Silva Ranger S

Orientacja w terenie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

czw 07 lut 2019, 00:57

Kompas, busola, czy może kierunkowskaz? Dla mnie jest to jeden diabeł. Najważniejsze by pomagało mi określić kierunek w którym mam zmierzać. Nie wymagam od niej linijki, czy lusterka aby poprawić wąs. Ma mieć igłę i posiadać osłonę na sam mechanizm ze względu na sposób w jaki będzie przenoszona.

ranger-s-1.jpg

Silva to szwedzka firma która działa na rynku od 1933 roku. Firma ta zaczęła swoją działalność od produkcji prostych kompasów do biegów na orientację które wtedy miały swój początek.

Do tej pory używałem urządzenia Bruntona model 9077. Busola sama w sobie nie była zła. Najbardziej jednak wnerwiał mnie czas jaki potrzebowała na określenie kierunku. Tarcza poruszała się mozolnie, a każdy przechył blokował ją, przez co ciągle trzeba było trzymać ją poziomo. Uznałem zatem, że nie ma nic bardziej pewnego jak klasyczna igła. Rzuciłem zatem zapytanie na forum i oto efekt burzy mózgów wszystkich użytkowników jacy zechcieli mi pomóc.

Kompas przychodzi do nas zapakowany niczym produkt premium. W eleganckim wysuwanym kartonowym pudełku, wyściełanym twardą gąbką znajdziemy kompas i smycz z podziałką na mile i kilometry. Całość na pierwszy rzut oka wygląda bardzo profesjonalnie i rzeczywiście takie jest. Co dość może nie zdziwiło mnie, ale zaskoczyło. Dlaczego? Lubię płacić za produkt, nie za opakowanie. Jeśli kupuję profesjonalny sprzęt w niedrogich pieniądzach chciałbym czuć wartość tej rzeczy. Z reguły w tego typu przypadkach opakowanie stanowi 1/3 całej wartości. Tutaj jest zupełnie inaczej.

Sposób w jaki busola została wykonana mówi sam za siebie. Lusterko do wyznaczania azymutu osadzone w pokrywie z tworzywa nie posiada najmniejszych luzów, pokazuje odbicie obrazu deko ciemniejsze niż w rzeczywistości jest. Jednakże najważniejsze jest to, że w sytuacji kryzysowej owe zwierciadło może posłużyć nam jako heliograf. Sercem owego kierunkowskazu jest oparty na igle magnetycznej mechanizm zawieszony w alkoholu. Kompas niezwykle szybko łapie północ (różnica między wskazaniami Silvy, a Brunona wynosi 4 stopnie na wschód). Na polimerowej podstawie mocowany jest również obrotowy limbus wpinany przy pomocy metalowego zabezpieczenia z podziałką stopniową. Ruchomy pierścień posiada antypoślizgowe pokrycie DryFlex, które zapewnia wygodną obsługę kompasu bez względu na warunki atmosferyczne. Wewnątrz limbusa umieszczono linie do dokładnego namiaru oraz podziałkę do wprowadzania poprawki na deklinację magnetyczną. Przyrząd posiada także fluorescencyjne oznaczenia zarówno na pokrywie, jak i tarczy oraz igle. I tutaj pojawia się problem z bardzo słabym podświetleniem igły magnetycznej w porównaniu do reszty fosforyzujących znaczników, które de facto świecą w ciemności bardzo okazale. Poza tym nie mam kompletnie pomysłu czemu taki dodatek został zastosowany w kompasie o konstrukcji zamkniętej, gdzie światło słoneczne dociera dopiero po otwarciu go, skoro przez większość czasu i tak będzie zamknięty.

Z owym kompasem zrobiłem dopiero ok 70 km piechotą i jakieś 100 km rowerem, czyli niewiele, jednakże zdążył już ukazać mi woje zalety jak i wady. Spadł mi kilkukrotnie na posadzkę, używałem go na mrozie, obijał się o ramę roweru podczas jazdy i nic nie wydarzyło się z nim złego. Czy wart jest ok 140zł? I tak i nie. Nie zrozumcie mnie źle kompasy Silvy to najlepsza oferta cena / jakość jaką możemy znaleźć na rynku. Nie mniej moim zdaniem cena jest odrobinę zawyżona. Oczywiście jak najbardziej polecam ten model, jednakże gdyby kosztował tylko stówkę byłby bezkonkurencyjny, a tak jest po prostu bardzo dobry.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Podróżnik

pt 15 lut 2019, 20:13

Musisz koniecznie go przynieść, żebym mógł obejrzeć. Wiesz jak ja nie sprawdzę, to się nie liczy. :D
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pt 15 lut 2019, 23:07

Dobra, ale zrobię Ci z nim fotkę.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja”