No to budujmy sieć

Nasłuch, sprzęt, częstotliwości, anteny etc.
Awatar użytkownika
Arcyszczur
Posty: 115
Rejestracja: śr 26 wrz 2018, 22:34
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

ndz 16 gru 2018, 13:03

Czytając Wasze wypowiedzi dochodzę do wniosku, że decyzja w sprawie pasma awaryjnej komunikacji chyba już podjęta...
Podsumowując - za pasmem CB przemawia:
- brak konieczności zdobycia uprawnień
- brak rejestracji nadajników
- brak monitorowania tych częstotliwości
- stosunkowo duży zasięg legalnych zestawów
- spory wybór i niska cena radiotelefonów
- w razie "W" sprzęt będzie łatwo dostępny z porzuconych lub rozbitych samochodów
- w razie okupacji lub zmiany przepisów nie zabiorą bo nie wiedzą, kto ma

Wady: dość duże anteny jeśli chcemy w pełni wykorzystać zasięg, konieczność stosowania przemienników jeśli chcemy się gdzieś dalej dostać,
i tak trzeba się poduczyć jeśli chcemy korzystać z łączności DXowej

Od razu wrzuciłem w neta zapytanie o przemienniki w paśmie CB i na zakończenie dość burzliwej dyskusji jaką znalazłem ktoś rozsądny wpisał jak w cytacie poniżej. Przy okazji zahaczył też o pasmo PMR/LPD i przemienniki CB/PMR co z naszego punktu widzenia jest bardzo interesujące:
"...
2) Radio CB spełniające ustawowe warunki jest legalne.
3) Radio PMR446 spełniające ustawowe warunki jest legalne.
4) Oba pasma są niestrzeżone. Ergo, UKE ma w ŻOPIE treści transmitowane na obu pasmach jeśli używane sprzęty są kompatybilne z normami ustawy.
5) Nie ma przepisów dotyczących odpinania mikrofonów, podpinania VOXów i innych pierdół. Zatem papugi, crossbandy i inne wynalazki są LEGALNE, ponieważ co nie jest zabronione jest dozwolone.
..."

Kto ma pojęcie o czym piszę (mnie tylko się wydaje, że mam, ale pozostaję realistą) proszę o złote myśli i korektę.
Nigdy nie postępuj wbrew prawom przyrody i staraj się je jak najlepiej zrozumieć.

Arcy
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 16 gru 2018, 14:17

Hobbystycznie robię sobie odzysk elektroniki. Teściu mi dużo załatwia różnych sprzętów do rozbiórki i ostatnio dostałem CB radio samochodowe wraz z zasilaczem i chyba jakimś wzmacniaczem antenowym. Tak na pierwszy rzut oka ;-) Załatwiłem antenę i działa. Znaczy daje oznaki życia i było coś słychać na 19 kanale ale to jeszcze długa droga by to jakoś sensownie ogarnąć. Mam na myśli antenę na dachu. Słabe mam doświadczenie w tym paśmie ale myślę że da się polecieć. Na radiu globalnym w paśmie CB słyszałem kilka razy zagranicę.

Co do pasma PMR to robiłem po siedemdziesiąt kilometrów ;-) do przemiennika w górach. Postawiony przez pasjonatów. Działało to jak automatyczna sekretarka ;-) Nagrywało się fonię i ten nadajnik wysyłał to dalej. Także mieszkając w okolicach Rybnika robiłem łączności z Krakowem, Kielcami
Awatar użytkownika
Arcyszczur
Posty: 115
Rejestracja: śr 26 wrz 2018, 22:34
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

pn 17 gru 2018, 13:36

Czyli nie był to prawdziwy przemiennik, a tzw. "papuga". Legalne. I właśnie takie coś dla pasma CB załatwiłoby nam łączność w razie SHTF. Pod warunkiem, że SHTF byłoby bez komponenty EMP bo wtedy nadajniki nie zamknięte w klatce Faraday'a trafi szlag. Nawet wtedy jednak możemy powyciągać z sejfów, schronów i stalowych garaży ocalone nadajniki (w końcu drogie nie są) i odbudować łatwo sieć.
Nasze papugi powinny nagrywać tylko po otwarciu sygnałem np. analogowym o nam znanym tonie. Gwizdek jednotonowy w mikrofon. Gwizdki kupujemy hurtem i rozdajemy swoim. Można zresztą kupić gwizdki trzytonowe i wtedy ustalić nawet jakiś plan zmian sekwencji otwierających sieć. Dobrze byłoby też mieć komputerowe skanery wsłuchane w pasmo 24/7 żeby nie przegapić jakiejś ważnej "naszej" komunikacji.W ogóle można by też cyfrową transmisję rozważyć, chociaż nie wiem czy w paśmie CB jest to dozwolone. Na pewno była by to bezpieczniejsza komunikacja z opcją całkowitego zaszyfrowania.
Z drugiej strony walające się po drogach radia będą raczej analogowe.
Nigdy nie postępuj wbrew prawom przyrody i staraj się je jak najlepiej zrozumieć.

