Nasłuch i łączność - moje wymarzone centrum łączności

O łączności na falach eteru
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

sob 12 sty 2019, 17:02

WSTĘP


Zapuszczę wodze fantazji i opowiem Wam o moim wymarzonym centrum łączności. Chociaż jest to moja fantazja, to w moim zamiarze ma być artykuł poglądowy na temat przygotowania swojego centrum nadawczo-odbiorczego.

Na początek muszę zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz. Równie ważnym - a może nawet i ważniejszym, jak możliwość porozumiewania się jest dostęp do informacji m.in. za pośrednictwem mediów elektronicznych. Zarówno łączność jak i dostęp do informacji wymagają zasilania. Dlatego podzielę swój artykuł na te trzy działy.

ZASILANIE

Bez zasilania nie będzie działać nic. Zapasy energii zgromadzone w bateriach i akumulatorach tez się kiedyś wyczerpią.
Z tego też względu budujemy trójstopniowy system zasilania.

I stopień - dostęp do zasilania z sieci energetycznej. Posiada go zdecydowana większość gospodarstw domowych.
II stopień - przydomowe zasilanie awaryjne. Zaliczam do niej fotowoltaikę, turbiny wiatrowe, turbiny wodne, agregaty prądotwórcze. To jest najdroższy etap, na który pozwolić sobie mogą tylko niektórzy. Nie tylko ze względów finansowych ale także prawnych, własnościowych czy technicznych.
III stopień - domowe zasilanie awaryjne. Zaliczam do niego urządzenia UPS, akumulatory, baterie, powerbanki itp.

NASŁUCH

Nasłuch to jest nic innego jak odbiór informacji z najbliższej okolicy, kraju, Europy jak i ze świata.

Telewizja kablowa lub/i satelitarna - cenne źródło informacji ze względu na ogólnokrajowe kanały informacyjne niedostępne w telewizji naziemnej (TVN24, Polsat News, TVP Info i inne)

Telewizja naziemna - zastępczo na wypadek awarii bądź niedostępności telewizji kablowej lub/i satelitarnej.

Radiofonia - gdy telewizja już nie działa, często jedynym źródłem informacji pozostaje radio. Absolutne minimum to radioodbiornik z segmentu konsumenckiego z zakresem fal długich - tu na częstotliwości 225 kHz nadaje I program Polskiego Radia oraz UKF - tu pracują lokalne jak i ogólnokrajowe (np. Polskie Radio, RMF FM, Radio Zet) rozgłośnie radiowe. Warto zaopatrzyć się w odbiornik czeterozakresowy, obejmujący zakres fal długich, średnich, krótkich oraz ultrakrótkich. Obecnie na falach średnich i krótkich nie nadają - poza lokalnymi na falach średnich, radiostacje polskojęzyczne. Jednak, jeszcze 30 lat temu można było tam usłyszeć Radio Wolna Europa czy Głos Ameryki. Poza tym zwracam uwagę na istotny fakt, że na falach krótkich o długości 40 metrów pracują radioamatorzy, a tuż obok - na 41 metrach - rozgłośnie radiowe. Wystarczy, że radioamator zacznie nadawać z modulacją AM (mniejsza z tym co to jest, bo to odrębny temat) by jego transmisja była możliwa do odczytania (zrozumienia) za pomocą zwykłego domowego radioodbiornika z zakresem fal krótkich.
Skoro mowa o falach krótkich i transmisjach radioamatorów, to warto rozważyć zaopatrzenie się w przenośny radioodbiornik globalny z modulacjami AM, FM oraz SSB.

Modulacja AM stosowana jest przez rozgłośnie na falach długich, średnich oraz krótkich.
Modulacja FM stosowana jest przez rozgłośnie na falach ultrakrótkich.
Modulacja SSB stosowana jest przez radioamatorów na falach krótkich.

