Niklas Kampargard

Pozycje papierowe lub pdf
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 25 mar 2020, 11:56

Autor dwóch książek które ukazały się w polskim tłumaczeniu w okolicy roku 2017. Pierwsza z nich to "Żyj jak rolnik. 100 sposobów jak żyć w zgodzie z naturą" natomiast druga zwie się "Spiżarnia rolnika. Przepisy i sposoby jak jeść lepiej". Tytuły są trochę na wyrost, jeśli wiedza miałaby dotyczyć rolnika z krwi i kości to jest ona zbyt mała w treści aby zadowolić czytelnika natomiast dla początkujących to fajna baza do dalszych poszukiwań. Obie książki charakteryzuje klątwa wsþółczesnych poradników, duża czcionka, duże fotografie, obrazki i duperele i mało treści. To tak gwoli uczciwości zaznaczam gdyż nie skreślam obu pozycji, jak napisałem wcześniej, dobra baza wyjściowa dla zielonych. Jednakże porad różnorakich można tam znaleźć mnóstwo i wykorzystać je jako początek do dalszych poszukiwań. Autor jest Szwedem więc opisuje trochę realia swojego kraju i mam tu na myśli pogodę, położenie geograficzne jednak nie jest to wielką przeszkodą, odsiać można nazwy odmian poszczególnych roślin jako być może nie nadające się dla nas. Być może, bo nie wiem, nie znam podanych odmian i nie wiem jak by się sprawowały u nas.

Niklas.jpg

"Żyj jak rolnik (...)" w swoim spisie treści posiada takie rozdziały główne:
Zieloni dobroczyńcy w którym opisane są zioła, rośliny jadalne, lecznicze, domowe przepisy na kuracje, suszenie ziół i pielęgnacja ziół w domu.
Kolejny rozdział to Zwierzęta w gospodarstwie gdzie znajdziemy opis owiec, kur, pszczół, koni, kóz i świń. Dodatkowo suszenie trawy na siano, różne rodzaje oborników (post kolegi Wild SlaV), oraz obróbka skór zwierzęcych i szycie ze skóry.
Następny rozdział to Mięso na talerzu gdzie opisany jest samodzielny ubój (nie ma tu praktycznych porad dotyczących uboju heh), suszenie, wędzenie, opis dziczyzny, kilka przepisów, także ryby są opisane w tym rozdziale.
Kolejny rozdział to Owoce i warzywa gdzie mowa jest o szczepieniu drzew, o roślinach jagodowych, przepisy na przetwory, warzenie domowego piwa i podpiwku oraz pieczenie chleba na resztkach słodu.
Następnie Uprawa i mamy tutaj zagadnienia dotyczące zbioru nasion, sadzenia, podlewania, planowania ogrodu, pestycydy domowej roboty.
Naturalny ogród to rozdział poświęcony czemuś co nazywa się permakulturą i opisuje zależności pomiędzy naszym ogrodem a zwierzętami i owadami.
Planowanie i budowa, znajdziemy tu wskazówki dotyczące doboru roślin na żywopłoty, wykonywanie parkanów z odpowiedniego drzewa, murków z kamieni zalegających na naszej działce, opisuje pokrótce budowę ziemianki, wyboru drewna do poszczególnych prac itd. słowem wszystko co dotyczy zagospodarowania.
Przedłużeniem jest kolejny rozdział, a mianowicie Budynki gospodarcze. zbuduj kurnik, szklarnię ze starych okien etc. Dodatkowo opisane bielenie ścian wapnem, dziegieć jako impregnat drewna.
Przedostatni rozdział zwie się Dawne metody i zawiera opis kompostowania, walki z komarami, składowania i suszenia drewna, łowienia raków, prognozowania pogody i wszystko z wykorzystaniem wiedzy znanej od pokoleń.
Prąd i pojazdy, to ostatni rozdział i mamy tutaj o podgrzewaniu wody na dachu, o energii słonecznej, turbinie wiatrowej a także o doborze przyczep i pojazdów do skali naszego gospodarstwa (tu bym prosił Bolda o podrzucenie tego minitraktorka w osobny temat).

"Spiżarnia rolnika(...)" również podzielona jest na główne rozdziały:
Potrawy z warzyw i ziół, potrawy mleczne, potrawy z leśnych skarbów, kwiaty i pszczoły, zboża i orzechy, potrawy z mięs i ryb, pieczenie ciast, zielone przyprawy z ogrodu, potrawy z ziemniaków, buraków etc., potrawy owocowe, jagodowe oraz potrawy z resztek. Wszystkie przepisy są cholernie proste i nie wymagają frykasów dokupowanych specjalnie na potrzebę przygotowania posiłku. Opierają się na tym, co z założenia mamy w swoim ogrodzie/gospodarstwie. Jest sporo przepisów podstawowych a więc domowe octy, przeciery pomidorowe, proste sosy, pesta i dzięki nim możemy sobie urozmaicić kulinarnie nasze dania mięsne, rybne czy warzywne.
Podobnie jak poprzednia książka, świetna baza wypadowa do dalszych poszukiwań. Doskonała dla tych którzy nie mają zeszytu z przepisami po babci.

Na rynku były dostępne w cenie około 40 złotych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Tagi:
Romeo

śr 25 mar 2020, 15:16

Ta po lewej mam , fajna jednak mam przez nią niedosyt ,bo tak trochę ogólnikowo tam opisane ,mogli więcej pisać niż zdjęć wrzucać jak w książce jednego takiego gościa ....
Awatar użytkownika
1411
Posty: 2564
Rejestracja: ndz 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

śr 25 mar 2020, 15:20

Hłe hłe hłe, prawda :twisted: Jak napisałem, baza wyjściowa, nie przydatna zaawansowanym gospodarzom. (Psi) urok wspołczesnych wydawnictw.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki”