Węgiel aktywny

Proste i skuteczne doświadczenia chemiczne do wykorzystania w razie W
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 27 gru 2019, 18:17

Na początek szybka odpowiedź czym jest węgiel aktywowany. Jest to odpowiednio przerobiony węgiel drzewny :P Na skutek wypalania drzewa w środowisku zamkniętym, bez udziału tlenu, drewno się zwęgla a wraz z tym procesem, opuszczają je różne substancje jak żywice, soki, etc. W bryłkach węgla drzewnego powstają pory, w których wcześniej krążyły soki, wypaliły się włókna itd. W węglu aktywowanym chodzi o to, aby zwiększyć powierzchnię chłonną, czyli zwiększyć ilość porów. Można to zrobić poprzez poddanie go działaniu gorącej pary :!: Sytuacja jest prosta do opanowania domowymi sposobami. Obrazem niech będzie nagranie ukazujące cały proces. Swoją drogą, nagranie pochodzi z niezłego kanału gdzie można znaleźć wiele interesujących nas reakcji chemicznych. Zapraszam na Making Activated Carbon. Jak mówi sam autor, węgiel aktywowany nie oczyszcza lepiej naszej wody niż zwykły węgiel drzewny. Zwyczajnie potrzeba go znacznie mniej (dlatego jest węgiel w tabletkach), co jest istotne z naszego punktu widzenia, gdyż słój węgla aktywnego wystarczy nam na tyle samo, co dajmy na to beczka węgla drzewnego. Oszczędność miejsca. Co do materiału, wciąż pamiętam wzmianki o węglu aktywowanym z łupin kokosów jako najlepszym rozwiązaniu ale myślę że zrobić ze zwykłego drewna drzew liściastych jest lepiej, niż nie zrobić wcale. Dla lubiących zabawę w wolnym czasie. I dla poszerzenia wiedzy w razie W.
Obrazek

Tagi:
Awatar użytkownika
Rapttus
Posty: 197
Rejestracja: śr 19 wrz 2018, 15:02
Lokalizacja: Rzeszów Jasło
Kontakt:

wt 31 gru 2019, 19:35

Według mnie najkorzystniej było by kupić węgiel aktywny czysty do analizy 1kg koszt 40 zł i zrobić sobie własne tabletki. wyjdzie tego na prawdę sporo :)
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 01 sty 2020, 14:26

Pewnie że tak jednak niektórzy lubią się bawić teraz w domowe laboratorium i dla nich ten post :D Dzięki jednak za podanie kosztów, nie pomyślałem żeby zerknąć na ceny i wkleić.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia”