Fenologiczne pory roku i obserwacja

Zestawy ucieczkowe, koncepcje tras, możliwe scenariusze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
1411
Posty: 877
Rejestracja: 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Fenologiczne pory roku i obserwacja

Post autor: 1411 » 13 sty 2019, 12:03

Temat taki istniał na poprzednim forum, założył go, jeśli się nie mylę, softnet, za co serdecznie dziękuję i zakładam i tutaj. Od początku roku prowadzę (w miarę pamiętania) zapiski w terminarzu który noszę ze sobą o tym co obserwuję. Co prawda nie są to jedynie wiadomości o roślinach, także własne obserwacje nieba, temperatur, zachowania zwierząt, czasem nie mające nic wspólnego z fenologią, bardziej na ślepo notuję to co mnie zainteresowało. Celem powiekszenia wiedzy o otaczającej mnie przyrodzie. Niedługo coś o tym wrzucę z moich notatek a tymczasem zachęcam do własnych obserwacji.
Obrazek

softnet
Posty: 44
Rejestracja: 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Fenologiczne pory roku i obserwacja

Post autor: softnet » 20 sty 2019, 0:44

Fenologia jest to nauka o porach roku. Głównie wykorzystywana jest w rolnictwie, niemniej powinna być interesująca dla preppersów.


Przedwiośnie - Wiosna fenologiczna rozpoczyna się przedwiośniem (zaraniem wiosny) w lutym lub marcu i trwa do początku lub połowy kwietnia. Rozpoczyna się wraz z pyleniem, czyli zakwitaniem leszczyny pospolitej (Corylus avellana), zwanej orzechem laskowym. Za jej początek uważa się rozpoczęcie procesów życiowych roślin.

Pierwiośnie - wczesna wiosna rozpoczyna się w przybliżeniu w pierwszej połowie kwietnia i trwa do połowy maja. Zwiastuje je kwitnienie pierwiosnki lekarskiej (Primula veris ) i rozwijanie się liści (listnienie) brzozy brodawkowatej (Betula pendula). Jest znacznie cieplej jak na przedwiośniu, lecz zdarzają się przymrozki.

Wiosna - pełnia wiosny przejawia się zazielenieniem lasu liściastego i trwa zwykle od około połowy maja do połowy czerwca. Rozpoczyna ją kwitnienie kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum). Na jej początku pogoda i warunki meteorologiczne podobne jak na końcu poprzedniej pory fenologicznej, lecz stopniowo jest coraz więcej dni słonecznych, mniej opadów i następuje wyraźny wzrost temperatury powietrza.

Wczesne lato jest okresem przejściowym pomiędzy wiosną a pełnią lata i trwa od pierwszej połowy do końca czerwca. Rozpoczyna je kwitnienie robinii akacjowej (Robinia pseudoacacia). Następuje dalszy wzrost temperatury powietrza. W tym okresie roku dni są najdłuższe a noce najkrótsze.

Lato - pełnia lata. Początek lata zwiastuje kwitnienie lipy drobnolistnej (tilia cordata). Jest to najcieplejsza pora roku, warunki atmosferyczne ustabilizowane, dzień nadal długi, ale powoli, niezauważalnie zaczyna ubywać dnia. Noce często duszne. Trwa zwykle od początku do końca lipca, czasem początku sierpnia i jest drugą po zaraniu wiosny najdłuższą porą roku.

Późne lato - Trwa od początku sierpnia do początku września. Nadal ciepłe dni, lecz następuje już charakterystyczne dla tej pory obniżanie się temperatury (szczególnie odczuwalne w nocy) i dalsze skracanie się pory dziennej.

Wczesna jesień - Jej początek zwiastuje dojrzewanie owoców kasztanowca (Aesculus hippocastanum) i masowe owocowanie czerwonej borówki brusznicy (Vaccinium vitis-idaea). Trwa od początku września do początku października.

Pełna jesień - (jesień, pełnia jesieni, złota jesień). Jest to piękny kolorystycznie okres roku nazywany w Polsce jako „polska złota jesień”. Początek jesieni właściwej rozpoczyna się wraz z zżółknięciem i opadaniem liści z licznych gatunków drzew. Rozpoczyna ją żółknięcie i opadanie liści brzozy brodawkowatej (Betula pendula). Trwa od początku do końca października. Dni stają się coraz krótsze. Dodatkowo pod koniec października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy.

Późna jesień- Trwa cały listopad do czasu zatrzymania u roślin procesów wegetacyjnych spowodowanych istotnym obniżeniem się temperatury powietrza i rozpoczęciem się dłuższych mroźnych dni.

Przedzimek - Fenologiczna zima rozpoczyna się z chwilą nastania wyraźnych mrozów. Jest to okres spoczynku roślin, okres, w którym wegetacja roślin zamiera aż do całkowitego zatrzymania. Przedzimek trwa najczęściej od końca listopada do połowy grudnia. Ziemia nie jest trwale zamarznięta.

Pełnia zimy - Najczęściej zaczyna się w połowie grudnia a kończy się zwykle pod koniec lutego. W tym okresie grunt trwale jest zamarznięty.

Spodzimek - Czas trwałego zaniku okrywy śnieżnej i nabrzmiewania pąków wierzb (Salix). Rozpoczyna się najczęściej od końca lutego do początku przedwiośnia, które zaczyna się na przełomie lutego i marca, czasem dopiero w marcu.
Zrzut ekranu 2019-01-19 o 19.28.23.png
Fenologiczne pory roku
Zrzut ekranu 2019-01-19 o 19.28.23.png (261.45 KiB) Przejrzano 220 razy
Rok standardowo dzielimy na dwa sezony:

Sezon wegetacyjny, z przeciętną temperaturą oscylującą powyżej 5°, trwający ok. 260 dni oraz sezon spoczynku roślin, z przeciętnymi temperaturami poniżej 5°. Trwa on przeciętnie 105 dni.

Okres wegetacyjny z kolei obejmuje 3 pory roku:

wiosnę - trwającą około 100 dni,
lato - trwające około 85 dni, oraz
jesień - trwającą przeciętnie około 75 dni.

Można jednak ten sam rok podzielić inaczej, właśnie w zależności od tego, co dzieje się w otaczającej nas przyrodzie. W świecie roślinnym i zwierzęcym. Wśród roślin dziko rosnących i uprawnych. W ten sposób wyróżniono 12 okresów fenologicznych, z ogrodniczego punktu widzenia szalenie przydatnych. Ponadto okresy te trzeba podzielić na produkcyjny – liczący ok. 190 dni od wczesnej wiosny do jesieni włącznie oraz konsumpcyjny – liczący ok 175-176 dni od późnej jesieni do zarania wiosny włącznie.
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus

softnet
Posty: 44
Rejestracja: 11 sty 2019, 20:36
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Fenologiczne pory roku i obserwacja

Post autor: softnet » 22 mar 2020, 14:55

Ciekawy pokaz slajdów dot. fenologicznych pór roku:

https://www.slideshare.net/JoannaBoisse ... -pory-roku
Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie
Hugo Dionizy Steinhaus

Awatar użytkownika
1411
Posty: 877
Rejestracja: 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Fenologiczne pory roku i obserwacja

Post autor: 1411 » 22 mar 2020, 19:32

Bardzo fajna ściągawka z zachodzących zmian, dzięki!
W okolicy zakwitły forsycje, ałycze, natomiast leszczyny z jej "cićkami" nie widziałem. Na polach podbiał (z rojem pszczół okupujących każdy kwiatek), w lesie miodunki, zawilce, fiołki, jasnoty i pierwiosnki lekarskie. Tyle com zauważył. W świecie zwierzęcym jedynie pojawienie się owadów zauważyłem.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądź przygotowany!”