Najtańszym radioodbiornikiem tego typu jest chiński ale bardzo solidny DEGEN DE 1103. Oto link do wyników wyszukiwania w serwisie Allegro: https://allegro.pl/listing?string=DEGEN ... e-1-4-1130

Następnym urządzeniem jest szerokopasmowy skaner nasłuchowy pozwalający na skanowanie i nasłuch różnych służb w zakresie UKF i VHF. Tutaj link do wyników wyszukiwania w serwisie Allegro: https://allegro.pl/listing?string=skane ... e-1-4-1130

Już takim najbardziej zaawansowanym sprzętem są skanery nasłuchowe pozwalające na nasłuch nie tylko głosu, ale także danych cyfrowych. To są drogie urządzenia, których cena waha się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mi do gustu przypadł CYFROWY SKANER SDR ICOM IC-R8600, który w chwili gdy pisze te słowa kosztuje około 11.500 zł

ŁĄCZNOŚĆ

Zaczynamy od najbardziej oczywistych środków łączności z segmentu konsumenckiego.

Telefon komórkowy - warto aby były to nie tylko smartfony, ale proste urządzenia długo trzymające baterię. Warto w zapasie posiadać także aktywne karty z taryfą Rok Ważności Konta u każdego z głównych operatorów dla każdego z członków grupy. Przydadzą się gdy jeden z operatorów z jakichś powodów przestanie świadczyć usługi.

Telefon stacjonarny - ten archaiczny już system łączności telefonicznej może jeszcze działać, gdy sieci komórkowe będą przeciążone bądź zostaną wyłączone.

Internet kablowy - analogicznie jak z telefonem stacjonarnym.

Internet LTE - jego główną zaletą jest mobilność. Wadą - nie wszędzie jest dostępny.

Radiotelefony PMR - tani system łączności bez pozwoleń na krótkie dystanse zwykle do ok. 500 metrów. Już za kilkadziesiąt złotych można zakupić 2 urządzenia. Oto link do wyników wyszukiwania w serwisie Allegro: https://allegro.pl/kategoria/radiokomun ... e-1-4-1130

CB radio - droższy, ale bardziej zaawansowany system łączności na większe dystanse. Urządzenia z modulacjami AM/FM służą do łączności lokalnej, zwykle w promieniu do 20 km. Urządzenia z dodatkową modulacją SSB dodatkowo i tylko czasami pozwalają na łączność od około 500 km wzwyż, co w praktyce oznacza, że możliwa jest łączność ze stacjami z Europy. Na innych kontynentach CB radio albo jest dostępne na innych częstotliwościach, albo całkowicie zabronione.

Proponuję zbudowanie następującego systemu łączności opartego na radiu CB;

1. Radiostacja stacjonarna z anteną zainstalowaną na dachu z dużym zyskiem. Zapewni ona łączność na duże dystanse (zwykle do 20 km) z innymi użytkownikami radia CB oraz członkami grupy (rodziny) wyposażonymi w radiotelefony mobilne. Radiotelefon z dodatkową modulacją SSB czasami tj. przy sprzyjających warunkach propagacyjnych umożliwi łączność ogóloeuropejską.
Tu link do wyników wyszukiwania w Allegro: https://allegro.pl/kategoria/radiokomun ... e-1-4-1130

2. Radiotelefony przewoźne - zainstalowane w każdym samochodzie.
Tu link do wyników wyszukiwania w Allegro: https://allegro.pl/kategoria/radiokomun ... e-1-4-1130

3. Radiotelefony ręczne - będące na wyposażeniu każdego dorosłego i nastoletniego członka grupy.
Tu link do wyników wyszukiwania w Allegro: https://allegro.pl/kategoria/radiokomun ... e-1-4-1130

RADIOSTACJA KRÓTKOFALARSKA - najdroższy i wymagający uzyskania odpowiednich zezwoleń ale i najbardziej niezawodny sposób łączności. Krótkofalowcy polscy obecnie mają prawo do prowadzenia łączności na przyznanych im częstotliwościach w zakresach fal długich, średnich, krótkich, ultrakrótkich oraz mikrofalowych. Także mnogość emisji pozwala od nadawania telegrafią, transmisji głosu, danych komputerowych a na telewizji kończąc.

W praktyce przeciętny krótkofalowiec pracuje na wybranych pasmach fal krótkich i ultrakrótkich. Pozostałe są wykorzystywane sporadycznie i to głównie przez pasjonatów poszczególnych rodzajów łączności np. odbić od tarczy księżyca.

Streszczając się proponowałbym zbudowanie stacji nadającej w nastepujących pasmach:

80 metrów - dystans w przedziale od ok 60 do 500 km.
40 metrów - dystans w przedziale od ok. 200-5000 km.
30, 20, 15 i 10 metrów - łączności w przedziale od 500 km. i więcej czyli cały świat
2 metry - łączności lokalne do ok. 50-70 km.
70 cm - łączności lokalne do ok. 50 km.

To na początek. W dalszej kolejności proponowałbym rozbudowę swojej stacji o kolejne pasma:
6 metrów oraz 4 metry. W obydwu przypadkach dystanse są niestabilne i wynoszą od kilkudziesięciu do kilku tysięcy km.

Na zakończenie kilka linków.

Zasięgi wg pasm: http://www.sp5py.pl/viewpage.php?page_id=14
Sprzęt krótkofalarski na Allegro; https://allegro.pl/kategoria/sprzet-kro ... 1?order=dd
Anteny krótkofalarskie: https://allegro.pl/kategoria/akcesoria- ... 5?order=dd
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 12 sty 2019, 18:21

Za post wirtualny plusik :) U mnie w zestawie Tecsun PL660 i Baofeng uv-5r. Może przeoczyłem za co z góry przepraszam ale nie wspomniałeś chyba o taniej alternatywie w postaci odbiornika DVB-T z układem RTL2832U. Też posiadam. Poza małymi dziurami da się tym odbierać od 40MHz do 2GHz. Na komputerze jak i telefonie. Kwestia anteny.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1151
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

sob 12 sty 2019, 18:28

Wyngoshelektryczny pisze:
sob 12 sty 2019, 18:21
... alternatywie w postaci odbiornika DVB-T z układem RTL2832U. Też posiadam. Poza małymi dziurami da się tym odbierać od 40MHz do 2GHz. Na komputer...
O to ja dowiedziałbym się więcej....
Obrazek
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

sob 12 sty 2019, 22:35

No tak, masz rację. Zwłaszcza, że sam kilka lat temu uzywałem przez krótki czas takiego zestawu DVB-T z układem RTL2832U (czy to był RTL2832U to nie jestem już dziś pewien).
Zwróciłem go, gdyż był problem z niekompatybilnością z moim komputerem. Więc niejako "zapomniałem" o tym rozwiązaniu. Różnica była tylko taka, że to był odbiornik w zakresie o ile dobrze pamiętam 100 kHz do 2 GHz.

Kosztował mnie on 700 zł. Niestety - urządzenia dostępne na Allegro pracują dopiero od 25 MHz wzwyż. Dla mnie najciekawsze rzeczy są od 100 kHz do 30 MHz. Cała reszta jak służby w dużo mniejszym stopniu mnie interesują. Tak więc, pomimo stosunkowo atrakcyjnej ceny nie zaopatrzyłem się w taki zestaw. Co nie znaczy, że jest on niepotrzebny. Uważam, że dla miłośników nasłuchu różnego rodzaju służb to jest bardzo ciekawa propozycja. Warto się nią zainteresować i zaopatrzyć.
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1151
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 13 sty 2019, 00:21

Jeśli taki zestaw, który jak piszesz był niekompatybilny z komputerem wymagał odpowiedniego sterownika, to mógłbym taki sterownik napisać. Potrwałoby to trochę ale sądzę, że nie miałbym dużych problemów z nim. Kwestia odświeżenia informacji ze szkoły i pewnie ogarnął bym temat.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 13 sty 2019, 08:32

To ja mam taki za piedzięsiąt złoty. Miałeś już coś bardziej pro jeśli ogarniał też KF. W tym rozwiązaniu można zastosować up converter co też da nasłuch na KF. Masz rację na tym paśmie są najciekawsze rzeczy. Zrezygnowałem z tego bo w sumie mam radio globalne. No trochę mu brakuje ale da się na tym słuchać. Służby i tak przechodzą już na łączności cyfrowe choć u mnie policja nadaje jeszcze w analogu i straż pożarna. Pogotowia nie ma. Jedynie pogotowie lotnicze. Ale utrzymują jeszcze to połączenie radiowe i ponoć rano robią test ale nie słyszałem. Na urzędzie miasta też widzę że jest instalacja antenowa w razie czego. Na tym odbiorniku słuchałem też lotnictwa. I nawet nie miał dziury na 1090MHz i odpaliłem "radar" ADS-B Mieszkając niedaleko Rybnika odbierałem jeszcze samoloty w okolicach Opola. Do tego jeszcze ACARS ale to już w paśmie lotniczym. Rozmowy pilotów z wieżą. No i lokalne lotnisko. Najlepsi są goście z Ameryki południowej gdzie używają starej satelity wojskowej do łączności :-D ponoć słyszalni w Polsce na 250MHz ale nie udało mi się na nich trafić. No i nasłuch satelit. Satelita meteorologiczny. Elegancko słyszalny i dekodowałem tym obrazy z większym lub mniejszym skutkiem. Telemetria z różnych satelit jak ktoś lubi :-) Satelity które wykorzystują amatorzy krótkofalarstwa do łączności.
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 13 sty 2019, 08:49

Dokładnie mam to Not Only TV DVB-T USB DELUXE LV5T. W necie można szukać pod hasłem "RTL SDR" Z sterownikami nie ma żadnych problemów. Ważne żeby był na układzie Realtek RTL2832u
Awatar użytkownika
potacz
Posty: 162
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:57
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

pn 14 sty 2019, 19:34

ZAJEBISTY PORADNIK. Chylę czoła.
A może robisz taki poradnik krok po kroku do sprzętu. Od czego zacząć i w co się najpierw wyposażyć i co polecasz?
Mega przydatna informacja
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

czw 17 sty 2019, 20:11

Do odbioru polecam:

1. Zadbać o należyty stan domowej instalacji RTV by mieć dostęp do radiowych i telewizyjnych kanałów informacyjnych.

2. Zdecydowanie polecam zaopatrzenie się w odbiornik globalny. Tak jak pisałem wyżej - DEGEN DE 1103 jest tani i bardzo dobrej jakości.

Do łączności polecam:

1. Najpierw wyposażyć swój samochód CB radio z modulacją AM/FM. Tu nie polecę żadnego, gdyż wybór jest ogromny. Jedyne na co zwracać uwagę, to czy jest to Multistandard. Może być niezbędny podczas podróży za granicą. Jakiś czas temu niemiecka policja kontrolowała polskich kierowców czy Ci posiadają urządzenia CB zgodne z niemieckimi wymogami. A te są inne niż polskie.

2. Następnie zainstalować CB radio u siebie w domu. Tutaj stawiałbym na lepszy sprzęt niż w samochodzie (czyli modulacja AM, FM, SSB) oraz antena o dobrym zysku. Tutaj mamy taki ciekawy zestaw: https://cb-radia.pl/cb-baza1-president- ... p-509.html

Dlaczego ten? Otóż posiada modulację LSB/USB (na obydwie mówi się SSB), a ta umożliwia łączności długodystansowe (głownie za dnia i przy wysokiej aktywności słonecznej).

Jeżeli z jakichś względów łączności powyżej 500 i więcej km Ciebie nie interesują, to wystarczy Ci tańszy zestaw; https://cb-radia.pl/cb-baza2-president- ... p-629.html

3. Dla każdego domownika/członka grupy proponuję wyposażyć w radiotelefon przenośny np. Alan 42 Multi: https://cb-radia.pl/httpcb-radiaplcbrad ... l-p-3.html

No i to na dobry początek. Powinno się sprawdzić w większości potrzeb.
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

czw 17 sty 2019, 20:39

BowHunter pisze:
ndz 13 sty 2019, 00:21
Jeśli taki zestaw, który jak piszesz był niekompatybilny z komputerem wymagał odpowiedniego sterownika, to mógłbym taki sterownik napisać. Potrwałoby to trochę ale sądzę, że nie miałbym dużych problemów z nim. Kwestia odświeżenia informacji ze szkoły i pewnie ogarnął bym temat.
Sprawa już od dawna nieaktualna. Ale dzięki serdeczne, za propozycję :)
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikacja”