Biblioteka preppersa

Dział w którym udostępniamy linki do przydatnych informacji, polecamy książki, itd.
ODPOWIEDZ
softnet
Posty: 44
Rejestracja: pt 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

ndz 20 sty 2019, 00:57

Książka - w porównaniu z nośnikami komputerowymi (dyskietka, CD, DVD, dysk twardy, pendrive itp.) zajmuje dużo miejsca, no i trzeba wydać na nią parę złotych, jednak w porównaniu z nośnikami elektronicznymi ma jedną ogromną zaletę - jest bardzo trwała i nie wymaga urządzeń do jej odczytu.

W ciągu 22 lat posiadałem kilka komputerów a na niej mniej lub bardziej istotne dane, które wcześniej czy później z różnych powodów ulegały utracie. Księgozbiór moich rodziców zawiera przedwojenne pozycje książkowe. Część z nich się rozpada w rękach, ale pomimo upływu lat nadal one są. Nadal można je przeczytać. W najgorszym razie mogłoby w nich zabraknąć pojedynczych kartek, choć jak dotąd na szczęście tak się nie stało.

W postapokaliptycznej rzeczywistości, kiedy nie będzie prądu, a elektronika zostanie zniszczona w efekcie wybuchu bomby grafitowej, atomowej bądź koronalnego wyrzutu masy (tzw. Efekt Carringtona) cała wiedza zgromadzona na nośnikach komputerowych zostanie albo trwale uszkodzona albo ich odczyt będzie niemożliwy z powodu braku prądu bądź zniszczenia urządzeń służących do ich odczytu. Książka oraz zawarta w niej wiedza przetrwa.

Tyle mądrości tytułem wstępu. Problem się zaczyna w momencie tworzenia księgozbioru. W postapokaliptycznej rzeczywistości książka i zawarta w niej wiedza będzie towarem deficytowym. Mnogość tematyki dla chcących być przygotowanym na wszystko jest tak duża, że skupienie się na jednym lub kilku zagadnieniach nie zapewni dostatecznej ilości. wiedzy niezbędnej do funkcjonowania w świecie bez Internetu, komputerów i elektryczności.

Oto moja skromna, wymagająca uzupełnienia lista literatury naukowej oraz popularnonaukowej stanowiąca zawartość księgozbioru z zakresu:

- survivalu (bardzo potrzebne),
- ogrodnictwa (bardzo potrzebne),
- hodowli zwierząt (bardzo potrzebne)
- kulinariów (bardzo potrzebne),
- medycyny domowej, zdrowia i pierwszej pomocy (bardzo potrzebne),
- atlasy grzybów oraz roślin (bardzo potrzebne),
- wychowania zwierząt domowych (ewentualnie potrzebne),
- mapy i atlasy geograficzne (ewentualnie potrzebne)
- prawa (ewentualnie potrzebne),
- życia codziennego, (potrzebne wybrane pozycje),
- elektroniki (ewentualnie potrzebne),
- radiokomunikacji amatorskiej (ewentualnie potrzebne)
- astronomii - w szczególności topografii nieba (mało potrzebne)

No i najważniejsze - samo gromadzenie księgozbioru to połowa sukcesu. Druga połowa - to systematyczne czytanie książek w skupieniu i ze zrozumieniem. Ja mam zasadę, że czytam co najmniej jeden rozdział - a często więcej - dziennie.
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

ndz 20 sty 2019, 13:18

Postawiłem ostatnio na rozwiązanie pomiędzy książką a tabletem. Choć posiadam książki i staram się zdobywać nowe to część różnych treści jest w formie elektronicznej. Jeszcze jest możliwość druku. Ale zakupiłem czytnik e-book. Wciąż jest to urządzenie elektroniczne więc podatne na zagrożenia o których pisze @softnet ale z dużo mniejszym zapotrzebowaniem na energię dzięki wyświetlaczowi w technologii e-ink. Sam wyświetlacz zużywa energię tylko przy zmianie wyświetlanej treści i w świetle dziennym wygląda jak wydrukowana kartka bez żadnego doświetlenia. Oczywiście jest możliwość użycia podświetlenia w nocy ale nie razi ono tak jak w tradycyjnych wyświetlaczach.
Awatar użytkownika
potacz
Posty: 162
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:57
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

ndz 20 sty 2019, 22:22

A może przy okazji tego tematu, powrzucamy tytuły książek w tych tematykach jakie mamy? Przyjemne z pożytecznym :)
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 21 sty 2019, 19:49

Trochę tego będzie, jak to uporządkować... i jak wybrać najważniejsze pozycje

Na początek "Sztuka wojny" Sun Tzu i Sun Pin.

Medyczne
International trauma life support
Domowy poradnik medyczny
Doraźna pomoc lekarska
Wielka księga medycyny chińskiej
Podręcznik pierwszej pomocy
Pomoc w nagłych przypadkach u dzieci
O chorobach odzwierzęcych
Tao zdrowia, długowieczności i jeszcze kilka w temacie tao

Życie

Żyj jak rolnik
Spiżarnia rolnika
o/Sebastian Kneip
-Tak życ potrzeba,
-Mój testament,
-Moje leczenie wodą
Siła nawyku
Sztuka dyplomacji na codzień
Prawa skutecznego działania
Twoje dzieci to Twoja wina
Życie na zesłaniu.




cdn
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Źródła wiedzy”