Eksploatacja baterii

Pozyskiwanie, otrzymywanie, systemy alternatywne, także energia cieplna
ODPOWIEDZ
bushmot
Posty: 140
Rejestracja: pn 05 wrz 2022, 06:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

śr 20 wrz 2023, 15:23

Czy macie wszystkie baterie tej samej firmy i tej samej partii? Czy zawsze stosujecie baterie z tego samego pudełka wkładając do nowe do latarki? Przecież czołówki często zasilane są przez 3 baterie a w pudełku są 4, 8 lub więcej...
Pisze o tym bo przestał mi działać dzwonek do drzwi - i przyglądając się zamiast wymienić baterie - sprawdziłem je multimetrem. Dwie z trzech były jeszcze całkiem dobre, tylko ta trzecia padła. Wymieniłem jedną i po sprawie.
Dlaczego na to zwracam uwagę? Bo przy shtf nie będzie sklepu pod ręką - dostępne zapasy trzeba będzie rozciągać do maksimum. W takiej sytuacji posiadanie zwykłego multimetru (sam działa na baterie...) lub prostego miernika sprawności baterii pomoże wydłużyć czas korzystania z latarki. Wyśmienicie tylko te baterie, które się zużyją. Swój miernik kupiłem za 18zl, porównując do wskazań multimetru - pokazuje niższe napięcie niż multimetr ale również ta się wytypować najsłabsze ogniwo ( ;)) i oszczędniej gospodarować zapasami.
zapraszam na bushmot.blogspot.com
Awatar użytkownika
SilesiaSurvival
Posty: 1102
Rejestracja: pt 12 lis 2021, 20:56
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice / Warszawa
Kontakt:

śr 20 wrz 2023, 16:14

Cześć

Aż muszę sobie jakiś prosty multimetr kupić. Bo serio zainteresowałeś mnie tym.

~Bart
„Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechną pogardę” - Nicollo Machiavelli

Silesia Survival : zapraszam pod tą samą nazwą na YT , FB , IG oraz TT
[email protected]
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2594
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 20 wrz 2023, 18:41

Zauważyłem problem drenowania jednej baterii bardziej niż pozostałych. Nie mierzyłem niczym, bo nie mam. Wymieniałem na zasadzie testu - na małe paluszki mam mini latarkę Varta, zasilaną jedną baterią, zatem wkładam do niej jedną z trzech z czołówki, którą sprawdzam i widzę czy świeci, czy nie. Tak na skróty i bez urządzenia pomiarowego. Podobnie z większym paluszkiem, żongluję nimi do trymera, zasilanego jedną baterią.
Obrazek
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 514
Rejestracja: wt 21 gru 2021, 08:04
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

śr 20 wrz 2023, 20:45

Wiele urządzeń tak ma że zużywa część baterii. Mam małe radyjko na 4 baterie AA. Używam oczywiście akumulatorów. Zawsze jest tak że dwa są bardziej zużyte. Zawsze stosuję regułę całkowitego rozładowania i naładowania żeby nie straciły pojemności. Procesorowa ładowarka ładuje każdy kanał oddzielnie więc widzę które ogniwa są bardziej rozładowane.
Broń to narzędzie, to człowiek odpowiada za swoje czyny...
Maślak13
Posty: 266
Rejestracja: wt 20 lip 2021, 22:07
Lokalizacja: 21-300
Kontakt:

czw 21 wrz 2023, 18:05

Potwierdzam, również u mnie w czołówce varty czy energizera jedną z baterii wyładowana jest poniżej 1 volt a reszta 1.15v i też nie znalazłem przyczyny tego
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2594
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

czw 21 wrz 2023, 18:17

Maślak13 pisze:
czw 21 wrz 2023, 18:05
i też nie znalazłem przyczyny tego
Jak to się mówi, zawsze pada najsłabsze ogniwo 8-)
Obrazek
Predator25th
Posty: 164
Rejestracja: pn 24 wrz 2018, 10:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

pt 22 wrz 2023, 10:46

ja wyjmuje baterię w kolejności i tak sprawdzam która jest rozładowana
Zaprawdę powiadam wam, oto nadchodzi wiek miecza i topora, wiek wilczej zamieci. Nadchodzi Czas Białego Zimna i Białego światła, Czas Szaleństwa i Czas Pogardy, Tedd Deireadh, Czas Końca.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2594
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

sob 23 wrz 2023, 20:25

Sprawdziłem dzisiaj jedną czołówkę, dwa paluszki panaś, jeden tosziba - tak jakoś wyszło :P Wszystkie trzy dały odczyt około 1,35. Miałem lenia, więcej paluszków nie sprawdzałem. Zimową porą pewnie wrócę, gdy będzie więcej czasu.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Energia i zasilanie”