odrobiną szafranu, aby poprawić zapach. Proszek następnie nakładano zwilżonym lub naoliwionym sztyftem. Oprócz ciemnego popielatego cienia do powiek popularne były ciemne, grube brwi, które prawie spotkały się w środku, a popioły posłużyły do ​​stworzenia modnego wówczas wyglądu „uni-brew”

OCZYSZCZANIE WŁOSÓW
W recenzowanym badaniu naukowym przeanalizowano zastosowanie popiołu drzewnego, szczególnie z drzewa eukaliptusowego, do wstępnej obróbki siwych włosów przed śmiercią. Włosy farbowano następnie pigmentami wyekstrahowanymi z fioletowej kukurydzy, co czyni je tym bardziej interesującym, ponieważ cały proces obejmował naturalne i historyczne składniki.

W badaniu zauważono, że „Środki alkalizujące, takie jak amoniak i etanoloamina, są powszechnie stosowane jako wstępne zabiegi na włosy w celu poluzowania łusek włosów i usunięcia naturalnych lipidów naskórka, co umożliwia przenikanie barwników przez naskórek do kory trzonu włosa. Jednak silne zasady i nadtlenek wodoru mogą również utleniać cysteinę, powodując nieodwracalne uszkodzenie struktury włosów. ”

Używanie popiołu drzewnego zamiast bardziej żrącego nadtlenku może pomóc w przyleganiu barwnika bez uszkadzania struktury włosów.

USUWANIE BARWNIKA DO WŁOSÓW ZE SKÓRY
Jedna z moich czytelniczek wspomniała, że ​​używała popiołu drzewnego „do usuwania farby do włosów ze skóry głowy w przeszłości, i to działało naprawdę dobrze, po prostu odrobinę wtarła mokrą szmatka i potem wytarła ją”. Przeprowadziłam nieco więcej badań , a kilka witryn kosmetycznych i czyszczących zaleca stosowanie popiołu papierosowego do usuwania farby do włosów ze skóry głowy lub skóry. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach popiół z papierosów jest dla wielu ludzi bardziej dostępny niż popiół drzewny, ale dobrze jest wiedzieć, że oba działają do usunięcia farby ze skóry.

USUWANIE WŁOSÓW
Artykuł o historycznych strategiach usuwania włosów wspomina, że ​​popiół drzewny był używany do usuwania włosów na kilka różnych sposobów: „Aby usunąć włosy z nozdrzy - Weź bardzo cienkie i czyste popioły; rozcieńczyć je niewielką ilością wody, a palcem wcierać odrobinę mieszaniny w nozdrza. Włosy zostaną usunięte bez powodowania najmniejszego bólu. ”

Wysokie czoło było w modzie, nawet gdy moja babcia była dzieckiem. Odniesienia historyczne wskazują, że kobiety owinęły czoło pościelą nasiąkniętą wodą z popiołem z jesionu drzewnego (między innymi), aby włosy wypadły wzdłuż krawędzi linii włosów, tworząc wysokie czoło.

INNE ZASTOSOWANIA DO DREWNA POPIOŁU?
Spędziłam trochę czasu, łącząc tę ​​listę, ale wiem, że ta lista ledwo rysuje powierzchnię. Bardzo chciałabym usłyszeć, jeśli eksperymentowałeś z innymi sposobami wykorzystania popiołu drzewnego. Stare historie, które opowiadał twój dziadek, lub po prostu jakieś kreatywne pomysły, które masz. Udostępnij w komentarzach poniżej.

https://practicalselfreliance.com/wood-ash-uses/

Tłumaczenie zajęło trochę czasu, dorzucę później garbowanie skóry z sagi S. Kinga o Mrocznej Wieży i ostatnim rewolwerowcu Rolandzie.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pt 27 mar 2020, 20:34

Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”