Anginowiec (Geranium)

Wiedza pokoleń związana z ziołami bądź technikami dawnymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 30 cze 2019, 18:55

Geranium (Pelargonium gravolens) Polska nazwa to Anginowiec, pelargonia pachnąca, rozyndla
Działanie antydepresyjne, immunostymulujące, przeciwzapalne, antyłojotokowe, przeciwbakteryjne, przecigrzybicze
SPRAWDZONE

Geranium Anginowiec.jpg

Jak widać jest to roślina doniczkowa znana większości z nas. Oprócz pelargonii i aloesu obowiązkowa w każdym domu dawniej. Nasze babcie uwielbiały wpychać do uszu jej zmięte liście gdy tylko doznawały bólu przewianego ucha. W tej roli doskonale się spisuje o czym sam się kiedyś przekonałem. Poza tym mnie odpowiada jej intensywny zapach (kwestia gustu, niektórzy go nie cierpią) i moim zdaniem właśnie ten zapach jest antydepresyjny ;) W pewnym stopniu odstrasza również komary od naszego okna na którym postawimy anginowca. W pewnym, albowiem jak jest plaga to ciężko się opędzić. Żądne krwi bestie, zmuszone głodem ruszą na nas z kopyta, pomimo intensywnego zapachu rośliny. U mnie zajmuje miejsce w warsztacie, gdzie nie mam moskitiery w oknie i jak do tej pory nie wpuściła ani jednego krwiopijcy. Dla pewności ruszam lekko jej liśćmi wieczorami aby uwolnić zapach olejków eterycznych.
Roślina zwiera w sobie witaminę C oraz flawonoidy dlatego działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo (nie próbowałem na żaden ból oprócz przewianego ucha) dlatego można ją stosować dodatkowo w leczeniu przeziębienia i grypy oraz zapalenia gardła od którego wzięła się jej polska nazwa. Spożywamy w postaci herbaty.

Herbata z anginowca

3 świeże liście lub łyżeczka suszonych
Szklanka wody
Kilka goździków opcjonalnie (aby wspomóc efekt przeciwbólowy przy płukaniu gardła)

Wodę po przegotowaniu odstawiamy aby wystygła do temperatury z zakresu 70-80 C (właściwie wodą w takiej temperaturze powinniśmy zalewać wszystkie zioła, herbaty, yerba mate itd. aby nie "przeparzyć" suszu i nie utracić cennych składników na jakich nam zależy, także smaku!) i zalewamy liście bądź susz. Na kilka minut odstawiamy aby herbata naciągnęła i można śmiało pić lub płukać gardło.

Ponoć u osób z podwyższonym ciśnieniem zaleca się picie dwie szklanki dziennie (nie mam doświadczeń) podobnie jak osobom mającym problem ze snem. Zdarzyło mi się i faktycznie pomaga szybciej odpaść w objęcia snu.


Lemoniada z anginowca

Pół garści liści posiekać
Zalać 7 łyżkami miodu
Odstawić na 2h
Zalać 4 szklankami wody
Dodać sok z połówki cytryny

Ten sposób jest polecany jako lekarstwo na stres i zszarpane nerwy od słuchania politykierów :P

Garść posiekanych liści dodana do wody w wannie ma (jak podają) pomagać w leczeniu problemów skórnych, w tym egzemy, co chętnie bym wypróbował ale nie ma czasu na kąpiele - szybki prysznic i tyle.

Jak link źródłowy znów dr Różański jednak do bodziszka, czyli rośliny dziko rosnącej w naszym kraju. Anginowiec należy do tej samej rodziny a więc ma bardzo zbliżony opis. Link
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Tagi:
CYKLOP

wt 02 lip 2019, 08:54

A to ten smrodek co do ucha mama wpychała .
Szerzej tej rośliny nie znałem .
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 02 lip 2019, 10:31

Tak jest. Herbatkę od niedawna popijam bo nocami spać nie umiem. Za bardzo nasłuchuje odgłosów śpiącego pędraka w łóżeczku :lol: sprawdza się i ma ożeźwiający smak. Spróbuję ostudzoną pić na zimno.
Obrazek
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 07 kwie 2021, 11:48

Od kilku dni jakiś wiosenny katar się przypałętał. Zgniecione liście geranium też doskonale pasują do nosa :lol: Po pierwsze ożywczy zapach, po drugie olejki działają i lepiej się oddycha, po trzecie powstał jakiś ropniak (chyba) wewnątrz i pobolewał. Po drugim zastosowaniu zgniecionych liści ból nosa ustąpił. Same plusy i jedna roślina doniczkowa którą nie trzeba się zbytnio przejmować, tylko podlewać.
Herbatkę na zimno już też piłem, wciąż ożywcza o ile komuś smak przypasuje.
Z herbaty można robić także okłady na obolałe miejsca.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Medycyna naturalna”