Jak fizycznie zabezpieczyć swoje dane cyfrowe?

Sprawy dotyczące sieci komputerowych, systemów itp.
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2594
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 12 wrz 2023, 18:51

Zuważyliśmy że znikają wyczerpujące lub nawet zajawiające wpisy w sieci, dotyczące ziołolecznictwa. I to nie jakieś tam "wiedźma Jola opowiada".
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1167
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pt 06 paź 2023, 11:56

A no wiesz. Trzeba pamiętać, że akcja "posłuszny internet" już trwa. Bierze w nim udział wiele organów, także tych które zajmują się cyberbezpieczeństwem i monitorowaniem sieci. Słynne już hashtagi #stopdezinformacji, czy #wlączweryfikacje już zbierają żniwa. Strony można zgłaszać, a rząd zajmie się resztą.

www_nask_pl.jpeg
Inna sprawa, że w końcu NASK oficjalnie przyznało się do szkolenia CBZC od samego początku jego powstania. Mam znajomą, która prowadzi szkolenia z cyberbezpieczeństwa i z opowieści o tej jednostce i funkcjonariuszach przybywających na szkolenie można by stand-upy robić.

cbzc_www_nask_pl.jpeg

Co do samego szyfrowania danych, bo ostatnio przewinął się taki temat na jednej z Naszych grup, to szyfrowanie AES-256 jest całkowicie bezpieczne. Obecnie nikt nie złamał nawet wersji 128 bitowej. Silne hasło jest najważniejsze. Według badań odpowiednio skompilowane hasło o długości minimum 12 znaków pozwoli zabezpieczyć dane na ponad przeciętną długość życia człowieka. WinRAR, czy 7-Zip do szyfrowania danych używają właśnie standardu AES-256. Jeśli natomiast ktoś z Was korzysta z chmury Google, czy DropBox, można rozważyć użycie oprogramowania Cryptomator. Tworzy on szyfrowany kontener na naszym komputerze, czy urządzeniu, a podczas synchronizacji z chmurą szyfruje pliki bezpośrednio. Na androida jest płatny. także korzysta ze standardu AES-256. Jednakże warto pamiętać, że do dyspozycji nie tylko mamy szyfrowanie symetryczne AES-128, AES-192, czy AES-256. W tym standardzie są jeszcze DES, RC6, TEA. Jest także RSA, który jest algorytmem asymetrycznym. Po prostu AES zyskał popularność przez określanie go mianem szyfrowania wojskowego i fakt że przyznały się do jego używania takie firmy jak Microsoft, czy Apple.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wyngoshelektryczny
Posty: 272
Rejestracja: wt 04 gru 2018, 12:02
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 06 paź 2023, 19:27

Tak właśnie zrobiłem za poradą BowHunter'a. Na swoich urządzeniach mam stworzone "sejfy" w których trzymam dane. Tak samo w postaci zaszyfrowanej są wysyłane do chmury. Szyfrowany jest zarówno plik jak i jego nazwa. Po podaniu hasła pliki stają się widoczne na dodatkowej wirtualnej partycji. Po zamknięciu "sejfu" na dysku są widoczne pliki z których kompletnie nic nie wynika co to jest.
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1167
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

czw 12 paź 2023, 00:15

Tutaj taka zajawka w stylu owca w skórze wilka, lub jak kto woli - opakowanie po lodach w zamrażarce z koperkiem w środku (młodsi pewnie nie zrozumieją). Tani zewnętrzny dysk twardy, kupiony na popularnej chińskiej platformie sprzedażowej.

https://www.youtube.com/watch?v=Vxq25NVATAg


Dlatego właśnie jestem fanem dysków zewnętrznych robionych własnoręcznie. Sam mam kilka takich zrobionych, które szyfruję w całości. Oczywiście koszt takiego jest wyższy niż zakup gotowca, ale przynajmniej to ja wybieram co chcę w środku. No i jeśli dysk zostanie w jakiś sposób uszkodzony, to obudowę mogę ponownie wykorzystać.


ASUS-128.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Informatyka”