Soda oczyszczona

Proste i skuteczne doświadczenia chemiczne do wykorzystania w razie W
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 03 lip 2019, 12:23

Uwaga! Co prawda opiszę generalnie ten związek chemiczny wraz z jego niektórymi zastosowaniami, nie wchodząc zbyt dalece w reakcje chemiczne, mam jednak nadzieję że wiedza o sodzie się Wam przyda i zrobicie sami kilka czyscideł bądź gaśnic z użyciem sody. Szykuję już pewne reakcje do pokazania i opisania z użyciem różnych środków jednak nie mam kiedy ich zrealizować.

Soda czyli wodorowęglan sodu (NaHCO₃) jest substancją o lekko zasadowym odczynie. Znamy ją z kuchni z przepisów i… często starsze pokolenie stosowało ją na zgagę. Chociaż spisuje się w tej roli, nie jest wskazane stosowanie na dłuższą metę jako gaśnicy na kwasy żołądkowe.

Soda zobojętnia kwas solny, będący składnikiem kwasów żołądkowych. W reakcji z kwasem solnym (HCl) tworzy chlorek sodu (NaCl główny składnik soli), wodę (H₂O) i dwutlenek węgla (CO₂).

Rozkłada się całkowicie w temperaturze 60C a zatem jest biodegradowalna w stu procentach. Jest to ważne o tyle, że możemy ją wykorzystywać w swoim otoczeniu bez szkód dla tego otoczenia czy środowiska generalnie. Ma to znaczenie o tyle, że w możemy spokojnie „szarą wodę” po zmywaniu czy czyszczeniu sodą oczyszczoną wykorzystać spokojnie do innych celów co w sytuacji kryzysowej może mieć znaczenie.

Wykorzystywana pod postacią:

Jako suchy proszek może pochłaniać zapachy choć raczej nie na większą skalę.
W połączeniu porcja sody oczyszczonej na porcję boraksu, na porcję soli tworzymy proszek do szorowania.
W połączeniu z odrobiną wody jako pasta.
Jako roztwór wodny w proporcji 4 łyżki sody na litr wody.

W kuchni:

Zamiast proszku do pieczenia. Ćwierć łyżeczki sody z połową łyżeczki octu bądź soku z cytryny wymieszane z połową szklanki słodkiego mleka. Może być także łyżeczka sody na pół kilo mąki.
Zamiast drożdży. W równej proporcji soda ze sproszkowaną witaminą C lub kwaskiem cytrynowym.
Zmiękcza twarde mięso. Posypać i zostawić na kilka godzin następnie opłukać.
Obniża kwasowość kawy. Szczypta na kubek.
Szybko pozwala stworzyć napój musujący na bazie wody i soków co może umilić życie naszym dzieciom w sytuacji braku przyjemności. Ćwierć łyżeczki na szklankę.
Poprawia smak ryb.
Ułatwia gotowanie warzyw, głownie roślin strączkowych i pozwala zachować ich kolor po gotowaniu.


W sprzątaniu:

Jako pochłaniacz zapachów w mikrofalówce, lodówce itp. Jakby ktoś chciał przekonać swoją małżowinę że warto być preppersem :P
Wsypana na noc do butów również powinna usunąć smród z wnętrza.
Odświeża wnętrze śpiwora
Do czyszczenia różnych powierzchni w postaci pasty lub nasypana do gorącej wody na przypalenia, spalenizny itp. Także z dodatkiem octu (polać posypaną sodą powierzchnię) do umycia toalety, wanny, płytek, umywalek itd.
Czyści doskonale srebro i inne metale.
Z octem odrdzewia zapieczone śruby, powierzchnie, przedmioty. Można także zrobić pastę z wodą do odrdzewiania.
Pasta z sody czyści plamy z wina, soków, smoły, krwi.

Higiena:

Do płukania jamy ustnej. Mycia zębów sodą się nie zaleca ze względu na możliwe uszkodzenia szkliwa ale chyba chodzi o nie nanoszenie sody na szczoteczkę. Roztwór wodny z dodatkami zapewne mógłby już bezpiecznie służyć do szczotkowania zębów, a przynajmniej tak mi się wydaje.
Do płukania obolałego gardła. Łyżeczka sody na jedną aspirynę i dwie łyżki gorącej wody aby wszystko się rozpuściło. Płuczemy oczywiście gdy wystygnie.
Afty w ustach również zaleczymy używając odrobiny sody na zwilżonym patyczku. Po kilkukrotnym lub kilkunastokrotnym zastosowaniu.
Jako pasta przynosi ulgę w przypadku ukąszeń owadów.

