Lusterko / bieda heliograf

Album własnych działających konstrukcji stworzonych samodzielnie, samouczki krok po kroku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2592
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 08 wrz 2023, 13:41

Z szybkiej wymiany zdań o jakości dysków twardych i wyższości talerzy nad flashdyskiem, przypomniałem sobie o targaniu w nerce właśnie talerza ze starego dysku twardego.
Odgrzebałem kiedyś dyski z czasów jeszcze ho ho, pierwszego komputera stacjonarnego. Kupiłem kabelki, podłączyłem i... Dwa nawet uratowałem, ale o tym napiszę osobno. Najstarszy dysk niestety wypłaszczony całkowicie. Dumałem chwilę nad marnością świata materialnego, poczym wziąłem się za rozkręcanie dysku. Tym sposobem pozyskałem magnesy neodymowe i dwa talerze HDD, czyli starsze talerze magnetyczne. Możliwe ze dysk jest aluminiowy i pokryty materiałem ferromagnetycznym - to może zależeć od producenta, roku produkcji, jednak nie znam się dokładnie na tym. Wrzuciłem w plecak, w nerkę. Jako awaryjne lusterko/heliograf. Co prawda otwór wewnętrzny dość spory, na pewno nie celuje tak dobrze jak heliograf oryginalny, ale można. Można próbować znaleźć zastosowanie dla wielu rzeczy, jakie potencjalnie byśmy wyrzucili. A z neodymów zrobiłem "wędkę" do łapania zagubionych śrubek, wciskajacych się w ciasne szpary i dziury - dzięki Wyngoshelektryczny za pomysł.


20230908_132129.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
danesz
Posty: 32
Rejestracja: pn 14 sie 2023, 22:30
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

pt 08 wrz 2023, 16:31

Jestem zwolennikiem dawania drugiego życia przedmiotom codziennego użytku, tylko że to niestety nie stanie się heliografem.
Będzie to tylko zwierciadłem z otworem. Ergo - będzie tym samym czym jest zwykłe lusterko.
Sercem "heliografu" nie jest samo lustro a kolimator, w którym źródło światła to słońce. To dzięki niemu w otworze widzimy "znak celowniczy" w postaci jaśniejszej plamki, dzięki czemu nie musimy celować przez palce czy po terenie.
Talerz z HDD czy płyta CD, mimo otworu w środku, to jednak tylko lusterka z otworem.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2592
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 09 wrz 2023, 11:33

Masz rację, to zbyt duże naciągnięcie. Wyedytowałem tytuł ;) bardziej lustro sygnalizacyjne właściwie, gdyż przycelować nim w wybrany obiekt łatwiej, niż lusterkiem bez centralnego otworu.
Obrazek
Awatar użytkownika
danesz
Posty: 32
Rejestracja: pn 14 sie 2023, 22:30
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

ndz 10 wrz 2023, 17:41

1411 pisze:
sob 09 wrz 2023, 11:33
Masz rację, to zbyt duże naciągnięcie. Wyedytowałem tytuł ;) bardziej lustro sygnalizacyjne właściwie, gdyż przycelować nim w wybrany obiekt łatwiej, niż lusterkiem bez centralnego otworu.
A wiesz co ja sobie pomyślałem?
Że mimo iż nie mam zamiaru być napastliwy, to jednak chyba taki ton mają moje wypowiedzi. Często prowadzi to do otwartego konfliktu i gównoburzy. :/
I w sumie, tylko moi znajomi mają to w rzyci...
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1099
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

ndz 10 wrz 2023, 17:51

Hejka

W nerce „leśnej” mam dedykowany haliograf.
W plecaku samochodowym, mam proste lusterko z sieci drogeryjnej na R :)

Daje radę jedno i drugie urządzenie.
~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2592
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 10 wrz 2023, 18:15

danesz pisze:
ndz 10 wrz 2023, 17:41
A wiesz co ja sobie pomyślałem?
Że mimo iż nie mam zamiaru być napastliwy, to jednak chyba taki ton mają moje wypowiedzi. Często prowadzi to do otwartego konfliktu i gównoburzy. :/
I w sumie, tylko moi znajomi mają to w rzyci...
A wiesz, to przypadłość słowa pisanego, ale nie zaprzątaj sobie tym głowy zanadto. Pierwsze, jestem raczej gruboskórżcem :lol: a drugie, poznanie się na żywo daje pewne pojęcie o drugim człowieku i później większe zrozumienie wspomnianego słowa pisanego. Tak więc zapraszamy na zlot :D
Obrazek
Awatar użytkownika
danesz
Posty: 32
Rejestracja: pn 14 sie 2023, 22:30
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

ndz 10 wrz 2023, 21:06

[/quote]

A wiesz, to przypadłość słowa pisanego, ale nie zaprzątaj sobie tym głowy zanadto. Pierwsze, jestem raczej gruboskórżcem :lol: a drugie, poznanie się na żywo daje pewne pojęcie o drugim człowieku i później większe zrozumienie wspomnianego słowa pisanego. Tak więc zapraszamy na zlot :D
[/quote]

Kurde. Fajnie byłoby się pojawić, ale straciwszy robotę, może być z tym ciężko.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2592
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 10 wrz 2023, 22:29

Rozumiem. Będziemy zatem na odległość "zajączki" puszczać ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1099
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

pn 11 wrz 2023, 04:33

Cześć

1411 pisze:
ndz 10 wrz 2023, 22:29
Rozumiem. Będziemy zatem na odległość "zajączki" puszczać ;)
Idźmy z duchem czasu :) Zawsze pozostaje wideo rozmowa ;) Nie uda się trudno, organizować czas „za rok” ;)

~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”