Arcy
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 03 sty 2019, 14:24

Brzmi to bardzo zachęcająco i aż się nie mogę doczekać co się w tej sprawie urodzi. Sam nie pomogę nijak ale dopinguję :D bo gdyby się udało to mamy sieć jakiej nam trzeba!
Obrazek
Bolcio

czw 03 sty 2019, 23:01

Arcy jak to nastanie to nasza w powijakach łączność lepsza niż żadna!!!Czyż nie.....Kwestia dogadania się jak i gdzie tzn. na jakim paśmie działamy jest ok!!!Uważam ,że takie sprawy trzeba obgadać na spotkaniu a nie na otwartym internecie i na dodatek praktycznie.Panowie i Panie bądźmy realistami ,każdy nas podsłuchuje!!!!Do zobaczenia na spotkaniu i wspaniałych wiadomościach odnośnie łączności.Pozdrawiam.
Goofy
Posty: 11
Rejestracja: pn 24 wrz 2018, 20:25
Kontakt:

wt 12 mar 2019, 21:59

W 1997r Dzięki łączności CB i 2m byliśmy wstanie pomóc w działaniach i koordynacji różnych służb. Dodatkowo prowadziliśmy Tiry z pomocą do wyznaczonych miejsc.
Pierzasty666
Posty: 15
Rejestracja: czw 28 wrz 2023, 22:23
Kontakt:

śr 04 paź 2023, 11:37

Hej, chciałbym odświeżyć temat.

Jak rozumiem, temat się zatrzymał? Ten pomysł jest świetny. Można by pomyśleć na próbę o aplikacji Zello. Działa na zasadzie CB radia, założyć tam nasz kanał.
Ktoś jest zainteresowany pomysłem?

Oczywiście, zdaje się sprawę, że to nie jest rozwiązanie na miarę SHTF, ale jest to ciekawa alternatywa przekazywania informacji między użytkownikami. Poza tym, można by testowo sprawdzić, jak działa, ile osób faktycznie by korzystało itp.

Jeśli chcecie mogę napisać krótki tutorial o aplikacji.
Awatar użytkownika
Buła
Posty: 326
Rejestracja: śr 10 lis 2021, 12:49
Kontakt:

śr 04 paź 2023, 16:29

Pierzasty666 pisze:
śr 04 paź 2023, 11:37
Hej, chciałbym odświeżyć temat.

Jak rozumiem, temat się zatrzymał? Ten pomysł jest świetny. Można by pomyśleć na próbę o aplikacji Zello. Działa na zasadzie CB radia, założyć tam nasz kanał.
Ktoś jest zainteresowany pomysłem?

Oczywiście, zdaje się sprawę, że to nie jest rozwiązanie na miarę SHTF, ale jest to ciekawa alternatywa przekazywania informacji między użytkownikami. Poza tym, można by testowo sprawdzić, jak działa, ile osób faktycznie by korzystało itp.

Jeśli chcecie mogę napisać krótki tutorial o aplikacji.
Zello nie ma nic wspólnego z zasadą działania CB. Ale jak chcesz dalej w to brnąć to jest zello w ramach DS. Są tam już najznamienitsi w tym kraju prepersi na czele ze swoim liderem - Krzysiem
:lol:
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1067
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

śr 04 paź 2023, 18:44

Cześć

Ogólnie przeglądałem testy łączności :) W ramach DS ……. I nie licząca Zello, niewiele było tam nawiązanej łączności. Można śmiało powiedzieć że Standard Łączności Dla Polskich Preppersow w ramach DS, nie wypalił. Nie jestem ekspertem w dziedzinie łączności, coś tam kiedyś człowiek liznął tematu. Ale sam osobiście domniemywam że rozłożenie testu na całą dobę ludzi zniechęciło, gdyby były „okna czasowe” kiedy test będzie się odbywał. Prawdopodobnie byłoby więcej połączeń nawiązanych, sam nasłuchując każdego 13 pasma PMR. Tylko raz usłyszałem cześć rozmowy w ramach testu…….

Pozdrawiam
~Bart
„Bardziej lękam się naszych błędów niż osiągnięć wroga” Perykles

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Ramzan Szimanow
Posty: 1831
Rejestracja: czw 27 sty 2022, 10:49
Kontakt:

pt 06 paź 2023, 16:50

Realny zasięg CB radia a rozproszenie preppersów.
Może ktoś kogoś złapie pod dużym miastem w rodzaju Warszawy, Wrocławia czy Gdańska.
Nie zapominając o tych których ten temat niezbyt obchodzi tylko gromadzą swoje słoiki i narzędzia.
Oraz o tych którzy prowadzą jedynie nasłuch.

Paradoksalnie sądzę że gdyby "coś się zaczęło" CB radio będzie ważne ze względu na powszechność i zasilanie z akumulatorów samochodowych.
Ludzie powyciągają swoje z strychów i garaży.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakres CB”