Kompas - potrzebna porada.

Orientacja w terenie
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 27 sty 2019, 19:50

Drodzy forumowicze i forumowiczki

Zwracam się do was z ogromna prośbą o pomoc w wyborze kompasu, busoli, jak zwał, tak zwał.

Do tej pory używam kompasu marki Brunton model 9077. Jest to fajny kompas w aluminiowej obudowie, z fluorescencyjnym oznaczeniem kierunków, dwustopniową podziałką, szczerbinką, linijką i przede wszystkim w zamykanej konstrukcji. Niestety igła zastała wtopiona w tarczę, przez co busola jest niezwykle wolna, a nawet niewielki przechył wpływa niekorzystnie na ruch tarczy. Denerwuje mnie to niesamowicie, dlatego też chciałbym odłożyć go na półkę i traktować jako awaryjny.

Poszykuję zatem następcy Bruntona, który stanie się moim kompanem we wszelakich przygodach, wyprawach, zlotach i etc. Warunek jaki takowy musi spełniać to stała tarcza z ruchomą igłą i zamykana konstrukcja. Zamykana konstrukcja jest konieczna ze względu na sposób w jaki będzie przenoszony. Nie jestem fanem pokrowców, zatem będzie targany razem z resztą sprzętu w ładownicy. Budżet jaki mogę przeznaczyć na tego typu wydatek to 200zł z lekkim haczykiem. Zainteresował mnie kompas marki SILVA model Ranger SL, a także model Ranger S. Idealny wydawałby się Suunto model Mb-6, jednakże jest poza moim zasięgiem budżetowym jaki podpowiada mi zdrowy rozsądek.

Oczywiście istnieje także możliwość rozważenia innej opcji. Liczę na Wasze wsparcie i być może Wasze typy kompasów które sprawdziły się u Was.
Obrazek
Romeo

ndz 27 sty 2019, 20:32

kiedyś kupiłem zwyklaka w metalowej obudowie i teraz żałuje(patrz zdjęcia mojego EDC) bo zawsze wiadomo ,że metalowa obudowa trochę rozprasza igłę , nawet niektóre kompasy starego typu wojskowe były w plastikowej obudowie i do tej pory świetnie działają jeśli były trzymane z dala od jakiegoś mocnego źródła "magnetycznego" typu duży magnez ,mikrofalówka ... ,ty dobrze wiesz jaki potrzebujesz tylko cie cena odstrasza ,ja bym stawiał na Rangera S ,jak dotąd nikt na Silvę się nie skarżył a nawet chwalił.
Koniec końców i tak chodzi sie na azymut ,a wyznaczanie Pn przydaje sie przy korzystaniu z mapy ,tak więc jak stryjenka woli
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 27 sty 2019, 21:02

No tak, ale kiedy jestem w nowym miejscu którego nie znam, dobrze zerknąć z jakiego kierunku wkraczam do lasu. Ułatwia to wyjście później. Tak było dzisiaj kiedy maszerowałem w okolicach Kowala, oczywiście wiedziałem w którym kierunku mam wracać, jednakże żeby wskazania kompasu były dobre musiałem zatrzymać się i poczekać. Fakt mam chrapkę na Suunto, jednakże kompas ma być prezentem na walentynki dla mnie od Wojowniczki, więc muszę określić się do kwoty 200zł.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 28 sty 2019, 11:29

Wydaje mi się, może się mylę, ale brunto to busola, (to czego teraz używasz) a nie kompas.

Kompas służy tylko i wyłącznie do wyznaczania kierunku, czyli jest okrągły, guzikowaty.

Do wyznaczania azymutu i wspólpracy z mapą potrzebujemy busoli. Busola ma obracany pierścień kompasu z podziałką, urządzenie do celowania przy azymucie, powinna też mieć podziałkę do mapy 1:25 000 i 1:50 000 najbardziej popularne. Fajnym rozwiązaniem jest lusterko, które pomaga precyzyjnie celować w punkty azymutu.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

ndz 03 lut 2019, 22:06

Tak masz rację. Jednakże dziś nie wszyscy rozróżniają te pojęcia, dlatego określiłem we wstępie, że jak zwał tak zwał.



A więc padło. Dziś poleciało zamówienie na Rangera S od Silvy. Oczywiście pochwalę się nim po walentynkach, ale dzięki za pomoc.

ranger-s.JPG

Już jest. Hehe...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pn 04 lut 2019, 08:53

Z lusterkiem? Full Wypas, opisz bo mnie się nitka celownika oberwała :( i nie wiem czy naprawiać czy kupować :?:
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

wt 05 lut 2019, 12:16

W rzeczywistości jedno i drugie służy do wyznaczania kierunków. Zatem od dziś Silvę będę nazywał drogowskazem, bo drogowskaz także służy do wyznaczania kierunków. Także mój drogowskaz od Silvy jest bardzo fajny.

Włosi wymyślili sobie własną nazwę, żeby być fajnymi. Najzabawniejsze jest to, że po włosku kompas to busola, a po angielsku czy norwesku busola to compass / kompass. Więc dlaczego ja mam używać dwóch rożnych nazw skoro wszyscy na świecie używają jednej.
Obrazek
Orsza
Posty: 2
Rejestracja: sob 13 lis 2021, 09:25

sob 13 lis 2021, 10:06

Ten sprzęt jest dobry, z nim na pewno nie zabłądzicie pod warunkiem że do tego macie dokładną mapę.
https://www.ebay.co.uk/itm/254943198371 ... SwRmxgeFr9
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

sob 13 lis 2021, 14:51

Tutaj; https://pgmilitaria.pl/urzadzenia-pomia ... dolit.html

Masz lepszy i to za 46 zeta z poziomnicą

Nie mówiąc o metalowej obudowie, wypełnieniu cieczą, itd
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja”