Maski - ogólna pogadanka.

Maski, kombinezony, filtry itd.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 18 lut 2021, 06:40

Wszystko fajnie szczelnie?
Obrazek
ares2009
Posty: 11
Rejestracja: ndz 14 lut 2021, 17:52
Kontakt:

pt 19 lut 2021, 12:15

Maska firmy airpress z marketu, tu rozebrana na czyniki pierwsze maska mp4 trochę nie chlubnie obcięte nadmiar gumy nożem do tapet by nie weszło sprawdzałem przed montażem 2mm za dużo. Wiem lepsze były adaptery z drukarki 3d do mp4. Szkoda że nie ma filtrów p3 tylko a1. Ma może inne patenty.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ares2009
Posty: 11
Rejestracja: ndz 14 lut 2021, 17:52
Kontakt:

pt 19 lut 2021, 13:14

Taka maska airpress w markecie na litery Cas.... Kosztuje do 100 zł lub poniżej dokładnie ceny nie pamiętam niechce nikogo w błąd wprowadzać
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pt 19 lut 2021, 15:14

No ok, ale MC1 można kupić za 10-15 zeta +flitry maskpol a czeska m10m ma gwint na filtr zdaje się standardowy fi40x1/7" czyli też NATO i flilry Maskpol... Co to za filtry tam w tej masce przerabianej mamy? Bo tam maska maską, główny nacisk to chyba na szczelność i na filtry trzeba położyć... Chyba, że to do zastosowań codziennych?
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
ares2009
Posty: 11
Rejestracja: ndz 14 lut 2021, 17:52
Kontakt:

pt 19 lut 2021, 19:24

Chodzi tobie o czeską maskę mc4 ona ma natowski gwint, maska m10m jest podobna do naszej maski mp4.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 04 kwie 2021, 00:11

Udało mi się znaleźć firmę która wydrukowała adaptery do półmaski 3M z bagnetowego na RD 40 x 1/7. Pasują i wszystko jest szczelne. Na razie zakładałem dwie zaślepki i jedną zaślepkę z jedną redukcją i dyfuzorem do zewnętrznego zasilania powietrzem. Widać fakturę po ruchach głowicy, ale nie przeszkadza ona w niczym Cena jednej redukcji to 20 zł, czyli 40 za komplet. To znacznie mniej niż u poprzednich firm gdzie cena rozbijała się po 100 / 120 zł za komplet. przekazałem także adres strony skąd przerabiałem modele redukcji do półmaski 3M, także redukcje bagnetowe Secura / MSA/ Scott / DAR / Moldex / JSP / Honeywell / Sundstorm / Decathlon są także dostępne. Niektóre są już podrukowane, na niektóre trzeba poczekać ze 2 - 3 dni. Nie ma żadnych rabatów. Sprzedaż już ruszyła. Ja do tych redukcji zamówiłem filtropochłaniacze BLS 430 ABEK2 HGP3 R. Każdy waży powyżej 300 gram, więc ponad pół kilograma będę miał przymocowane do półmaski od 3M. Zobaczymy czy da radę z takim obciążeniem.

Link do aukcji dla chętnych: WeebAll


3m.jpg

ares2009 pisze:
pt 19 lut 2021, 19:24

Sprawdź może, czy adaptery do filtrów DAR nie pasowałyby Ci w miejsce tych otworów w Bulldogu.W mierę niskie sa tez adaptery z Bagnetu Secura, na bagnet 3M. Wtedy drugim adapterem np z 3M na Nato, możesz docisnąć aba adaptery do ścinki maski i wkręcić filtr na zwykły gwint. Tak tylko kombinuję. Nie miałbyś wtedy obaw, że przy wymianie filtra coś rozszczelni się.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
ares2009
Posty: 11
Rejestracja: ndz 14 lut 2021, 17:52
Kontakt:

ndz 11 kwie 2021, 15:34

Też pasują do czeskiej maski m10m i mp4 koszt tych adapterów 4sztuk to 80 zł
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 11 kwie 2021, 15:44

No to super. W ten oto sposób masz Bulldoga kompatybilnego z filtrami natowskimi. Wszyscy inni zainteresowani adapterami z zewnętrznym gwintem RD 40 pamiętajcie proszę, że należy do nich dokupić uszczelkę, jeśli chcecie korzystać z nich przy innych maskach.

nato-to3m.jpg

Jej kod to 6895 i kosztuje 3 złote. Jest grubości 1,7 mm gdybyście sami chcieli taką zrobić.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 18 kwie 2021, 20:22

No ok, a zatem. Półmaska 3M serii 6000 z oryginalnymi mocowaniami jest w stanie unieść i stabilnie “utrzymać” na twarzy dwa filtropochłaniacze wraz z adapterami, których masa łączna wynosi 756 gramów. Półmaska wraz z uszczelkami i zawiesiami waży 89 gramów, zatem łącznie do twarzy mamy przytwierdzone 0,845 kilograma sprzętu ochronnego. To sporo, tym bardziej, że półmaska została zaprojektowana tak by unieść bezproblemowo filtry o wadze nieprzekraczającej łącznie 350 gramów. Nie mniej paski dają radę, chociaż czuć, że wszystko tak naprawdę opiera się na nosie.

Miniaturayt.jpg

Zaślepiłem wloty filtropochłaniaczy i próbowałem oddychać idąc - nie udało mi się zaciągnąć nawet grama powietrza. Maska co prawda zsunęła się podczas ruchu do pewnego momentu, jednakże paski i podwójna warga wykonana z elastrometru poliestrowego (TPE) skutecznie utrzymują szczelność, jednocześnie dopasowując się do kształtu przyleganej powierzchni. Zestaw taki jednakże z całą pewnością nie nadaje się do biegania. Masa w połączeniu z niskim środkiem ciężkości spowodują, że fabryczne mocowanie może tego nie wytrzymać. Rozwiązaniem mogłoby okazać się wykonanie zawiesi np z dętki motocyklowej, ale to przetestuję w późniejszym terminie dopiero. Podsuwam takie prawdopodobne rozwiązanie, gdyż konstrukcja zapięć zawiesi pozwala na taką modyfikację.

Obracanie głową także jest mało komfortowe.Przy grubszej odzieży będziemy ocierać “słoikiem” o ramię. Nawet przy cienkiej bluzie zdarzyło mi to się gdy tylko pochyliłem głowę i zechciałem rozejrzeć się. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że filtropochałaniacze są okrągłe, ale zdecydowaną przyczyna takiego stanu rzeczy jest wysokość zestawu wraz z adapterami. Cały komplet (filtropochłaniacz, uszczelka, adapter) odstaje od półmaski w linii prostej, mierzonej pod kątem 90 stopni od gniazda na odległość 117 mm. Mniejsze / lżejsze filtry z pewnością zapewnią większy komfort użytkowania.

Spieszę przypomnieć jednocześnie, że trapezowe filtry i pochłaniacze 3M do zastosowań cywilnych są ogólnodostępne i to z nich w przypadku masek / półmasek 3M powinniśmy korzystać. Adaptery mają za zadanie jedynie zapewnić nam bezpieczeństwo w przypadku niedostępności dedykowanych środków ochrony osobistej, pozwalając jednocześnie na kombinację z zabezpieczeniami wyposażonymi w inny system przyłączeniowy. Są swoistym zabezpieczeniem na godzinę W, w której to o dedykowany system może być trudno. Warto zatem wyposażyć się w komplet redukcji dla naszego typu maski dla przynajmniej każdego dostępnego systemu przyłączeniowego, gdyż każdy napotkany filtr / pochłaniacz / filtropochłaniacz może uratować Nam życie bez względu na to do jakiej maski jest kierowany. ABEK1 od 3M zabezpieczają tak samo dobrze jak ABEK1 od Secury, BLS, Sundstrom’a, JSP, MSA, Honeywell’a, Climax’a, Irugard’a, itd. Zatem jeśli nie chcemy kompoletować masek z systemem montażowym pod każdy dostępny typ, znacznie łatwiej i taniej jest posiadać odpowiednie przejściówki.

Zakup zaślepek pozwoli nam na oszczędność przy maskach wykorzystujących więcej niż jeden filtr na raz (3M, Secura, Honeywell). Przy jej pomocy możemy wykorzystać filtry i filtropochłaniacze pojedynczo.

Poniżej prezentuję filmik jak wygląda montaż najcięższych i największych filtropochłaniaczy dostępnych na Polskim rynku, wyposażonych w przyłącze natowskie Rd 40 x 1/7”, czyli w standardzie EN 148-1 (standardowy gwint typu DIN).


https://www.youtube.com/watch?v=QdaHV1Up2oI



Miłego seansu wszystkim zaciekawionym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 29 kwie 2021, 07:09

ares2009 pisze:
pt 19 lut 2021, 12:15
Maska firmy airpress z marketu, tu rozebrana na czyniki pierwsze maska mp4 trochę nie chlubnie obcięte nadmiar gumy nożem do tapet by nie weszło sprawdzałem przed montażem 2mm za dużo. Wiem lepsze były adaptery z drukarki 3d do mp4. Szkoda że nie ma filtrów p3 tylko a1. Ma może inne patenty.
Chyba spróbuję w wolnej chwili pobawić się swoim bulldogiem. Dzięki ares2009!
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środki ochrony osobistej”