Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare)

Wiedza pokoleń związana z ziołami bądź technikami dawnymi
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

czw 18 paź 2018, 21:57

Czas na kolejny mało klasyfikowany, wręcz mozna napisać, że chwast, a to nieprawda, on tylko jest wypierany przez koncerny farmaceutyczne, a jaki zapach daje suszony bukiet w pomieszczeniu...

Wrotycz pospolity-Tanacetum vulgare, roślina/zioło zakazane i uznane za trujące ( a tabletki to niby nie są trujące?) we wszystkich opracowaniach współczesnych książkowych/pisanych, bo już internetowe opracowania i nawet Wikipedia nie traktuje jej jako jednoznacznie trującej, czy zakazanej. Co też jest takiego w tej roślinie? Wrotycz niszczy większość pierwotniaków, obleńców, płazińców, owadów i roztoczy pasożytniczych, odstrasza komary, muchy i kleszcze, więc zapraszam do lektury, teraz można w aptece kupić preparaty na wrotyczu lub syntetyczne o podobnym działaniu, ale gdyby to było niemożliwe, to bez wrotyczu nie wyobrażam sobie życia, bo bez koncernów farmaceutycznych i aptek potrafię, a co.

Rozrasta się w duże kępy przy pomocy krótkich
 kłączy. Cała roślina wydziela silną woń, przypominającą nieco zapach kamfory, co dla wielu osób jest odstręczające. Jest rośliną wieloletnią, rośnie masowo i jest rośliną pospolitą.  Rośnie w szczególnych miejscach, do których należą usypiska, wykopy, budowa, brzegi wód, jest rośliną tzw ruderalną.
Łodyga
Sztywna, od 90cm do 1.5 m wysokości o czterokanciastym przekroju.
Liście
Duże, pierzastosieczne, dolne pierzastowcinane, górne wcinanopiłkowane, skrętoległe.
Kwiaty
Baldachokształtny (podbaldach), składający się ze spłaszczonych koszyczków, w których znajdują się brzeżne kwiaty wyłącznie żeńskie, pomarańczowożółte,rurkowe jednostronnie ścięte, wewnętrzne, rurkowate, obupłciowe, nieco jaśniejsze. Kielich w postaci błoniastego rąbka.
OwocPięciożeberkowa niełupka


Wykorzystujemy z rośliny kwiaty, liście i owoce. Każdy element rośliny zbiera się w innym momencie. Owoce zbiera się dopiero jak dojrzewają, a liście i ziele zbiera się przed kwitnieniem i w trakcie. W trakcie kwitnienia pozyskuje się tez kwiaty. Całą roślinę się suchy w temperaturze nie większej niż 50 stopni, chociaż spotkałem się z twierdzeniem, że tylko 35 stopni, gdyż w wyższej temperaturze tracimy zbyt wiele olejków eterycznych.
Bezpieczne zastosowanie wrotyczu i brak objawów zatrucia przy przyjmowaniu dawki 200-220 ml naparu i odwaru 4 razy dziennie (3 łyżki suszonego ziela na 2 szklanki wrzącej wody).
Wrotycz pospolity właściwości, zastosowanie;
Tanacetum vulgare ma działanie przeciwnowotworowe, rozkurczowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Preparaty zawierające wrotycz pobudzają akcje serca, oddychanie oraz wydzielanie hormonów. Są idealne na nieregularne miesiączki oraz w przypadku braku ukrwienia narządów płciowych. Są dobre na bóle głowy, kolki oraz przedłużają efekty doznań seksualnych. Wrotycz pospolity zawiera substancje przeciwzapalne, odkażające, przeciwalergiczne  oraz uspokajające.
Ma właściwości odtruwające oraz reguluję przemianę materii. W medycynie jest wykorzystywany także przy leczeniu reumatyzmu, łuszczycy oraz tocznia a także skutecznie leczy choroby zakaźne typu odra,grypa, przeziębienie, angina, czy płonica. Z rośliny produkuje się także ocet wrotyczowy, który działa na zwalczanie wszawicy. Tanacetum vulgare ma szerokie działanie. Jest substancją o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym. Stosowany jest w antybiotykoterapii, a także przy hamowaniu odczynów zapalnych czy zastojów krwi i zakrzepów w tętnicach. Ocet jest idealny na obrzęki, stłuczenia, kontuzje czy siniaki i wybroczyny. W medycynie wykorzystuje się także krople, które likwidują zapalenie zatok nosowych w stadium ropnym. Wrotycz pospolity jest dobrym lekarstwem na osłabienie organizmu, a także na wyczerpanie głównie nerwowe. Skutecznie leczy opryszczkę oraz zmiany skórne. Okłady z wyciągów alkoholowych i octowych szybko cofają duże bolesne ropnie. Okłady z rozcieńczonego octu wrotyczowego cofają stłuczenia, obrzęki po kontuzjach, obrzęki kończyn, wybroczyny i siniaki. Płukanki, częste przemywanie i okłady leczą stany zapalne błon śluzowych, w tym odbytu, narządów płciowych, gardła, jamy nosowo-gardłowej, jamy ustnej. Dzięki substancji o nazwie aksylaryna, którą można znaleźć zarówno w korzeniu, jak i części naziemnej rośliny, ma ona działanie przeciwwirusowe i leczy np. opryszczkę. W trakcie badań odkryto, że wrotycz zawiera także partenolid - substancję o silnym działaniu przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym.

Nacieranie miksturą wrotyczu i oleju np. słonecznikowego odstrasza komary, muchy i kleszcze, ew nalewką, czy naparem. Mamy tu pole do doświadczeń, ale to już w następnym roku. Nie znalazłem nic o meszkach. Nie można nacierać się bezpośrednio samym wrotyczem ze względu na stężenie i możliwe alergie i podrażnienia (chociaż takie opisy też się zdarzają, może to być uwarunkowane cechami danej osoby, lub procentową zawartością tujonu w roślinie, te wartości się wahają), ale już kamuflaż z wrotyczu na ubraniu czy czapce jak najbardziej. Wrotycz pospolity dzięki swojemu silnemu zapachowi stał się naturalnym środkiem odstraszającym owady. Dawniej suszony wrotycz pospolity był rozkładany na podłogach w celu odstraszenia owadów. Gospodynie domowe wieszały wrotycz pospolity w domach, wkładały go między pościel, nacierały mięso, żeby odstraszyć muchy, wszy, oraz inne robactwo. W ostatnich czasach zioło to było używane na ćmy oraz odstraszało pchły. Do ziemianki/piwniczki z zapasami jak znalazł. Gnojówka z wrotyczu (taka jak z pokrzywy, tylko bardziej rozcieńczona 3/10l wody) można również zwalczać szkodniki glebowe: nicienie, drutowce i pędraki i ślimaki nawet? Jak również leczyć zajętą chorobą lub szkodnikami roślinę.

Źródła z których korzystałem;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wrotycz_pospolity
http://choroby-objawy-leczenie.pl/wrotycz-pospolity/
http://www.igya.pl/srodki-lecznicze/ros ... um-vulgare
http://pl.herbs2000.com/ziola/wrotycz_p.htm
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/m ... 43697.html
http://www.lnb.pl/osrodek_badawczo_rozw ... acetum.pdf
Ostatni link i chyba 3 zawiera przepisy na wszystkie preparaty z wrotyczu wraz z dawkowaniem, więc można sobie wydrukować.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pt 19 paź 2018, 00:47

Wrotycz.jpg
Wrotycz pospolity.jpg
Wrotycz w naturze. Każdy widział to ziele i rozpozna je po charakterystycznych żółtych kwiatach, nie mam wątpliwości. W tym roku zbierałem co kilka dni po dwie, trzy rośliny i wieszałem na wieczór w otwartym oknie. Ani pół komara w te upalne lato nie wleciało do sypialni i przez cała noc można było korzystać z chłodu, no ok, było i tak za ciepło jednak lepiej niż za dnia :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
BoldFold
Posty: 1414
Rejestracja: pt 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

pt 19 paź 2018, 10:30

Dzieki za zdjęcia, masz u mnie herbatkę z wrotyczu z dodatkami...
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

pn 26 lip 2021, 11:51

Witam,
Jest to mój pierwszy post, między innymi po to dołączyłem do tego forum by uzupełnić wiedzę o naszej naturalnej aptece.
Ogólne informacje o wrotyczu:
Dawniej, w medycynie ludowej, wrotycz był zawsze stosowany m.in.: na odrobaczanie, na przeziębienia, stany zapalne a nawet na reumatyzm. W dzisiejszych czasach, gdy postęp technologii ruszył, wiemy, że zawiera on bardzo groźne olejki eteryczne - tujony. Mimo wszystko wrotycz można stosować wewnętrznie, jednak trzeba bardzo uważać na dawkę, którą przyjmujemy. Bądź co bądź zawiera bardzo bogate związki. 1 łyżeczka zmielonych kwiatów lub liści potrafi zabić wszystkie pasożyty jelit (owsiki, glisty itp.). Ale dobra bo już się rozpędzam więc przechodzę do następnego punktu.
Właściwości:
Wrotycz zawiera właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, potrafi zwalczyć opryszczkę, Zawarte we wrotyczu substancje o nazwie aksylaryna oraz partenolid wykazują z kolei silne właściwości przeciwzapalne, kremy i maści z wrotyczu leczą łuszczycę, oczyszcza i odrobacza organizm. Dodatkowo, wrotycz potrafi wyleczyć siniaki, stłuczenia , opuchlizny a nawet oparzenia.
Zastosowanie:
Gdy idziemy gdzieś do lasu czy na łąkę, warto przedtem posmarować się świeżymi kwiatami wrotyczu, lub wykąpać w toniku z tego ziela, ponieważ jego zapach, odstrasza wiele owadów takich jak: komary, kleszcze, mrówki, mszyce czy mole.
Zbiory:
Zbieramy kwiaty i liście wrotyczu. Zarówno z liści jak i z kwiatów można od razu po zebraniu robić napar, albo z już ususzonego ziela. Wrotycz zbiera się w okresie kwitnienia, czyli od lipca do sierpnia, ewentualnie do września.
Ode mnie słów kilka:
Osobiście nie zażywam wrotyczu wewnętrznie, i tego nie polecam. Stosuję go jedynie zewnętrznie, a zastępuję to sobie innymi ziołami, które mogą zastąpić te właściwości wrotyczu, np. kwiaty ostu, podbiał czy mniszek. Nie polecam również posiadaczom psów i kotów stosować tego ziela do odrobaczania pupili bo gdzieś w internecie są takie "porady". Dawki, które tam promują, podchodzą pod uśmiercenie człowieka, a tym bardziej takiego kota! A tutaj zamieszczam ciekawe materiały o wrotyczu:
https://www.youtube.com/watch?v=tTyc47nbJLg
https://www.youtube.com/watch?v=0obkrTRI6fo
https://www.youtube.com/watch?v=o88jIZo2Tdw&t=463s
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

pn 26 lip 2021, 11:59

Czołem kolego!

Chwalebna misja i cieszy mnie to, gdyż sam sporo czasu poświęcam zielskom. Czasu jednak brakuje na opisywanie...

Wrotycz wieszałem w oknach (w całości, zerwany) i tym samym zastępowałem wszelkie anty komarowe wtyczki do gniazdek. Nic się nie przedarło wieczorami do domu. Obecnie zastanawiam się czy nie posadzić go zwyczajnie pod oknami na parterze. Co do dawkowania trzeba uważać, jak napisałeś. Co do konkretów naukowych, to zwyczajowo polecam opracowania dr Różańskiego http://www.rozanski.ch/tanacetum.html
Obrazek
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 26 lip 2021, 12:07

Super wpis...
Obrazek
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

pn 26 lip 2021, 12:28

1411 pisze:
pn 26 lip 2021, 11:59
Czołem kolego!

Chwalebna misja i cieszy mnie to, gdyż sam sporo czasu poświęcam zielskom. Czasu jednak brakuje na opisywanie...

Wrotycz wieszałem w oknach (w całości, zerwany) i tym samym zastępowałem wszelkie anty komarowe wtyczki do gniazdek. Nic się nie przedarło wieczorami do domu. Obecnie zastanawiam się czy nie posadzić go zwyczajnie pod oknami na parterze. Co do dawkowania trzeba uważać, jak napisałeś. Co do konkretów naukowych, to zwyczajowo polecam opracowania dr Różańskiego http://www.rozanski.ch/tanacetum.html
Co do pana Różańskiego stosuję jego przepisy na maść wrotyczową oraz nalewkę, która mi służy jako płyn do kąpieli przed grzybobraniem na to robactwo :lol:
Awatar użytkownika
BowHunter
Posty: 1150
Rejestracja: pn 17 wrz 2018, 10:52
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń (Polska) / Melhus (Norwegia)
Kontakt:

pn 26 lip 2021, 13:19

No mnie niestety strasznie kręci w nosie po nim. Ale ja mam ogólnie uczulenie na pyłki traw, także ten tego. Nie mniej wpis niezwykle ciekawy. Aż zrzuciłem go sobie do mojej biblioteczki offline.
Obrazek
Slovian
Posty: 32
Rejestracja: ndz 25 lip 2021, 22:59
Kontakt:

pn 26 lip 2021, 13:27

Dziękuję :) Cieszę się, że mogłem pomóc, akurat o takich roślinach trzeba mówić!
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

wt 08 lut 2022, 12:37

Połączyłem straszy wpis Bolda z nowszym Sloviana. Nikt nie zauważył zdublowania a ja akurat mam chwilę czasu na niewdzięczne porządki na forum :lol:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Medycyna naturalna”