Tani SCHRON nawet gdy Somsiad patrzy

Sprawy dotyczące bezpieczeństwa i przygotowania naszego miejsca zamieszkania
Awatar użytkownika
Bushido
Posty: 17
Rejestracja: wt 24 mar 2020, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

pn 30 mar 2020, 16:12

Można kupić równie dobrze kontener morski (używany ok. 4000 - 6000 zł) ale to dużo wyższe koszty (malowanie, konserwacja, wzmacnianie konstrukcji, zabezpieczenie przed korozją, uszczelnianie itd. ) oraz dodatkowe koszty związane z transportem i dźwigiem. Takie schrony są idealne dla wojska, mogą być już odpowiednio okablowanie i wyposażone tak jak kontenery mieszkalne... Mogłyby służyć na przykład jako modułowe schrony, które można by łączyć i szybko przewozić na front, by stworzyć system Schronów dla Sztabu. Ze zbiornikami na szambo/gotowymi ziemiankami możemy zrobić to samo, jeżeli potrzebujesz więcej miejsca, można je zrobić modułowo (komora przejściowa - dezynfekcyjna, magazyn z kuchnią, komora sypialną, komora do magazynowania wody i energii +wc) i mamy łącznie przestrzeń ok. 40m2 (80m3), no i dalej możemy ściemniać ze to zbiorniki retencyjne lub oczyszczalnia ścieków :) Należy pamiętać również że dużo łatwiej będzie je zabezpieczyć przed zalaniem niżeli wykonany z bloczków SCHRON.
Romeo

pn 30 mar 2020, 18:44

no tak jak napisałem ,zależy od zasobności portfela , pracowałem kiedyś przy betonie i sam już nawet nie zliczę ile do takich szamb nakręciłem zbrojenia i ile betonu poszło ,bardzo są fajne tak jak piszesz można łączyć poszczególne moduły ,jednak jakoś nadal się skłaniam ku temu żeby samemu murować głównie chodzi mi o to ,że tylko ja wiem i najbliższa rodzina i tyle , zabezpieczyć i zaizolować też da radę bez problemu akurat tu nie widzę różnicy między szambem a murowanym ale jak kto woli, ja tak wolę , no i jak już bym robił to jeden a porządny żeby potem nie bawić się w dostawianie , na początku myślałem o czymś takim
schron.png
a teraz o czymś takim ,bo mam akurat na to miejsce idealne :
j-schron.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Bushido
Posty: 17
Rejestracja: wt 24 mar 2020, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

pn 30 mar 2020, 21:41

Dokładnie zasobność portfela jest tutaj najważniejszym wyznacznikiem. Sam SCHRON to nie najdroższa inwestycja. Ale jego wyposażenie, należy pamiętać że począwszy od elektryki, wentylacji, kanalizacji, orurowania itd. wszystko najlepiej jeżeli będzie zdublowane, awaria jednego systemu zmusiła by nas do wyjścia i próby naprawy, a nie zawsze było by to możliwe...
Awatar użytkownika
Bushido
Posty: 17
Rejestracja: wt 24 mar 2020, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

śr 01 kwie 2020, 01:48

Cdn... Zapomniałem wspomnieć że przy budowie Schronu i wykopie należy stworzyć ściany zaporowe (gdy mamy mało miejsca), żeby nie powstało niebezpieczne osuwisko mogące narazić nasze życie lub podwykonawców (firma wykonawczą powinna mieć tego świadomość, choć moje doświadczenie mówi, że należy o niektórych sprawach wspomnieć przed rozpoczęciem projektu raz czy dwa) Ok, następnym etapem po umieszczeniu zbiornika -naszego Schronu-
i zakończeniu izolacji powinniśmy się zastanowić czy nie warto zainwestować w kilkadziesiąt m3 betonu ażeby wzmocnić ściany (nie musi być to wykonane, ponieważ zbiornik jest zbrojony i wytrzyma na 100 %), można również go zaizolować termicznie styropianem (utwardzonym niebieskim) ale to też zależy od funduszów i możliwości finansowych. Przed dalszym krokiem musimy też doprowadzić odpowiednie orurowania i instalacje wentylacyjne oraz elektryczne najlepiej zdublowane, szczególnie wentylacja jest ważna bo bez świeżego i przefiltrowanego powietrza długo nie pociągniemy. Wzmocnione i zaizolowane termicznie ściany lub też nie, obsypujemy ziemią/piachem jednocześnie je zagęszczając, uważając na izolacje i ewentualne drogi ewakuacyjne (można również stworzyć kilka dodatkowych pętli merioracyjnych po obwodzie schronu). Gdy Schron będzie już zasypany będziemy musieli stworzyć płytę betonową (wylewka o grubości min. 15 cm zbrojona) która będzie wychodzić poza granice Schronu na min. 1-2 metrów przez co zmniejszy nacisk gruntu na górną część schronu ("sufit" jest nakładany na zbiornik więc też musimy go odpowiednio zabezpieczyć uszczelniaczem na połączeniu by uniknąć nie szczelności) gdy uporamy się już z tym etapem, to decydujemy czy zasypujemy całość (chowając SCHRON pod 2-3 metrami ziemi) czy stawiamy kolejny zbiornik (lub budując z cegły) tworząc tym samym ziemiankę nad schronem i chowając wejście do Schronu (w ukrytej komnacie za regałami - ma to sens, ponieważ ziemianki schowane pod ziemią nie mają możliwości lub jest to ciężko określić, gdzie tak na prawdę, kończy się ściana) taka ukryta "komnata" może być dodatkowym spichlerzem zaraz przy wejściu do schronu - ma to swoje zalety (gdyby zaszła potrzeba zmiany asortymentu ze względu na datę ważności lub musielibyśmy się ewakuować z obszaru działań wojennych to znacząco ułatwiło by nam to dostęp do naszych zapasów) w następnych postach będę opisywać poszczególne systemy naszego wyposażenia: wentylacja, magazyny Energii, filtracje wody i powietrza itp. Pozdrawiam :)
Romeo

śr 01 kwie 2020, 11:46

Warto by dodać ,że całą instalację np elektryczną ,czy od łączności puścić w peszel i to dobrze by było gdyby nie był plastikowy tylko metalowy ,wtedy łatwiej o wymianę kabla a nie całej instalacji ,takie rozwiązania często widzę a prawie zawsze w starych bunkrach po 2 wojnie ...
CYKLOP

śr 01 kwie 2020, 12:54

Dawniej nie było tak rozwiniętej techniki do montażu instalacji np. elektrycznej .
Ja mam jeszcze taką sugestię by stosować podwójny system drzwi wejściowych czy ewakuacyjnych .
W oddaleniu od siebie minimum 200/250 cm. . Najlepiej pod kątem korytarza prowadzącego lub za osłoną wahadłową .
Gdy wróg pokona pierwsze drzwi i wpuści do środka gaz lub inny środek. Będziemy oddzieleni kolejną zaporą która nas ochroni . Nawet jak wróg będzie strzelał na oślep do dziury wejścia . Takie tam . Pozdrawiam . :P
Romeo

śr 01 kwie 2020, 13:48

PAKO pisze:
śr 01 kwie 2020, 12:54
Dawniej nie było tak rozwiniętej techniki do montażu instalacji np. elektrycznej .
Rozwiń te zdanie, bo nie wiem o co ci chodzi ????
CYKLOP

śr 01 kwie 2020, 14:59

Przecież jest dość długie jak rury w bunkrze jako korytarz dla przewodów . :lol:
Teraz są takie otoczki na przewody metalowe że nie trzeba dodatkowych osłon .
A złączek i innych dupereli . Masa tylko kasa . Nawet pod wodą mogą leżeć .
Awatar użytkownika
Bushido
Posty: 17
Rejestracja: wt 24 mar 2020, 15:09
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

wt 14 kwie 2020, 16:41

Romeo, projekt surowego bunkra (bez izoacji i instalacji) z wylaną górna płytą (beton + zbrojenie) nad sekcją główną. Sam bunkier składa się z Ziemianki (gotowa że sklepieniem łukowym wraz z przedsionkiem bez schodów - malowana dysperbitem, B25 W8) Sekcją A zbiornik betonowy dł. 200 x szer. 240 x wys. 145 (pomieszczenie na Generator, system filtracji, magazyn wody) Sekcja B, C, D zbiorniki betonowe dł. 200 x szer. 240 x wys. 195, (magazyn-kuchnia, sypialnia, łazienka), kręgi betonowe śr. 90 x wys. 80 ok. 15 szt. (dwa korytarze wejściowe oraz zbiornik na szambo) koszt takiej instalacji to ok. 20000 zł bez robocizny (należy doliczyć koszty wkopania i ułożenia poszczególnych sekcji i kręgów)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Romeo

wt 14 kwie 2020, 19:29

Kurde ,powiem ci że zacnie to wygląda , kawał wykopu będzie , pewnie rozdzielisz to na etapy , kurde zazdroszczę :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dom”