Amisze

Własne i merytoryczne artykuły uczestników forum
ODPOWIEDZ
BoldFold
Posty: 479
Rejestracja: 07 wrz 2018, 18:14
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Amisze

Post autor: BoldFold » 17 maja 2020, 14:17

Amisze (około 300 000) mieszkają wśród nas w całych Stanach Zjednoczonych. Są niezauważani, chyba że na zakupach, nie ma ich w sieci, nie czynią hałasu.

Amerykańskie społeczności Amiszów funkcjonują siłę czerpiąc ze społeczności znacznie przewyższającej nasz przestarzały system elektryczny jest to „Sieć Boga”. My, przygotowujący, możemy się wiele nauczyć od Amiszów i ich sposobu życia poza siecią (wodociągową, elektryczną, gazową, a przede wszystkim internetem, telewizją i telefonami komórkowymi) … i powinniśmy, zanim będzie za późno.Zanim zagłębimy się w indywidualne sekrety przetrwania, których możemy nauczyć się od Amiszów, musimy omówić podstawy ich udanych społeczności. Jeśli tylko zechcesz uzupełnić swój zestaw umiejętności i naśladujesz styl życia Amiszów podczas katastrofy SHTF, wyrządzisz zarówno sobie, jak i swoim bliskim ogromną przysługę - taką, która może doprowadzić do epickiej porażki.

Chodzi o to że, naśladowanie nic nie da, w skrócie; sama wiedza bez praktycznego wykorzystania i zastosowania w warunkach rzeczywistych nic nie daje. Amerykanie twierdzą nawet, że może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Często podkreślany za Oceanem fakt.

Amisze żyją w sposób prosty i całkowicie poświęcony zarówno ich ścisłej wierze, jak i rodzinom. Ich głęboko zakorzenione przekonania jednoznacznie kierują ich codziennym życiem. Więź między członkami rodziny jest zawsze obecna i absolutna.

Przygotowywanie rodzin, które wciąż są uwikłane w zwykle zbyt zaplanowane życie - oboje rodzice spędzają co najmniej 40 godzin tygodniowo poza domem, a następnie spieszą się na spotkania, treningi piłki, lekcje muzyki itp. I rzadko spotykają się przy stole, aby dzielić się posiłek - nie może realistycznie rozwinąć głębokich więzi i całkowitego poświęcenia rodzinie niezbędnego do przetrwania długotrwałej katastrofy.


Dzieci Amiszów nie są szybko wyprowadzane w świat, aby pójść do opiekunki lub szkoły rządowej. Spędzają czas pomagając w gospodarstwie i od najmłodszych lat zajmują się rolnictwem i pracami domowymi.

Małe dzieci, które dłubią i pomagają układać drewno na opał, to powszechny widok w społeczności amiszów w moim wiejskim hrabstwie. Dzieci Amiszów kształcą się w domu lub w szkole środowiskowej z programem nauczania opartym na praktycznych umiejętnościach i wierze.

Każdy musi uczyć się pracy i wykonywać swoją część pracy, aby utrzymać farmę Amiszów i nauczyć się rzemiosła, lub prowadzenia domowej firmy. Ich życie zależy od tego, czy każdy członek rodziny będzie w stanie prawidłowo i terminowo wykonywać zadania, bez nadzoru, aby położyć jedzenie na stole i prowadzić firmę (zazwyczaj domową), aby rodzina mogła zarobić pieniądze muszą rozszerzyć swoją działalność.


Dalsza rodzina często mieszka razem na jednej farmie Amiszów lub w oddzielnych domach na sąsiednich nieruchomościach. Amisze prawdopodobnie nie słyszeli o „grupie wzajemnej pomocy”, ale działają w ten sposób stale, a nie tylko podczas weekendowych szkoleń przygotowujących do katastrofy.

Około sześć lat temu region trójstanowy obejmujący miejsce, w którym żyjemy, stracił prąd podczas potężnej letniej burzy. W tym czasie również doświadczaliśmy fali upałów - 103 ° F. Członkowie naszej społeczności amiszów kontynuowali życie normalnie całkowicie niezrażeni przestojem.

Po kilku dniach społeczność amiszów dowiedziała się o zaniku zasilania spowodowanym przez burzę. Wsiedli do swoich buggy/dorożki i pojechali koniami do jedynego sklepu spożywczego w hrabstwie, aby kupić wszystkie towary (tanio) łatwo psujące się, które wkrótce zmarnowałyby się, gdy w generatorach skończyło się paliwo. Ich lodowe domy były zaopatrzone w okazyjne mięso i inne łatwo psujące się artykuły spożywcze przez resztę roku.

Burza spowodowała tyle szkód w instalacji elektrycznej sklepu, że ponownie otworzyła się na krótko, zanim zamknęła drzwi na dobre. Staliśmy się pustynią żywnościową przez cztery lata, aż w końcu zbudowano znacznie mniejszy supermarket.

Amisze to zwykli ludzie, całkowicie pozbawieni próżności i materializmu. Są bardzo podobni do naszych przodków, którzy zasiedlili tę wielką ziemię. Ich ubrania są proste, funkcjonalne i trwałe. Ich ciała są zdrowe i silne i nie boją się ciężkiej pracy, a wykonywanie jej jest całkiem dla nich satysfakcjonujące.

Domy Amiszów są uporządkowane. Rzadko znajdziesz szafę w domu Amiszów, ponieważ nie wierzą w gromadzenie nadmiernych ilości niczego oprócz jedzenia i narzędzi. Dzieci mają do przeczytania książki, i domowe zabawki, ale nie nadmierną ilość śmieci, którymi nasze dzieci rzadko się bawią lub są wykonane z taniego zagranicznego plastiku, który szybko się psuje.
Wchodzenie do domu Amiszów zazwyczaj przynosi efekt uspokajający. Jest schludny, emanuje ciepłem i pachnie pysznie dzięki tej domowej dobroci którą się wypieka w piekarniku w stylu z XIX wieku. Rodzina zbiera się i faktycznie rozmawia bez rozpraszania uwagi gadżetami technologicznymi i telewizją.

Mogą być oddzieleni od reszty społeczeństwa, ale nie są od siebie odizolowani. Amisze naprawdę się znają i spędzają razem czas zarówno w zabawie, jak i w pracy - nie wchodząc w interakcje za pośrednictwem wiadomości tekstowych lub Facebooka.


Dlaczego przyjęcie sposobu myślenia Amiszów jest tak ważne z perspektywy przetrwania?

Wyobraź sobie przez chwilę, że pracujesz w biurze, siedząc za biurkiem i uderzając w klawiaturę przez całe dorosłe życie. Pod koniec dnia wsiadasz do wygodnego samochodu, włączasz klimatyzację i słuchasz radia, abyś nie musiał się nudzić ani przez chwilę.

Niedługo potem przybywasz do klimatyzowanego domu, wyciągasz coś z lodówki, wkładasz do kuchenki mikrofalowej i siadasz na wygodnym krześle, aby oglądać telewizję i bawić się telefonem do wieczora przed snem.

Nagle następuje SHTF. Świat, który ty i twoja rodzina zawsze znaliście, natychmiast znika.

Światła gasną. Klimatyzacja gaśnie. Nigdy więcej telewizji ani SMS-ów. Jedzenie zaczyna się psuć w lodówce. Nie ma sposobu, aby gotować jedzenie w domu, nie ma zakupów, itd.

Jako osoba przygotowująca się wyposażyłeś się w umiejętności, narzędzia i zapasy, aby przetrwać nagłe wydarzenie TEOTWAWKI-of the end of the world as we know it of - Akronim końca świata, jaki znamy. Ale nawet jeśli nauczyłeś swoje ciało, jak reagować, być może zaniedbałeś, częściowo lub całkowicie ten sam intensywny trening dla swojego umysłu.

Spędzanie weekendu poza siecią i doskonalenie umiejętności przetrwania całej rodziny to jedno. Ale prymitywne życie przez 48 godzin nie pozwala dostatecznie dobrze przyjrzeć się, jak twoja rodzina wytrzyma zarówno fizycznie, jak i psychicznie i pozostanie skupiona na długoterminową katastrofę.

W końcu nastąpi pewien szok kulturowy, szczególnie dla dzieci i młodzieży w rodzinie. Dostosowanie stylu życia teraz poprzez uproszczenie i oczyszczenie go pomoże twojej rodzinie dostosować się do mniej zaawansowanego technologicznie i zaplanowanego stylu życia.


Jak zareagują twoje dzieci, gdy ich gry wideo, telewizory i inne elektroniczne gadżety znikną na długi czas, być może na zawsze? Zmniejsz liczbę wycofań, jakie odczuje rodzina, skupiając się na łączeniu się ze sobą, na swojej ziemi i znajdowaniu radości w prostych rzeczach w życiu - rzeczach, które zawsze będą ważne, nie tylko wtedy gdy żarówka świeci, gdy poruszasz przełącznikiem, czy nie .

Top 10 umiejętności przetrwania Amiszów

1. Alternatywna moc w rodzinie - ile współczesnego świata społeczność Amiszów pozwala wprowadzać w swoje domy, a miejsca pracy różnią się w zależności od sekt. Żaden dom Amiszów nie ma elektryczności, a mimo to nadal mają światła w nocy, w niektórych przypadkach sposób na gotowanie i chłodzenie żywności, a także ciepłą wodę. Wykorzystanie mocy generatora gazu, pieca i pieców opalanych drewnem oraz energii słonecznej zapewnia energię niezbędną do stworzenia w pełni funkcjonalnej działalności produkcyjnej.

Wykorzystywana jest również energia wodna, w zależności od bliskości domu lub firmy do biegnącego potoku lub rzeki. Zamiast gromadzenia zapasów paliwa do generatora lub zakupu generatora słonecznego, pracuj nad wyeliminowaniem domu z sieci w krokach i etapach dostosowanych do Twojego budżetu.

2. Budowanie i naprawianie ogrodzeń - Silne ogrodzenia nie tylko zapewnią bezpieczeństwo twojemu cennemu inwentarzowi, ale również pomogą powstrzymać hordy grasujących. Uwielbiam szermierkę taktyczną, ale mieszkamy na wsi ponad pół mili od drogi powiatowej - więc wścibskie oczy nie stanowią tutaj problemu. Ale nie musisz tworzyć taktycznie wyglądającego ogrodzenia wokół domu. W rzeczywistości spowodowałoby to wiele niechcianej uwagi.

Amisze budują drewniane ogrodzenia za pomocą prostych narzędzi, a także drutu kolczastego, który sam w sobie jest dość uciążliwy, tworząc pastwiska i wydzielając obszary swoich gospodarstw. Dowiedz się, jak wykonać i naprawić ogrodzenie oraz mieć pod ręką zapasy, aby dokonać niezbędnych napraw w perspektywie długoterminowej.

3. Choroby zwierząt gospodarskich - Naucz się nie tylko samodzielnie wykrywać, ale także leczyć choroby zwierząt i urazy. Uprawa własnego zielnika do leczenia zarówno zwierząt, jak i rodziny powinna znajdować się na szczycie listy priorytetów dotyczących przeżycia.

4. „Wyposażenie” (dobrostan) gospodarstwa - konie są uważane przez Amiszów za wyposażenie gospodarstwa i są tak samo niezbędne w ich codziennym życiu jak woda. Sieć energetyczna zawiedzie podczas każdego rodzaju katastrofy długoterminowej… ostatecznie. Posiadanie koni, wiedza o tym, jak leczyć ich dolegliwości, trenować je, pielęgnować, może być bardzo korzystna dla twojej rodziny.

Nie tylko będziesz miał transport, który jest szybszy niż pieszy i nie wymaga benzyny, ale będziesz miał ważny przedmiot i umiejętności do wymiany podczas etapu odbudowy po SHTF.

Konie są trenowane przez Amiszów nie tylko do dorożki, ale także jako siła pociągowa nowoczesnego sprzętu rolniczego. Nie mogę wymyślić żadnego niezbędnego sprzętu rolniczego, który nie byłby jeszcze produkowany z osprzętem do ciągnięcia konia. Niektóre z urządzeń rolniczych używanych przez Amiszów obejmują również niewielki generator gazowy do obsługi maszyn, taki jak prasa do siana.

5. Przygotowanie i konserwacja żywności - Naucz się robić i przygotowywać żywność tak, jak robiły to nasze prababki, naśladując przykład Amiszów. Książki kucharskie i narzędzia do przygotowywania posiłków poza siecią są sprzedawane online, w sklepie Lehmana - nieco drogim, ale fajnym sklepie (online i tradycyjna lokalizacja w Ohio), który obsługuje społeczności Amiszów.

6. Szycie maszynowe lub szycie ręczne - staromodne ręczne maszyny do szycia są nadal na rynku. Odzież zostanie wystawiona na próbę podczas wielkiej ogólnokrajowej katastrofy. To, co jest obecnie w twojej szafie, będzie musiało starczyć na bardzo długo. Naucz się naprawiać, szorować i szyć własne wzory, aby utrzymać ciepło w zimie, chłód latem i zaopatrzyć też rosnące dzieci.

Często wpadam na lokalne rodziny amiszów w okolicznych sklepikach, gdzie przyglądają się prześcieradłom, kocom, obrusom itp. Kupują zwyprzedaży, więc mogą używać tych przedmiotów jako tkaniny do wyrobu odzieży i innych niezbędnych przedmiotów. Jeśli znajdziesz koszulę, która Ci się nie podoba lub ma niewłaściwy rozmiar, ale kosztuje tylko 50 centów, kup ją na guziki lub użyj jako materiału na ubranie dla małego dziecka.

7. Ogrodnictwo - Amisze, gospodarze, którzy żyją w odosobnieniu, sieją i hodują co najmniej większość własnych artykułów spożywczych. I ty też powinieneś być, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz. Amisze wykorzystują każdy centymetr swojej własności, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, aby zasiać nasiona i uprawiać rośliny.

Niematerialny styl życia pozostawia żonom Amiszom swobodę korzystania ze składanych stolików w ich salonach, aby uchwycić najlepsze światło w domu, aby rozpoznać nasiona, bez obawy, co goście pomyślą o ich smaku w wystroju. Już teraz zbierają swoje pierwsze plony, mimo że śnieg prawdopodobnie spadnie jeszcze kilka razy, zanim w końcu nadejdzie wiosna.

Wykorzystuj techniki warstwowe Amiszów do układania suszonego obornika pokrytego słomą, aby chronić rośliny odporne na niskie temperatury, takie jak cebula, marchew, ziemniaki, kalafior i brokuły, aby sezon wegetacyjny mógł się rozpocząć również w lutym! Używanie naturalnych pestycydów jest znacznie lepszym pomysłem niż polewanie chemikaliami żywności, którą karmisz swoją rodzinę.

8. Stolarstwo - Amisze są często mistrzami stolarstwa i robią to wszystko ręcznie. Po burzy nie będzie można wezwać specjalisty do naprawy dachu, czy stodoły ani do naprawy drzwi wędzarni. Naucz się korzystać z narzędzi ręcznych i dokonywać niezbędnych napraw samodzielnie i przy pomocy rodziny.9. Umiejętności mechaniczne - Amisze nigdy nie muszą dzwonić do fachowca w przypadku problemów z instalacją wodną lub sprzętem. Ręcznie lub czasami za pomocą generatora gazu lub energii słonecznej mogą utrzymywać narzędzia i sprzęt mechaniczny w stanie gotowości do pracy, aby rodzina mogła dotrzymywać terminów pracy i obowiązków. Amisze są ogólnie kompetentnymi kowalami, myśliwymi, a czasem także rusznikarzami.

10. Etyka pracy - Oprócz przyjęcia sposobu myślenia Amiszów, powinieneś także nauczyć się osiągać tę samą najwyższą etykę pracy. Dzień zaczyna się około 5 rano na farmie Amiszów i trwa aż do zmroku, kiedy wszyscy siadają razem na kolację.

Ile godzin dziennie Twoja rodzina współpracuje przy wykonywaniu obowiązków domowych? Jak myślisz, ile godzin mogą nagle przystosować się do pracy, gdy poziom stresu jest najwyższy i kiedy są zmęczeni i głodni? Lepiej dowiedzieć się teraz i opracować nową rutynę zamiast kciuka i mieć nadzieję, że poradzą sobie z uciążliwą pracą fizyczną jak mistrzowie po SHTF.

Typowy harmonogram prac sezonowych Amiszów

Kwiecień - sadzi się owies, jęczmień, sorgo i kukurydzę. Nasiona pomidorów są przenoszone na zewnątrz, gdy tylko minie zagrożenie ze strony ostatniego mrozu.
Maj - Późne zbiory kukurydzy i resztę plonów są sadzone.
Czerwiec - odbywa się pierwsze cięcie siana. Jest to często pora wycielenia, w zależności od tego, kiedy krowy były hodowane. Zbieranie i konserwowanie jagód również rozpoczyna się w czerwcu.
Lipiec - zbiera się miód, przesadza się drzewka owocowe, zbiera więcej jagód i ścina siano.
Sierpień - sadzi się pszenicę jesienną, a silosy są wypełnione płodami, aby przygotować się na nadchodzące zimowe miesiące.
Wrzesień - większość ogrodu jest zbierana i konserwowana.
Październik - zbiera się późną kukurydzę i pszenicę, sadzi rośliny okrywowe, produkuje cydr i dżemy, a być może trzecie cięcie siana - przy sprzyjającej pogodzie. Polowanie i wędzenie mięsa zaczyna się teraz na wysokim biegu.


Najlepszym sposobem, aby nauczyć się umiejętności Amiszów i dowiedzieć się więcej o ich sposobie życia, są sami Amisze. Prawie każdy stan ma jakąś społeczność Amiszów. W Pensylwanii i Ohio istnieją ogromne społeczności, z których większość ma firmy podkreślające ich umiejętności. Firmy te są otwarte dla publiczności i przyjmują turystów.

Społeczności Amiszów W Stanach Zjednoczonych

Ohio Amish - Wayne, Geoga, Holmes i Vinton County są domem dla społeczności Amiszów.
Pennsylvania Amish - Lancaster County
Indiana Amish - Elkhart County
Missouri Amish - Hrabstwo Webster
Iowa Amish - Kalona-Kalona
Delaware Amish - Kent County
Colorado Amish - obszar San Luis Valley
Florida Amish - Sarasota Area
Illinois Amish - Arthur and Arcola
Kansas Amish - Garnett, Yoder, Hutchinson i Young Kansas
Kentucky Amish - Guthrie and Munfordville / Horse Cave, Guthrie
Maine Amish - hrabstwo Aroostook, hrabstwo Smyrna i hrabstwo Waldo
Maryland Amish - obszar południowej zatoki Chesapeake i hrabstwo St. Mary's
Michigan Amish - w stanie istnieje 35 społeczności Amiszów
Missisipi Amisz - hrabstwo Pontotoc
Minnesota Amish - hrabstwo Becker, hrabstwo Clearwater, hrabstwo Fillmore, hrabstwa Todd i Polk
Montana Amish - hrabstwo Lake, hrabstwo Lincoln i hrabstwo Rosebud
Nebraska Amish - hrabstwo Antelope i hrabstwo Pawnee
New York Amish - Conewango Valley, Clymer, Heuvelton, Maryville, Mohawk Valley i Lowville
North Carolina Amish - Union Grove
Oklahoma Amish - hrabstwo Clarita i hrabstwo Mayes
South Dakota Amish - Hutchinson County
Tennessee Amish - Ethridge, Carroll County i Huntington County
Texas Amish - Bee County
Virginia Amish - hrabstwo Charlotte, hrabstwo Giles i hrabstwo Halifax
West Virginia Amish - hrabstwa Mason i Summers
Wisconsin Amish - hrabstwo Green Lake, Cashton, hrabstwo Monroe i hrabstwo Vernon


Jeśli jutro będzie SHTF, czy twoja rodzina byłaby gotowa? Amishe będą.

Link do oryginału;10 Lost Skills We Can Learn From The Amish | Urban Survival Site
https://urbansurvivalsite.com/lost-skills-learn-amish/
Zacznij tam, gdzie jesteś.
Użyj tego, co masz.
Zrób wszystko, co tylko chcesz...

CYKLOP
Posty: 326
Rejestracja: 19 wrz 2018, 13:33
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Amisze

Post autor: CYKLOP » 17 maja 2020, 14:54

Wszystko fajnie i pięknie .
Lecz to Polska i rządzi się swymi prawami . Możemy ewentualnie podejrzeć od nich jakieś pomysły i tyle.
Amisze to bardzo zamknięty klan rodzinny i wyznaniowy z bardzo rygorystycznymi zasadami . Wszystko trzyma w ryzach starszyzna i bardzo rygorystycznie wykonuje wyroki za złamanie zasad . Oni są też uzależnieni od systemu który ich otacza . Nie ma ulg w podatkach czy prawach które dany region obowiązuje . Tez płacą za prąd , wodę czy media . W zależności od struktury rodzinnej i zezwolenia starszyzny posiadają samochody , radio , telefony itp. Muszą coś dać od siebie w zamian by pozyskać fundusze na swe potrzeby np. sprzęt , narzędzia , zwierzęta ..... Po prostu religia i regulamin kieruje ich życiem i zasadami . I nasz kalendarz rolniczy jest inaczej skonstruowany niż w klimacie ameryki . ;)
Dążmy do samowystarczalności lecz z zdrowym rozsądkiem i obowiązującymi prawami Polski.

Awatar użytkownika
1411
Posty: 905
Rejestracja: 02 wrz 2018, 14:15
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Amisze

Post autor: 1411 » 20 maja 2020, 5:37

Myślę że to bardziej taki zarys. Nakreślenie pomysłów i sytuacji w której można sobie poradzić. Całość daje do myślenia i z tego można coś sobie wyciągnąć, natomiast wiemy w jakich realiach żyjemy i że nie można przełożyć wszystkiego na nasz grunt.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Artykuły”