Utrzymać się z 5ha

O żywności od produkcji po magazynowanie
Romeo
Posty: 701
Rejestracja: 03 wrz 2018, 10:50
Kontakt:

Re: Utrzymać się z 5ha

Post autor: Romeo » 05 lis 2019, 10:05

Kolonizacja obu ameryk rozpoczęła się już bardzo dawno temu odkąd Indianie sprzedali dla Holendrów wyspę Manhattan ,potem głownie poszło wszystko za gorączką złota ,ale to wiadomo historia ,tu wiadomo na 5ha orka od rana do wieczora przecież własne gospodarstwo przy domu to nie etat na 8godzin , to jest robota na 24h/7 ,ci co mają gospodarstwa mogą przecież powiedzieć co nieco , a bez maszyn jeszcze ciężej .
Mi właśnie o to chodzi ,przecież to co sam wyprodukujesz ,możesz sam przerobić no i trzeba dużo miejsca aby zmagazynować ,w sumie ludzie głownie kiedyś wekowali ,i wędzili ,tylko te środowisko kiedyś było mniej skażone chemią ...
Polecam kanał na yt https://www.youtube.com/channel/UCnBpiy ... 9P633emjDA
Gościu praktycznie sam na gospodarstwie wszystko robi jesli chodzi o ciężkie prace ,nie ma nowoczesnych maszyn ,a i jesli coś naprawia lub buduje to z odzysku najczęściej ,śledzę kanał już z rok czasu ,i ciagle coś robi w wolnych chwilach cos tam poświruje ....

CYKLOP
Posty: 339
Rejestracja: 19 wrz 2018, 13:33
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Utrzymać się z 5ha

Post autor: CYKLOP » 05 lis 2019, 11:29

Tu kolego sympatyczny masz całkowitą racje . :P
Ziemia to nie wszystko , te 5h staje się dopiero zalążkiem twego tyrania by przeżyć :lol: :lol: :lol:
Ale zawsze możesz się poczuć jak Neptun trzymając widły w ręce . :lol: :lol: :lol:
I krzyknąć jestem u siebie Bogiem . :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
1411
Posty: 935
Rejestracja: 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Utrzymać się z 5ha

Post autor: 1411 » 05 lis 2019, 12:26

Wszystko można, tylko czy się chce. I to nie jedynie chce podjąć wyzwanie ale chce tyrać od świtu do zmierzchu, chce żyć bez prądu, prać ręcznie, samemu produkować kompost, samemu zbierać i suszyć zioła, samemu przetwarzać żywność, cokolwiek innego "chce". Z pracą zarobkową jest to ciężko pogodzić ale można. Filmik miał pokazać rodzinę która wspólnymi siłami utrzymuje się (chyba że coś jest niedopowiedziane) z pracy własnych rąk na swoim terenie (bez konieczności obcowania z debilami w firmie). Ale taka prawdziwa samowystarczalność musi się łączyć z wyrzeczeniem się przyjemności jakie znamy, rezygnacji z mimo wszystko luksusowego stylu życia jakie każdy z nas prowadzi. A i tak w naszym państwie nie ma opcji żeby człowieka jakiś urząd nie ogolił :evil:
Obrazek

CYKLOP
Posty: 339
Rejestracja: 19 wrz 2018, 13:33
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Utrzymać się z 5ha

Post autor: CYKLOP » 05 lis 2019, 13:56

Gostek z filmu zajmuje się od kilku lat i sądząc po wyglądzie osób to dziadki są już na emeryturze .
Jak najbardziej zapewnia to zapas żywności dla osób zainteresowanych lecz są to uprawy sezonowe i mają zastrzyk nawozowy sztuczny który też kosztuje. W okresie zimowym i spoczynku gleby jest lipa . Jak nie zapewnisz sobie dodatkowego zasilania energetycznego i finansów to leżysz. :roll:
Samowystarczalność musi wystarczyć na 365 dni w roku. ;)

BoldFold
Posty: 504
Rejestracja: 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Re: Utrzymać się z 5ha

Post autor: BoldFold » 06 lis 2019, 8:39

Też tak myślę, nawet podjąłem działania żeby coś tam samemu wychodować. To ma być taka odskocznia ( w moim przypadku) od siedzenia w domu przed telewizorem lub z książką. Ale mam wątpliwości czy z tego da się wyżyć, trzeba mieć zapas gotówki w banku lub comiesięczne wpływy z emerytury. Bez tego... jeden lub kilka nieurodzjnych lat i klops, katastrofa.

Mam już ogrodzony teren, mam sad i krzewy, teraz będę pracował nad warzywnikiem, dość sporym, kupiłem już traktorek 7km taką mniejszą wersję "dzika" Teraz muszę zabezpieczyć działkę w wodę, własną, bez tego ani rusz.

Zdobywanie wiedzy, i rozwijanie własnych umiejętności, prowadzenie wreszcie zdrowego trybu życia jest nie do przecenienia.
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywność”