Zakładanie maski przeciwgazowej i kombinezonu /stroju ochrony przeciw chemicznej

Krótkie instrukcje z zasadami postępowania
ODPOWIEDZ
Romeo

wt 03 wrz 2019, 01:15

Zakładanie maski wydawało by się takie proste ,bierzemy zakładamy i już ,dla niektórych tak to wygląda jednak nic bardziej mylnego , jest kilka podstawowych zasad dzięki którym możemy uratować życie ,niby szczegóły a jednak ,w warunkach bojowych są kluczowe i trzeba je sobie wbić na mur beton .
Maski przeciw gazowe są różne ,jednak zasada działania ta sama ,wciągnąć powietrze oczyszczone przez filtr ,wypuścić na zewnątrz dwutlenek węgla który zostanie usunięty z naszej maski przez zawór wydechowy .
Maskę dobieramy dla siebie indywidualnie ,kluczowa sprawa jest aby owa maska była przygotowana wcześniej i dopasowana do naszej głowy w tym celu należy po prostu najzwyczajniej nałożyć maskę i suwakami czy innymi klamerkami na gumkach dopasować maskę do kształtu twarzy i swojej głowy tak aby przylegała dokładnie i żeby wygodnie leżała ,nastepnie chowamy ja do torby i wiemy że gdy zajdzie potrzeba nałożenia jej ,maska będzie leżała jak ulał, jest to bardzo ważne gdyż podczas ataku bronią chemiczną nie będzie czasu na dopasowywanie jej w polu maskę mamy założyć i już ma leżeć a nie tam paski luźne maska spada nam do dołu, lub maska za ścisło przylega próbujemy ja dopasować sa same nieszczelności do tego panika i już po nas ,taka sytuacja nie powinna mieć miejsca .

Do tego bardzo ważne aby mieć jeszcze strój/kombinezon ochrony przeciw chemicznej ,a to dla tego gdyż niektóre gazy bojowe takie jak np iperyt w kontakcie ze skórą po prostu nas poparzy a opar doprowadzi do podrażnienia śluzówki oka i slepota gwarantowana , do tego z bardziej znanych gazów jest jeszcze fosgen no i sławny chlor ,mimo iż przed tymi dwoma ostatnimi ochroni nas sama maska ,jednak w bezpośrednim kontakcie również nas poparzą ,dla tego bardzo ważne jest aby posiadać maski pełno twarzowe wraz z kombinezonem OP chem .

A więc przejdźmy do nałożenia samej maski ,mamy ja przygotowaną w torbie ,ułożona tak aby dla nas było jak najwygodniej i najszybciej ją dobyć i założyć ,najlepiej wcześniej poświęcić troszkę czasu i poćwiczyć zakładanie ze stoperem ,min 3 sekundy i mamy mieć maskę na głowie .
1 maski włóż : Wstrzymujemy oddech (,nie bierzemy oddechu w płuca tylko wstrzymujemy jest to bardzo ważne aby nie zaciągnąć się niepotrzebnym syfem !!!) i zamykamy oczy , wyciągamy maskę ,wkładamy dłonie do wewnątrz i pewnym ruchem naciągamy ją najpierw na brodę a potem do tyłu naciągamy na głowę ,następnie zatykamy dłonią zawór wydechowy i wypuszczamy powietrze które nam zostało w płucach , dzieki temu pozbywamy się jakichś pyłków i innych rzeczy niepożądanych które zostały wewnątrz maski podczas zakładania i na końcówce filtra ,czujemy wtedy jak powietrze wychodzi bokami maski w miejscach przylegających do skóry i możemy otworzyć oczy, następnie zatykamy dłonią filtr i próbujemy wziąć oddech ,dzieki temu sprawdzamy szczelność maski no i dzieki temu maska bardziej będzie przylegać do twarzy(powyższe czynności musimy zrobić w min 3 sekundy ) , żyjemy oddychamy ,możemy zająć się założeniem stroju/kombinezonu przeciw chemicznego .

Zakładanie stroju OP chem .Technika poszła do przodu ,mamy różne stroje ochronne , ja opiszę ten na którym się szkoliłem czyli tak zwany OP1 ,kondon ,opeks czy jak go tam różnie nazywano ,do tej pory stosowany ,całe wojsko PRL i do teraz sie na nich szkolą ,jednak modernizacja wojska posuwa się i już w tej chwili wprowadzane są nowe kombinezony jedno czy dwu częściowe ,ale ja sie na nich nie znam ,nie zakładałem to nie wiem .
zakładanie OP1 ,na początek buty ,czyli tak zwane pończochy ,powinny być dużo większe aby pewnym ruchem bez przeszkód wszedł cały nasz but i zapinamy na takie gumowe paski z guzikami do naszego paska ,dopasowując sobie wysokość , następnie zakładamy rękawice i na to dopiero płaszcz z kapturem (najlepiej wtedy stanąć plecami do kierunku wiatru ,tak aby rozpylony gaz czy inne świństwo opływało nam po płaszczu ochronnym i leciało dalej a nie wlatywało nam do srodka kobinezonu) , i zapinamy wszystkie guziki morze to być trochę trudne w rękawicach ,ale niestety gdybyśmy je zakładali na końcu ,cały syf wciągniemy przez rozciąganie rękawów do kombinezonu i na skórę więc niestety musimy sobie zdać sprawę ,że to nie są żarty i od tego zależy nasze życie , cały kombinezon zakładamy w miarę możliwości jak najszybciej .
Ściąganie stroju/kombinezonu ochronnego zależy od warunków w jakich w nim przebywaliśmy ,gdy stwierdzimy lub otrzymamy informację że możemy już go zdjąć , np na zewnątrz , najpierw stajemy tyłem do wiatru i odpinamy wszystkie guziki ,następnie odwracamy się przodem do wiatru tak aby poły płaszcza same się rozchyliły i cały syf z płaszcza nie wylądował na nas ,potem przystępujemy do dalszych czynności ściągania pończoch i reszty ,i oczywiście gdy mamy warunki myjemy i czyścimy potem suszymy nasz strój OP chem aby był w gotowości do użycia następnym razem ,tak samo robimy z maską ,wyciągamy czy odkręcamy nasz filtr i myjemy ,szorujemy i suszymy , dobrze wtedy mieć przy tym całym zestawie talk lub wygodny w użyciu puder dla dzieci i zasypać naszą gumę ,wtedy będzie ona w dobrej kondycji i łatwiej ja będzie zakładać .
Powyższe informacje wzięte z własnych zasobów pamięci ,na bieżąco podczas pisania przypominałem sobie jak to sie robiło i co dowódcy mówili jak i co po kolei robić ,mogłem coś zapomnieć lub czegoś do końca nie opisać mam nadzieję że te informacje komuś się przydadzą...
edit ; zapomniałem dopisać ,ja byłem szkolony na maskach mp4 tak zwany buldog ograniczone widzenie no i dwie małe po bokach wkładki filtrosobcyjne były troszkę za małe lub za słabą miała jakąś przepustowość filtrowania ale jak sie w niej nie biegało było ok , i na maskach typu słoń nie wiem oznaczenie to tam chyba M41 czy cos tam , tez fajne ,chronią całą głowę ,duży filtr , tylko niewygodne bo ta rura przeszkadzała ,torba na ramieniu ,wszystko ci lata i jeszcze mniejsze pole widzenia niz w mp4 i cała głowa spocona ale lepsze to niż nic .
Ostatnio zmieniony wt 03 wrz 2019, 14:32 przez Romeo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 03 wrz 2019, 13:54

Bardzo wartościowa treść i cenne rady. Zwłaszcza dla tych którzy w woju nie byli. Dzięki wielkie :beer: :beer: :beer:
Co do nowych rozwiązań zamiast OP1 widziałem jakieś czeskie, dwuczęściowe, ale jedynie na zdjęciach i tak wątpiłem w skuteczność. Opik jednak jest jednolitym kombinezonem a im mniej szpar, łączeń, tym lepiej.
Obrazek
Romeo

wt 03 wrz 2019, 14:18

Osobiście wolał bym jednolity kombinezon taki jak mają w tych jednostkach chemicznych ,OP1 jest fajny ale jak dla mnie za dużo pierdzielenia no i na mnie cieżko było rozmiar znaleźć , czas tracisz ,a taki jednolity to chop ciach wskakujesz zakładasz na plecy tylko jeden zamek zazwyczaj osłoniony jeszcze rzepem i tyle , miałem taki wojsk dunskich czy cos takiego oddałem dla pawulona ,ale moment i miałeś załozony a opeks to pończochy potem płaszcz i rekawice ,zapinać te guziki pierdoły i jeszcze te guziki lubiły wyskoczyć z dziury jak za mocno naciagłeś ,ale lepsze to niż nic ...
ten nowy dla wojska to FOO-1 ,tez kilku częsciowy ale juz taki bardziej wygodniejszy .
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 03 wrz 2019, 14:49

Nie widzę teraz tego ale znalazłem fotkę tego czeskiego NBC (nuclear, biological, chemical) https://i.imged.pl/op1-nbc-czeskiej-armii-komplet.jpg Nie kupiłem go jak był na alle albowiem rozmiar uniwersalny wg opisu i obawiałem się że może być za mały, a drogi nie był.
Zapinanie na jeden suwak to już wypas.
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 03 wrz 2019, 16:18

Jesli chodzi o kombinezony to firma DuPont robi świetnej jakości odzież ochronną. Poniżej wklejam link do przykładowego testu próbki ich odzieży. Taka próbkę można także zamówić sobie bezpłatnie aby osobiście sprawdzić jej parametry.

http://www.dupont.pl/produkty-i-uslugi/ ... ility.html

Tutaj w sklepie znalazłem świetny kombinezon jednoczęściowy marki 3M kategorii III, chroniący przed zagrożeniami biologicznymi, przeciw skażeniu radioaktywnemu, posiadający właściwości antystatyczne, posiadający zabezpieczenia typu 3, 4, 5 i 6.

https://www.icd.pl/artykuly-bhp/odziez- ... -4570.html
Obrazek
Romeo

wt 03 wrz 2019, 16:34

Fajny ten kombinezon M3 i nie drogi w dodatku nowy ,jednolity tylko kurde XXL najwiekszy ,a tu jednak często trzeba by było to założyć na ubranie ,jak zwykle na chińczyków ...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 03 wrz 2019, 18:12

XXXL - 3XL
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instrukcje”