Bezpieczeństwo:

Zmieszana z kwasem (ocet, sok z cytryny aby było bezpiecznie) jak napisałem na początku oddaje CO₂ a zatem można wykonać z użyciem sody prowizorycznej gaśnicy. Niestety ciężko wykonać ją na zapas (nie jest to jednak niemożliwe a jedynie upierdliwe, np wg tego sposobu) a w przypadku pożaru trudno myśleć o szukaniu i mieszaniu składników. Jest jednak składnikiem gaśnic produkowanych obecnie.

To takie przykładowe zastosowania. Jest ich znacznie więcej ale są bardziej odpowiednie dla radzenia sobie z plamami i innymi problemami obecnie niż na trudne czasy dlatego opisałem z grubsza. Z drugiej strony warto już teraz ograniczyć wydatki na markowe środki czystości, przejść na sodę i mieć więcej pieniędzy na zakup np. konserw czy amunicji. Poszukajcie sami w Internecie. Stron opisujących zastosowania sody jest od groma.

Co jeszcze ważne, świeżość sody można poznać po dodaniu odrobiny octu lub soku z cytryny. Jeśli soda zacznie się mocno burzyć, oznacza to że produkt nie jest jeszcze zleżały.

Produkt wart magazynowania w większych ilościach, zważywszy na niską cenę i milion możliwości wykorzystania już teraz a w czasie kryzysu warto go zbierać z półek ograbionych sklepów.
Obrazek

Tagi:
Awatar użytkownika
Rapttus
Posty: 197
Rejestracja: śr 19 wrz 2018, 15:02
Lokalizacja: Rzeszów Jasło
Kontakt:

śr 03 lip 2019, 13:40

A tu soda z mojej perspektywy https://youtu.be/t89yur_BjLg
Obrazek
Luki
Posty: 79
Rejestracja: ndz 23 wrz 2018, 22:12
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

ndz 07 lip 2019, 01:59

jest dobre jako antyperspirant. Z rana nacierasz pachy zamiast jakiegoś perspiranta i nie wydziela się brzydki zapach
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 08 lip 2019, 07:14

Widzę na Twoim filmie Rapttus że również nabyłeś sodę w wielkim worku :D W sklepach internetowych można znaleźć spokojnie i posiadać większy zapas za niewielkie pieniądze.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rapttus
Posty: 197
Rejestracja: śr 19 wrz 2018, 15:02
Lokalizacja: Rzeszów Jasło
Kontakt:

śr 10 lip 2019, 01:04

zwróćcie uwagę na jej granulacje tzn jak bardzo jest zmielona, bo miałem styczność z taką która nie chciała się rozpuścić :?
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 20 lut 2022, 12:54

Pisząco o siarce, zerknąłem na poprzedni filmik Skoczylasa i podał on przepis na usuwanie pestycydów z owoców i warzyw, za pomocą sody oczyszczonej. Powołuje się w nim na badania naukowe, o których mówi. W skrócie przepis mówi o dwóch łyżkach sody oczyszczonej na niecałe 2 litry wody, w której po rozpuszczeniu sody, moczymy np. jabłka przez 15 minut. Potem myjemy pod bieżącą wodą i konsumujemy bez pestycydów. Ponoć. Wyjaśnienie w filmiku https://youtu.be/QiQjwdGQmtg
Obrazek
Pietrow
Posty: 594
Rejestracja: pt 15 paź 2021, 06:34
Kontakt:

ndz 20 lut 2022, 13:30

Ten patent (moczenie w zlewie w roztworze sody) na wywalenie opryskowej chemii z warzywek i owocow moja malzonka stosuje od dosc dawna. Zawsze mi sie wydawalo, ze to takie troche Voodoo. Ale skoro Jej tak oczyszczone produkty pasuja lapiej na naszym stole - po co dyskutowac. Moze to faktycznie pomaga i pare lat zycia nam doda? 😁
Zeby byc soba, trzeba wiedziec kim sie jest.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 20 lut 2022, 14:26

On (doktor z filmiku) powołuje na badania. Cholera wie. Jako ciekawostkę dodałem.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia”